reklama

Učit anglicky malé děti? Často vyhozené peníze!

Předškolní výuka angličtiny může být jakkoli kvalitní, ale potřebuje podporu i v rodině a hlavně návaznost. Jinak jde v podstatě o vyhozené peníze.

Foto: Isifa/Thinkstock

Předškolní výuka angličtiny může být jakkoli kvalitní, ale potřebuje podporu i v rodině a hlavně návaznost. Jinak jde o vyhozené peníze.

"Z uživatelského pohledu se toho děti ve školce moc nenaučí: pár základních obratů typu já jsem, děkuji a prosím, názvy zvířat a barev, počítání do deseti. Spíš se pasivně seznámí s jazykem  a napříště ho bezpečně rozeznají, nasají zvuk a intonaci, i když nebudou rozumět, ale to je zhruba všechno," shrnuje učitel angličtiny Jindřich Vobořil, autor série knížek Učte se anglicky s vtipem.

"Aby výuka ve školce měla výraznější dopad, muselo by dítě mluvit anglicky i doma - alespoň s jedním z rodičů nebo s někým z blízkého okruhu. A ten někdo by měl mít angličtinu opravdu bezchybnou, ideálně by mělo jít o rodilého mluvčího. Než na dítě mluvit anglicky špatně, raději vůbec!" dodává.

Není kam dál?

Hlavní problém však Jindřich Vobořil vidí v tom, že na většině základních škol neexistuje v prvních dvou třídách návaznost na předškolní výuku. Takže dítě se ve školce učí angličtinu a potom se k ní vrátí až po dvou letech, kdy už většina předtím získaných vědomostí přijde nazmar.

Angličtina, nebo němčina? To si dobře rozmyslete! Více se dozvíte ZDE>>

"Když dítě nastoupí na běžnou základní školu, začne se učit angličtinu až od třetí třídy. Stopa jazyka mu sice někde v paměti zůstane a bude to mít ve srovnání s ostatními vrstevníky o trochu snazší, ale jen na chvilku. V průběhu několika týdnů se náskok rychle srovná. Pokud tedy nabízí školka angličtinu jako bonus, je to jistě příjemné, záleží však na ceně. Platit tisíce za měsíc smysl podle mě nemá," uzavírá Jindřich Vobořil.

Wattsenglish: Živě se Stevem

Učit děti druhý jazyk už od batolecího věku je ovšem možné. Ale musíte umět dobře napodobit podmínky dítěte vyrůstajícího ve dvojjazyčné rodině. Z tohoto faktu vycházejí hned dvě výukové metody: Wattsenglish a metoda Helen Doron.

Doporučujeme: Děti a angličtina: Odkdy se ji začít učit a jak?

Wattsenglish je zaměřena na předškoláky a školáky. Vytváří komunikační rámec podobný přirozenému prostředí bilingvní rodiny, kde jeden z rodičů mluví jiným jazykem než druhý. Dítě se tak angličtinu neučí memorováním, ale osvojuje si ji přirozenou cestou: při hrách a ostatních činnostech pozoruje učitele a komunikuje s ním na základě vzniklé situace. Nejedná se tudíž o překladovou metodu typu "Stůl se řekne table". Slovíčka vždy vyplývají z konkrétní situace, kterou dítě prožívá.

Nové učební materiály navíc komunikují s dítětem prostřednictvím skutečné lidské tváře a postavy - zakladatele firmy Steva. Ten je motivuje, vyvolává v dětech nadšení a ony si pak jazyk spojují s reálným obličejem. Důležitá je také mimika obličeje, objevující se ve výukových materiálech: díky živé tváři zapojují děti do výuky více smyslů, využívají emociální paměť, a učení je proto efektivnější.

Helen: Málo dětí, hodně akce

Podobná je i metoda lingvistky Helen Doron. Vychází z poznatků získaných při výzkumech lidského mozku, které jasně dokazují, že dítě, přestože ještě nemluví, velmi citlivě vnímá. Věci okolo sebe si spojuje s jejich názvy i významem daleko dříve, než je dokáže pojmenovat. Pokud dítě slyší česky, naučí se mluvit česky, když ale slyší stejné názvy také v jiné řeči, vzájemně si pojmy pospojuje a postupně si bez problémů osvojí i druhý jazyk.

Zpátky do školy? Pořiďte dětem batoh s kompletní výbavou 60 školních potřeb ZDE!

Zárukou úspěchu této metody při výuce jsou malé skupinky maximálně osmi dětí a velmi rychlé střídání vícesmyslových aktivit, které se opakují. Jednotlivé aktivity jsou vždy přizpůsobeny věku dětí. Učitel  mluví na děti pouze anglicky a vychází z toho, že člověk si nejvíce pamatuje informace spojené s emocemi.

A co si myslíte vy?

Vyplatí se malé děti učit cizí jazyk od věku několika let či dokonce měsíců? A pokud ano, jakou metodu používáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete přijít o kamarády? Komentujte jim výchovu dětí!

Proč muži podléhají ňaderné přitažlivosti?

Test: Vaše zdraví - víte, čemu věřit a co je nesmysl?

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké jazykové školy si vyberete?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama