reklama

Tresty pro zlobivé děti: Bít, či nebít?

V některých státech je zakázané dát dítěti facku na veřejnosti a v některých je zakázané uhodit dítě vůbec. Je to tak správně?

Bití dětí
Bití dětí | Foto: Profimedia.cz

V některých státech je zakázané dát dítěti facku na veřejnosti a v některých je zakázané uhodit dítě vůbec. Je to tak správně?

Ruku na srdce, nevybavíte si nějaký okamžik z dětství, kdy byste si tu facku dali sami? Problematikou fyzických trestů se v reprezentativním šetření zabývala společnost STEM/MARK. Výzkum byl proveden na reprezentativním vzorku populace ve věku 15-59 let. Výzkumu se účastnilo 582 osob.

Škoda každé facky…

Téměř každý z nás (91 %) někdy dostal "výchovnou facku" a i většina těch, kteří nedostali, ve výchovnou facku věří. Taková výchovná facka nebo pohlavek, pokud není příliš častý, může mít jistě svá pozitiva, uveďme některé respondenty častěji zmiňované: „je rychlejší a účinnější než pokřikování a domlouvání". Dítě si spíše a rychleji uvědomí, že udělalo něco, co se nemá. Jedná se o okamžitý trest, a tak není třeba dítě duševně mučit.

Dítě ani květinou…

Na druhou stranu byli tací (9 %), kteří "výchovnou facku" zásadně odmítají, zejména kvůli tomu, že nesouhlasí s bitím přes hlavu, neuznávají fyzické násilí jako výchovný prostředek, nebo si myslí, že slovní komunikace nebo zákaz vyřeší více. Obecně platí, že za přijatelné považují "výchovné" facky častěji lidé bez dětí (52 %) než rodiče, kteří zkušenosti s potomky mají (44 %).

Babička může, brácha ne!

Také nás zajímalo, komu přísluší dát "výchovný" pohlavek. Podle názoru naprosté většiny lidí s dětmi by mohl pohlavek alespoň výjimečně dát rodič (95 %), prarodič (75 %) a učitel (66 %). Sourozenci by výchovný pohlavek používat neměli (podle 59 % z vás).

Za trest hrabat seno!

A jaké formy trestů jsou pro nás akceptovatelné více a jaké méně? Nejpřijatelnější formou trestu se ukázaly zákazy a omezení kapesného (přijatelné pro 95 % dotázaných), následují plácnutí na zadek a pohlavek (přijatelné pro 85 %). Naprosto nepřijatelné jsou tresty z (před)minulého století: zákaz večeře, klečení na hrachu (naprosto nepřijatelné pro 70 %).

Poměrně zajímavé byly návrhy respondentů na jiné tresty pro dítě, jmenujeme pro inspiraci: domácí práce nebo (prý mimořádně účinnou) pomoc na zahradě hrabat seno, nekoupení dárku a zákaz oblíbené činnosti (chození ven, internetu, mobilního
telefonu, styku s kamarády).

zdroj: STEM/MARK

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama