reklama
 

Tlusté dítě? Poraďte se s lékařem on-line ještě dnes!

Cukrovka a infarkt by skoro zmizely ze světa, kdybychom se nepřejídali. A začíná to u dětí. Jak je ochránit? Poradí vám MUDr. Zlatko Marinov. Hostem v naší redakci bude ve čtvrtek 7. června od 12 hodin, kdy začne odpovídat na vaše dotazy. On-line rozhovor potrvá přibližně hodinu. Své dotazy můžete začít posílat v předstihu už nyní.

Foto: Profimedia.cz

Cukrovka a infarkty by skoro zmizely, kdybychom se nepřejídali. A začíná to u dětí.

Málo pohybu + mnoho kalorií = zbytečné civilizační choroby. Tato rovnice se týká celé populace, a zvlášť dětí, které jsou čím dál tím tlustší. Příčiny obezity jsou jasné: děti dostávají levnou a energeticky vydatnou stravu, volný čas však tráví pasivní zábavou, často u počítače. Brány do obezitologie se tak otevírají téměř na každém kroku...

Riziko stoupá s obézními rodiči. V případě nadměrné hmotnosti jednoho rodiče je nadváha dítěte ve věku 6 - 12 let o třetinu častější, u obou tlustých rodičů asi o polovinu. U dětí ve věku 13 - 17 let pravděpodobnost nadváhy ještě stoupá: v případě obezity jednoho rodiče třikrát, v případě obezity obou rodičů dokonce pětkrát.

Zdravou dietou, pohybem a nekouřením by přitom šlo zabránit v 80 % vzniku ischemické choroby srdeční, v 90 % diabetu mellitu 2. typu a třetině nádorů. Chcete své dítě před nimi ochránit?

Pošlete dotaz!

Trápení s dětskými kilogramy navíc dokáže vyřešit dětský lékař Zlatko Marinov. Hostem naší redakce bude ve čtvrtek 7. června od 12 hodin, kdy začne odpovídat na vaše dotazy. On-line rozhovor potrvá přibližně hodinu. Dotazy můžete posílat v předstihu už nyní.

Jak se ptát?

Mnoho z vás je zklamaných, když se nedočká odpovědi. Moc nás to mrzí, ale dotazů se vždycky sejde daleko víc, než na kolik naši odborníci zvládnou v časovém limitu vyhrazeném pro on-line rozhovor odpovědět. Vybírají si sami podle toho, zda dotaz lze zodpovědět v pouhých několika řádcích a zda je natolik typický, aby přinesl podstatné informace i pro ostatní čtenáře. Proto se, prosím, pomocí tlačítka Všechny položené dotazy dole pod článkem podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

MUDr. Zlatko Marinov je pediatr s dlouholetou zkušeností z klinických dětských lůžkových zařízení. V současné době pracuje jako dětský lékař specialista a obezitolog v Dětském obezitologickém centru FN Motol Praha.

MUDr. Zlatko Marinov je zarytý bojovník proti dětské nadváze a obezitě. Proto působí mimo jiné i jako odborný poradce projektu Žij zdravě VZP ČR. Vydal také populární publikaci S dětmi proti obezitě, která se stala podkladem stejnojmenného preventivního programu.

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama