reklama
 

Úrazy dětí ve škole: Po kom žádat odškodné?

Úraz dítěte ve škole: Máte právo na odškodné? A kdo je zodpovědný?

Foto: Thinkstock

Každé ráno odchází děti do školy a nejeden rodič trne, zda se mu ratolest vrátí domů v pořádku. Během vyučování je za ně zodpovědný vzdělávací institut, ale málokdo tuší, že za úraz ve škole mohou částečně i rodiče. Máte v takovém případě právo na odškodné?

V loňském školním roce bylo České školní inspekci doručeno 38 710 záznamů o úrazech, jeden z nich byl smrtelný. V porovnání s předcházejícím rokem je to o 7269 úrazů více. Kdo je za nárůst čísel zodpovědný?

Nejrizikovější je tělocvik

Představíme-li si běžný vyučovací den, pak je jasné, že nejrizikovějším předmětem je tělesná výchova, kdy se dětem může stát skutečně cokoliv. Hned v závěsu jsou školní exkurze a výlety.

Doporučujeme: O. Šteffl: Školní třída je pro rozvoj mozku nevhodná

"vysokých škol," upřesňuje advokát JUDr. Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. 

Ve škole se nestane nic vážného

Na základních a středních školách jde nejčastěji o poranění ruky. Téměř 41 % úrazů u dětí v mateřských školách spočívá v poranění hlavy. "Pokud dojde ke zranění s trvalými následky, má poškozený právo na bolestné a náhradu za ztížení společenského uplatnění, na náhradu nákladů spojených s léčením, popřípadě na další individuální náhrady. V případě škody na zdraví mohou jednotlivé náhrady dosahovat značných částek," uvádí JUDr. Jiří Hartman.

Navíc pedagogům, kteří měli ve chvíli, kdy k úrazu došlo, žáka na starosti, hrozí v nejkrajnějším případě i vězení. Trestem při ublížení na zdraví z nedbalosti může být odnětí svobody až na jeden rok, popřípadě zákaz činnosti. Dojde-li k těžkému ublížení na zdraví z nedbalosti, může být učitel v případě, že porušil důležitou povinnost, odsouzen k trestu odnětí svobody na šest měsíců až čtyři roky.

Jak vše vidí učitelé

Na příčinu úrazů, možné řešení a reakci rodičů jsme se zeptali učitelky Kateřiny Vlčkové, která vyučuje tělesnou výchovu na Základní škole Charlotty G. Masarykové v Lánech a často působí jako dozor na školních výletech.

Mají podle vás na zranění při tělesné výchově a vůbec ve škole podíl i rodiče a výchova?

V některých případech ano. Obecně dnešní životní styl přispívá k menší pohyblivosti, a tím i k horší obratnosti dětí. Často musím hodiny upravovat a snižovat nároky. Mnoho žáků mi po každém druhém cviku oznamuje, že to či ono nesmí, nemohou nebo nechtějí dělat a někteří to mají dokonce potvrzené i od rodičů. Ale většinou mají žáci problémy s tím, že se nikdy s podobným pohybem nesetkali, mají strach, co je čeká, a často nic nechtějí ani zkusit. Pokud se mi podaří je přesvědčit, vím, že mají vyhráno. Horší je to s žáky s nadváhou. Ti by třeba i chtěli. Někdy ani strach nemají, ale tělo je omezuje v pohybu, a pak hrozí úraz.

U vás na škole funguje "zdravotní služba", můžete popsat, o co konkrétně jde a jak to pomáhá s případným úrazem?

Do školní zdravotní služby jsou vybráni žáci z druhého stupně (7. - 9. třída), které každoročně proškolí odborníci z Německého červeného kříže a během roku se průběžně doškolují. Tito žáci mají rozdělené týdenní služby. Každá služba má u sebe vysílačku a je kdykoliv během vyučování připravena zasáhnout a poskytnout první pomoc. Několikrát mi to usnadnilo práci během tělesné výchovy, hlavně na prvním stupni. Úraz musíme vždy zapsat do knihy úrazů a ihned oznámit rodičům. K závažnějším případům voláme okamžitě sanitku.

Přiznají rodiče i svůj podíl viny nebo vše svalují na školu?

Mám asi štěstí na rodiče. Zatím jsem se většinou setkala s těmi, kteří si nechají situaci vysvětlit a snaží se spolupracovat.  Začnou se dětem více věnovat, vedou je k pohybu a sami, pokud to jde, se zapojují do společných sportovních aktivit.

Ale už se mi i stalo, že rodiče volali přímo paní ředitelce, že si dovoluji chodit s dětmi cvičit ven, když je moc velké horko nebo naopak moc velká zima. Paní ředitelka musela zjišťovat, zda existují nějaká teplotní omezení. Obecně platí, že nic se nemá přehánět.

Náš tip: Test: Zvládli byste základní školu?

Kolik učitelů jezdí na výlet jako dozor a dá se v takovém počtu žáků vše dohlídat?

Je vyhláška, kde je stanoven přesný počet dětí na jednoho učitele, co se týká výletu, vycházky, vyjížďky na kolech, plavání, lyžařského výcviku atd. Pak je na vedení školy, aby posoudilo situaci z důvodu bezpečnosti a hlavně právě možnosti úrazů a podle toho se stanoví počet vyučujících na danou akci.

Četla jsem, že se plánuje rozšíření tělesné výchovy na školách. Nemáte strach z četnějších úrazů?

Ti, co nemají vztah ke sportu, si protrpí další hodinu nebo si prostě jen nechají od rodičů napsat o jednu omluvenku navíc. A rozhodně to nepřispěje k menší úrazovosti žáků během tělesné výchovy. Platí stále stejné pravidlo, že vše vychází z výchovy. Pokud je dítě k pohybové aktivitě vedeno od předškolního věku, hodina navíc ho potěší.

Vyplatí se rodičům ještě pojistit dítě, nebo vše hradí škola?

Škola má sjednané pojištění pro žáky i zaměstnance. Při vážnějším úrazu, který zpravidla způsobí absenci dítěte ve škole, škola pořizuje tzv. "hlášení o úrazu". To odesílá jednak zdravotní pojišťovně dítěte, dále České školní inspekci a jednu kopii spolu s formulářem "Hodnocení bolestného" také rodičům dítěte. Jakmile lékař stanoví bolestné, vrací rodič lékařem vyplněný formulář škole, která škodní událost oznámí své pojišťovně. Ta bolestné rodičům dítěte proplatí, škola se na proplácení podílí. Pokud má rodič sjednané úrazové pojištění dítěte, uplatní si plnění za úraz i na své pojistce.

Když dítě něco zničí

Jak je to s rozbitím věcí? Kdo musí škodu uhradit? "V případě, že během potyčky mezi spolužáky dojde k poškození například mobilního telefonu jednoho z nich, mohou se rodiče poškozeného žáka obrátit s výzvou k náhradě škody přímo na rodiče studenta, který škodu způsobil, nebo se lze obrátit přímo na školu," vysvětluje na závěr JUDr. Jiří Hartmann. Škole v takové chvíli nezbývá nic jiného, než doufat, že rodiče použijí selský rozum a situaci vyřeší spravedlivě, tedy jdou za aktérem potyčky.  

Máte při řešení úrazu dítěte negativní zkušenosti s přístupem školy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co se dělo ve StarDance. Nahlédněte do zákulisí

Test: Mléko do škol se dětem nehodí. Ani dospělým

Rakovina prostaty: Dočká se ten, kdo žije dlouhoKim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama