reklama

Tipy pro chytré děti: Jak zabavit šprta o prázdninách

S nadcházejícími prázdninami mají rodiče velkou starost. Jak své ratolesti smysluplně zabavit - zejména pokud neholdují pobytům v přírodě, ale zato jsou zvídavé, rády objevují a bádají? Pokud takové máte, nabízíme vám bezva tipy.

Foto: Isifa/Thinkstock

S nadcházejícími prázdninami mají rodiče velkou starost. Jak své ratolesti smysluplně zabavit - zejména když neholdují pobytům v přírodě, ale zato jsou zvídavé, rády objevují a bádají.

Pokud máte děti, kterým spolužáci říkají šprti, můžete zamířit na výlety do muzeí či na technicky zaměřené tábory, kde jdou věda a zábava ruku v ruce.

Věda a technika na dotek

U některých expozic sice stále ještě můžete číst ono známé "Nedotýkejte se vystavených exponátů". Naštěstí jsou i výstavy, kde se očekává pravý opak. Třeba Top secret v Národním technickém muzeu v Praze, kde si mladí badatelé výzkumníci mohou vyzkoušet špionáž se vším všudy: šifrování, dekódování, předstírání cizí identity i odhalování přetvářky a lží.

Doporučujeme: Báječné pokusy na doma

Technické muzeum v Brně zase zve do herny s řadou funkčních modelů, v níž návštěvníci mohou na vlastní kůži otestovat fyzikální zákony. Jsou zde zastoupeny modely z mechaniky pevných těles, plynů a kapalin, akustiky, optiky, elektřiny a magnetismu a nechybí ani stručné seznámení s daným jevem a vysvětlení fyzikálního principu.

Liberecký IQ park a centrum iQLANDIA mají o prázdninách prodlouženou otvírací dobu do 19 hod. Návštěvníci zde mohou podniknout cestu od buňky lidského těla až po průlet vesmírem, zúčastnit se science show nebo práce v laboratoři či obdivovat prvního a jediného českého humanoidního robota Thespiana, který mí mluvit, dokáže i gestikulovat a používat mimiku.

Potěšení z objevování přináší i plzeňské Techmania Science centre s nově rozšířenou expozicí plnou modelů, vědeckých show, demonstrací vědeckých pokusů a 3D planetáriem.

Tábory s vědou

Vyhledávanou aktivitou pro chytré děti na více dní jsou potom letní vzdělávací tábory, které v sobě skloubí intenzivní prožitky z her a nových kamarádů s hravými formami nabývání praktických znalostí.

Letní vědecké tábory pořádá Přírodovědná fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Děti na nich objevují taje přírodních věd například z pohledu malého mravence, kriminalisty, cestovatele či jako objevitelé vesmíru. Tábory probíhají přímo v prostorách fakulty, což umožňuje nahlédnout do specializovaných pracovišť, laboratoří i učeben, setkat se s odborníky a vysokoškolskými pedagogy.

Také Mensa ČR přichází s letním táborem pro nadané děti. Čekají je tam týmové, strategické a deskové hry pro rozvoj různých typů inteligence, testy, šifry, kvízy, hlavolamy, tvůrčí psaní, rétorika, výtvarné a herecké projekty.

V několika českých městech (Praha, Brno, Liberec, Jablonec nad Nisou, Hradec Králové, Pardubice) pak probíhají příměstské tábory pod společným názvem Vědecké léto, které mladé zvědavce zasvěcují do magie vzniku a vývoje lidského života na Zemi. Děti se na nich dozvědí spoustu zajímavostí o přírodních živlech, poznají, jak funguje lidské tělo, či si mohou sestrojit model vesmírné rakety.

zdroj: Praha-levne.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chytřejší než Einstein: Nobelova cena ve 12 letech?

Svatá matka: Sedm postižených dětí a manžel sebevrah

8 důvodů, proč je lepší být baculkou

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama