reklama

Helikoptéroví rodiče: Když se láska promění ve stíhání a teror

Všichni se teď bojíme o své blízké. Úzkostní lidé ale o něco víc. Je to pro ně trvalý stav, který se z vnitřního světa v časech pandemie přesunul směrem ven. Patříte mezi ty, kteří svým rodičům raději ihned zvednou telefon, aby nebyli naštvaní?

Foto: iStock

Psychologové se shodují, že takzvaní rodiče-helikoptéry nepřestávají se svou hyperkontrolou ani u dospělých ratolestí. Ve stavu, kdy je ve společnosti nálada vyhrocená, se mnohdy jejich chování proměňuje v teror.

Pojem helikoptéroví rodiče zavedl poprvé psycholog Haim Ginott už v roce 1969 ve své knize Mezi rodiči a dospívajícími. Hovořil o matkách a otcích, kteří své dítě "stíní neustále tak, jako by byli helikoptérou". Musí vědět o každém jejich kroku, nedávají ratolesti žádnou zodpovědnost, jsou ochotni vyžehlit sami každý průšvih své dcery či syna.

Příklady rodičů-helikoptér

Nejen ti, kteří očekávají, že budete vždy zvedat mobil a do pěti minut odpovídat na zprávy. Ale i takoví, kteří krájí jídlo svému desetiletému dítěti, nenechávají patnáctiletého teenagera, aby chodil do školy sám, i ti, již mluví maturantům do toho, jakou si smí vybrat vysokou školu. Je vám taková nesvoboda povědomá? Bohužel plnoletostí a finanční samostatností nekončí. Tito rodiče, kteří si takovým způsobem ponechávají pocit kontroly a nepostradatelnosti v životech dospělých dětí, dokážou vzbudit velký pocit viny prostřednictvím manipulace.

Vyslechněte a nastavte hranice

Existují dva typy dospělých dětí rodičů-helikoptér. První skupina se musela vzbouřit a s rodiči má docela náročný, problematický vztah. Druhá akceptovala pravidla hry, ale zažívá velký pocit vnitřního diskomfortu, pramenícího z toho, že pořád plní přání rodičů, místo toho, aby žila svůj vlastní život. Momentálně je ale pochopitelné, že se všichni víc bojíme a emoce se zintenzivňují.

Co s tím?

Snažte se rodiče klidně vyslechnout, nepřerušujte je v jejich záplavě výlevů. Pak ale klidně a pevně sdělte své stanovisko, za kterým si stůjte. Nenechte za sebe rozhodovat vinu, kterou můžete při záplavě potenciálních výčitek pociťovat.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama