reklama

V ČR ne! Raději porod v rakouském penzionu za 40 000 Kč

"Do Rakouska mne zavedla nouze - Česká republika mi nebyla schopna zajistit fyziologický porod bez lékařských intervencí a podporu nepřetržitého bondingu," říká podnikatelka Hana Ackermann z Brna.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Do Rakouska mne zavedla nouze - Česká republika mi nebyla schopna zajistit fyziologický porod bez lékařských intervencí a podporu nepřetržitého bondingu," říká podnikatelka Hana Ackermann z Brna.

Maminka tří malých dětí, která se podílí i na chodu rodinného nakladatelství, může srovnávat. Nejstarší dítě porodila ve Vrchlabí - a byla spokojena. Když však měla rodit podruhé, vrchlabská porodnice však byla zavřená. A nabídka porodnic v Brně a okolí jí nevyhovovala.

Více o porodu se dozvíte na Babyweb.cz >>

"Nikdo mi nezaručil, že miminko po porodu někam neodnesou a neuvidím je až následující den. Všude se děti odnášely, koupaly, dávaly přihřát do inkubátorů či na observanční body, pozorovaly se, testovaly či dokonce očkovaly, a to všechno bez přítomnosti matky, které její dítě vraceli po blíže neurčené době a podle libovůle personálu. Bylo mi jasné, že do tohoto tedy nejdu!" konstatuje. A tak se rozhodla najít to správné místo pro porod za hranicemi ČR, konkrétně v blízkém Rakousku. Své zkušenosti popisuje v rozhovoru pro Babyweb.cz.

S Vrchlabím jen spokojenost

"V době mého prvního těhotenství porodily dvě moje známé v Brně, a bohužel s plnou nemocniční parádou: Obě v leže na zádech, s urychlováním porodu oxytocinem, s masivním nástřihem hráze i skákáním sester po břiše, z něhož si jedna ze známých odnesla pohmožděná žebra. Nechtěla jsem něco podobného podstoupit, pokud by to nebylo skutečně nezbytně nutné. V dětství zlomená kostrč mne pobolívala tolik, že jsem na zádech nemohla ani v klidu ležet, natož zvládnout vytlačení dítěte," vzpomíná.

Doporučujeme: Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!

"Ve Vrchlabí jsem mohla rodit svým tempem a v poloze, kterou jsem si sama vybrala. Po narození miminka jsme se v klidu sžívali na nadstandardním pokoji a nikdo nás u toho nerušil. Dokonce i vizity chodily potichoučku a citlivě, a pokud viděly, že miminko spí a nebo kojím, zase se tiše vzdálily. Po celou dobu nám dítě nikdo neodnesl mimo náš dohled. Takže s Vrchlabím velká spokojenost."

Porod v rakouské sprše

Od poloviny těhotenství chodila paní Hana na kontroly k české lékařce a zároveň k rakouské porodní asistentce. V 36. týdnu potom odjela do malilého penzionu poblíž vesnice, kde porodní asistentka bydlela. Do porodnice v Hornu, známé vlídným přístupem k přirozeným porodům, to měla deset kilometrů. "Byly jsme domluvené, že jakmile začne porod, přijede. Budu-li se cítit dobře v penzionu, porodím tam. Budu-li chtít do porodnice nebo bude-li to nutné, přemístíme se," vysvětluje.

Samotný porod byl téměř překotný. "Porodila jsem přímo v penzionu ve sprše, nikam jinam bych to ani nestihla," vzpomíná. "Porodní asistentka doběhla ve chvíli, kdy se miminko klubalo ven, stačila jej zachytit, položila mi ho do náručí a přikryla nahřátými ručníky. Zatímco mi kontrolovala a šila hráz, přiložila jsem si miminko k prsu a ono se okamžitě přisálo. Nechaly jsme dotepat pupeční šňůru, nikdo je nikam neodnášel, nemyl ho a nesmýval z jeho kůže ochranný mázek. Porodní asistentka pak zavolala do své domovské porodnice, že jsme porod zvládly doma a zůstávám v její péči. Službu konající doktorka nám popřála hodně štěstí a krásné sžívání se s miminkem."

V Rakousku je těhotná rovnocennou partnerkou

Také své třetí dítě přivedla na svět v klidu a pohodě rakouského penzionu. Přesvědčil ji přístup porodní asistentky i dobře zorganizovaný systém. "V Rakousku je jiné úplně všechno, byť to tak na první pohled nevypadá. Co se týče statistik novorozenecké úmrtnosti, jsme na tom v ČR srovnatelně a s úmrtností matek jsme na tom jen o málo hůř. Technické vybavení porodnic je na vysoké úrovni," srovnává.

"Velmi se však liší přístup k těhotné ženě a poté novopečené matce s dítětem. V Rakousku je těhotná žena rovnocennou partnerkou své porodní asistentky nebo lékaře a je to ona sama, kdo se po seznámení se všemi přínosy a riziky rozhoduje, že podstoupí to nebo ono vyšetření. Na ženě samotné je, kde a jak bude rodit. Nejběžnější je i zde porod v porodnici, normální součástí nabídky je však i domácí porod nebo porod v porodním domě. Existuje také spousta malých domáckých porodnic, které se ženám snaží maximálně vyjít vstříc. Matku s dítětem berou jako neoddělitelnou jednotku. Samozřejmostí je i ambulantní porod, kdy matka s dítětem odcházejí po několika hodinách domů a porodní asistentka je každodenně chodí ošetřovat domů."

Porod do padesáti tisíc

Oproti ČR necítila Paní Hana profesní rivalitu mezi lékař a porodními asistentkami: "Každý vykonával práci, kterou měl, a nevnucoval se někam, kde nebyl potřeba," popisuje.

A na kolik to všechno vyšlo? Vlastní porodní péče, zahrnují čtyři předporodní návštěvy, porod, poporodní ošetření matky i dítěte a pětidenní docházení na kontroly, stála okolo 25 000 Kč. Ubytování v penzionu přišlo asi na 15 000 Kč. "Hradila jsem si to z vlastní kapsy. Někomu to může přijít hodně a ani já nepatřím k vysoce příjmovým skupinám. Nicméně spokojenost moje a dítěte je mi nade vše. Daleko raději budu sedět v kuchyni na starém linoleu, koukat na starý sporák, v klidu kojit miminko a myslet na porod, který proběhl s ohledem na normální lidskost, než abych v nové kuchyni fňukala, co to se mnou provedli v nejbližší porodnici za rohem," uzavírá.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čekáte miminko! Ale také umíráte...

Narodila se jako mořská panna, lékaři jí vrátili nohy

Jak poznat lháře? Poradí i tajná agentka CIA

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama