reklama

Transplantace srdce: Tři děti, tři smrti, tři životy

Nebojte, tak to neprobíhá! Nicméně faktem je, že o transplantaci srdce rozhodují vteřiny a minuty. Největším zdrojem kontroverze je stanovení okamžiku, kdy už lze potenciálního dárce prohlásit za mrtvého a kdo je oprávněn tak učinit.

Foto: Isifa/Thinkstock

O transplantaci srdce rozhodují vteřiny a minuty. Největším zdrojem kontroverze je stanovení okamžiku, kdy už lze potenciálního dárce prohlásit za mrtvého a kdo je oprávněn tak učinit.

Ve většině zemí po desetiletí platí, že orgány jsou vyjímány až poté, co lékař konstatuje ukončení mozkové činnosti. Spojené státy představují výjimku. Americká federální vláda doporučuje nečekat a přejít na dárcovství ihned po srdeční smrti. Na její straně jsou samozřejmě orgánové banky.

Důvod je jednoduchý - orgánů k transplantaci je vždy výrazně méně než lidí na čekací listině. Proto je tato metoda stále užívanější, přestože odporuje zákonům regulujícím transplantace. Loni zaznamenali v USA 793 podobných případů, což představuje 10 % všech dárců.

Tři děti, tři smrti, tři životy

Když se ale jedná o děti, jsou etické otázky vždy o něco ožehavější. Obrovskou diskuzi proto vzbudila zpráva v časopise New England Journal of Medicine. Psala o třech transplantacích srdce u malých dětí v nemocnici v Denveru. Kámen úrazu spočíval v tom, že všichni tři dětští dárci byli formálně živí - sice jen s pomocí přístrojů, ale stále byla zachována minimální mozková funkce, takže nebyl splněn základní předpoklad k povolení transplantace.

Ve všech případech ovšem rodiče dali souhlas. Lékaři poté děti odpojili od ventilátoru a během několika minut lékař srdce vyňal. Všechna byla úspěšně použita k transplantaci a děti s transplantáty žijí.

Srdce se v podobných případech používá ojediněle, existují totiž obavy z jeho poškození kvůli nedostatku kyslíku. Proto zůstávají v případě mozkové smrti dárci na přístrojích až do okamžiku vyjmutí orgánů. Navíc je pro nalezení vhodných orgánů potřeba velké štěstí. Nejde jen o to, že musí být shodná krevní skupina. Děti totiž procházejí zásadními růstovými změnami, takže je pro každý věk třeba orgán jiné velikosti.

České srdce bije v Itálii

Jednou z možností, jak alespoň trochu zmírnit celosvětově pociťovaný nedostatek orgánů k transplantaci, je mezinárodní výměna. Internetový portál COORENOR, který výměnu informací o dostupných orgánech v Evropě umožňuje, vytvořilo pražské Koordinační středisko transplantací a platí ho Evropská komise.

Jak skvěle funguje, se na vlastní oči mohli přesvědčit pracovníci centra před třemi týdny, když po půlročním zkušebním provozu zprostředkovali první úspěšnou výměnu orgánu. Dárcem srdce byl téměř rok a půl starý chlapec, který zemřel na následky vážného úrazu. Jeho srdce bylo poskytnuto ani ne roční holčičce z Itálie.

Rozhodovaly vteřiny

Srdce malého chlapce bylo v nabídce portálu ani ne dvě minuty, když se ozvali italští chirurgové s tím, že mají vhodnou pacientku. Následovalo důkladné, ale rychlé ověření kompatibility desítek medicínských parametrů a vzápětí rozhodnutí o transplantaci.

Lékaři v pražském Motole připravili dárce na sál, poté z Itálie přiletěl chirurgický tým, srdce odebral a odletěl s ním domů. Po náročné mnohahodinové operaci přišla z římské kliniky zpráva, že holčička je s novým srdcem ve stabilizovaném stavu. Den poté se ke spolupráci připojila zatím devátá země, Lotyšsko.

"Od počátku roku jsme v rámci mezinárodní výměny poslali plíce do Vídně a srdce do Říma. Ze zahraničí jsme k transplantaci pro naše pacienty zatím dovezli devět orgánů. Lze očekávat, že tato aktivita ještě vzroste, a přispěje tak k záchraně více životů u nás i v Evropě," okomentoval zajímavý projekt ředitel Koordinačního střediska transplantací MUDr. Pavel Březovský.

zdroj: Koordinační středisko transplantací, zdravi.e15.cz

Internetový portál COORENOR

Partnery projektu je 9 evropských států a mezinárodní organizace Eurotransplant. Na portálu jsou uvedeny v nabídce orgány, pro které nelze v danou chvíli najít v zemi původu vhodného příjemce. Zveřejňují se zde rovněž poptávky po orgánech pro pacienty, kteří jsou v akutním ohrožení života a potřebují transplantaci v řádu několika málo dnů.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama