reklama

Těhotenské obtíže před porodem aneb U konce s dechem

Těhotenství je určitě povznášející a požehnaný stav, od osmého měsíce výš ho však už jen málokterá maminka docení. Jaké jsou konkrétní příčiny nejrůznějšího předporodního trápení a dá se vůbec nějak zmírnit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Těhotenství je určitě povznášející a požehnaný stav, od osmého měsíce výš ho však už jen málokterá maminka docení. Záda jsou jako přeražená, kotníky oteklé, funí do schodů a moc  dobře nespí - už aby se prcek vyklubal ven!

Ke konci těhotenství se objevují specifické potíže způsobené velkým přírůstkem váhy miminka. Typické jsou potíže s dechem, časté chození na záchod nebo problémy se spánkem, ale také bolesti zad či kyčlí, oteklé kotníky a velká únava. Jaké jsou konkrétní příčiny nejrůznějšího předporodního trápení a dá se vůbec nějak zmírnit?

Potíže s dechem

Může za ně velký objem dělohy, která tlačí na bránici a omezuje její pohyb. Roste také spotřeba kyslíku, protože si ho kromě matky bere i plod. Řešením je vyhýbat se námaze a při dušnosti začít zhluboka dýchat.

Více o těhotenství se dozvíte na Babyweb.cz >>

Krvácení z dásní

Kolísání hormonálních hladin se odráží na změnách tkání v okolí zubu. Už ve 2. měsíci těhotenství se může objevit krvácející zánět dásní, který bývá kolem 8. měsíce nejúpornější. Ochranou je pravidelná péče o zuby a ústní dutinu. Každá těhotná žena by měla absolvovat dvě preventivní prohlídky u zubního lékaře.

Časté močení a neudržení moči

Rostoucí děloha utlačuje močový měchýř. Zároveň dochází k jeho překrvení. Tlak v měchýři se zvyšuje až dvakrát, což vede k častějšímu močení. Ke konci těhotenství možná budoucí maminka při smíchu, kašli nebo zvedání těžkých předmětů neudrží moč, protože oslabené svaly pánevního dna nezvládnou tlak močového měchýře. Inkontinence trápí i ženy po porodu. Předcházet jí lze cviky na posilování pánevního dna.

Křečové žíly, hemoroidy a oteklé kotníky

Žíly dostávají v těhotenství pěkně zabrat. Vlivem progesteronu se mění napětí žilní stěny a děloha tlačí na dolní dutou žílu, která odvádí krev z dolních končetin. Krev se tak hromadí v nohou, podkožní žíly se rozšiřují a vznikají varixy (křečové žíly).

Těhotné by se měly vyvarovat dlouhého stání a odpočívat by měly s nohami ve vyvýšené poloze. Dobré je nosit těhotenské punčocháče a ráno i večer si oplachovat nohy střídavě studenou a teplou vodou. Vhodná je i šetrná masáž, ovšem ne v místech, kde už jsou varixy.

Čtěte také: Nejtrapnější problémy v těhotenství: Tady jsou!

Obdobou křečových žil jsou i hemoroidy: rozšíření a přeplnění žilní pleteně okolo řitního otvoru, odkud mohou vyhřezávat ven v podobě zarudlé sliznice. Výhřez je třeba zasunout zpět krouživými pohyby a mírným tlakem pomocí navlhčené sterilní gázy.

Lze mu předcházet tím, že se vyhnete zácpě dostatečným příjem tekutin a vlákniny. Těhotná by též neměla zvedat těžká břemena a měla by se chránit před nachlazením, protože při kašli se zvyšuje tlak v břiše.

Utlačená dolní dutá žíla spolu se zvýšenou produkcí antidiuretického hormonu (ADH) pak způsobují vznik otoků kolem kotníků. Pokud se rozšiřují na další části těla, může se jednat o závažný stav a je nutné ihned vyhledat lékaře.

Bolest zad a kyčlí

Za bolesti dolní části zad a kyčlí může rostoucí hmotnost těhotné a rozvolnění kloubních vazů vlivem hormonů, ale také oslabené břišní a zádové svaly. K bolestem přispívá i dlouhé stání, spaní na příliš měkké matraci nebo zdvihání těžkých břemen. Bránit se lze pomocí cviků posilujících bederní svaly. Vstávat by měla budoucí maminka přes otočení na bok.

Únava a spánek

Zvýšená únava je průvodním jevem těhotenství. Může za ni vyšší produkce progesteronu, který má mimo jiné zklidňující účinky. Tělo matky také potřebuje více živin a energie pro vývoj plodu.

Problémy se spánkem pak způsobuje bříško, které brání ženě najít pohodlnou polohu ke spánku. Od poloviny těhotenství je dobré nespat na zádech ani na břiše, zbývá tedy poloha na boku.

Pocitům větší únavy je dobré předcházet častějším odpočinkem během dne, nejlépe s vyvýšenými nohami. Před usnutím pomůže zklidnit čaj z kořene kozlíku lékařského nebo z listu meduňky lékařské, vhodný je také čaj ze stejných dílů kozlíku, meduňky a máty peprné.

zdroj: babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodila 75 dní aneb Těhotenství a porod v číslech

Narodila se jako mořská panna, lékaři jí vrátili nohy

Ráj vyvolených: Královská dovolená Kate a malého prince

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama