reklama

Tátu ničím nenahradíš: Chceme Den otců!

Drtivá většina Čechů by ráda oficiálně slavila Den otců. Není divu. V určitém věku má táta pro dítě daleko důležitější roli než máma. Konkrétně u chlapečků.

Foto: Isifa/Thinkstock

V současné době se Den otců slaví vždy třetí červnovou neděli, ale jen málokdo o tom ví. Jako oficiální svátek dosud nenalezl v České republice pevné místo.

Přesto ho slaví stále víc lidí. Jak prokázal průzkum uskutečněný pro značku Pilsner Urquell, tento den by si chtělo připomínat 72 % respondentů, a 61 % by ho dokonce ustanovilo jako významný. Celkem by oficiální zavedení tohoto svátku podpořilo o 18 procent více lidí než při podobném výzkumu v minulém roce.

Doporučujeme: Den otců se blíží. Slavit by ho měli hlavně kluci

Výsledky sčítání lidu ukazují, že proměna emocionální vazby v rodinu a rodičovství je dnes stále těžší. Proto má dnes také mateřství i otcovství hlubší a méně formální obsah. Přiznat cit k otci nebylo dříve tak běžné, na rozdíl od běžně veřejně najevo dávaných citů k matce. To se však v současnosti proměňuje, projevy citu potřebují stále více i tátové, včetně nás, otců již dospělých dětí," komentuje sociolog Ivan Gabal.

Oslava u piva

Výzkum sledoval nejen povědomí o existenci tohoto svátku, ale také přístup respondentů k němu. Na otázku, zda by se měl Den otců připomínat, odpovědělo 72 % dotazovaných "ano" či "spíše ano". Tři nejčastější postoje k otázce, jakým způsobem by se měl připomínat Den otců, zahrnovaly poděkování otci, obdarování otce a setkání s tátou u piva. Na 61 % respondentů by uvítalo ustavení Dne otců jako významný den.

Kluci potřebují tátu!

Nikoli ovšem jeho pevnou ruku, ale jeho pozornost, náklonnost, přístup k životu a úhel pohledu. Velmi důležité je to hlavně v pubertě, kdy zejména u chlapců začíná vztah s otcem nabývat na větší důležitosti než vztah s matkou.

Čtěte také: Jak dcera změní obyčejného chlápka v báječného tátu

"Je to logické, v tomto věku se dítě osvobozuje definitivně z matčiny náruče a hledá vlastní cestu. V rámci opačného pohlaví to znamená, že potřebuje zejména mužský vzor chování," vysvětluje pražská psycholožka Vlasta Svobodová.

"Maminka, do té doby nejkrásnější a nejlepší žena na světě, se mu začíná vzdalovat, aby si mohl později sám najít svou vyvolenou krasavici. Něžné objetí, skvělá bábovka ke snídani a sloupek čistých ponožek ve skříni už nestačí. V  hledání vlastní mužské cesty životem mu na přechodnou dobu bude daleko lepším průvodcem táta. Ten s ním může zajít na fotbal, pokecat o autech a o ženských, probrat chod zeměkoule. A tak by to také mělo být," uzavírá psycholožka.

Pojďte oslavovat!

Výzkum odhalil také jinou zajímavou věc, větší povědomí o Dni otců mají ženy. Ostatně oslavy tohoto dne v USA iniciovala prvně 19. června 1910 také žena: Sonora Smart Dodd, a to jako poděkování svému otci, jenž sám vychoval pět dětí. Svátek se slaví kromě USA také v Německu, Rakousku a mnoha dalších zemích. Pojďte ho oslavit i vy!

Jestli chcete udělat tátovi i dětem radost, oslavte den otců společně. Dne 21. června můžete vyrazit třeba na neformální happening Tátafest, který se koná hned na několika místech v ČR: Kromě Prahy je to také Chrudim, Ústí na Orlicí, Ostrava či Olomouc. Za myšlenkou Tátafestu stojí Liga otevřených mužů (LOM), která akci pořádá už od roku 2007. Letos při tom spolupracuje s Unií center pro rodinu a komunitu a se značkou Dove Men+Care.

V Praze proběhne Tátafest ve Stromovce u restaurace Šlechtovka. Od 12 hodin se tam bude konat pestrý odpolední program, kde se můžete těšit na koncert Lenky Dusilové, workshop bubnování, hudební a taneční vystoupení a další lákadla pro táty a jejich rodiny. Pro milovníky adrenalinových sportů pak bude k dispozici lezecká stěna. Přijďte se podívat a užít si pěkného dne!

Otci můžete také přichystat milé překvapení v podobě Tátovy bedny. Co obsahuje? To je zatím tajemství! Jisté je jen, že by měla obsahovat vše, co správný otec pro své děti potřebuje, tedy věci zábavné a důležité. Uživatelé facebooku Dove Men+Care postupně odhalují jednotlivé položky, kde nechybí ani výbava moderního otce v podobě sprchového gelu a antiperspirantu. Po naplnění a pomyslném odkrytí celé bedny bude vylosován výherce, který jí i se všemi obsaženými nezbytnostmi získá. Stane se tak právě na Den otců, kdy budou vyhlášení tři výherci. Zúčastnit soutěže se můžete i vy!

zdroj: den-otcu.cz, tatafest.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 věcí, které můžete říct prckovi, ale ne jeho tátovi

12 znamení, že už jste opravdu staří

Rady a tipy: Jak skoncovat se slimáky na zahradě!

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama