reklama

Tablety a počítače: Brzdí vývoj dítěte, nebo pomáhají?

Můžete věřit, že počítače spasí svět. Můžete být přesvědčeni, že vám vymažou mozek. Jedno je ale jisté. Ale vaše dítě se bez nich v životě neobejde.

Foto: Thinkstock

Můžete věřit, že počítače spasí svět. Můžete být přesvědčeni, že vám vymažou mozek. Jedno je ale jisté. Ať se vám to líbí nebo ne, vaše dítě se bez nich v životě neobejde.

Měli byste tedy znát plusy a minusy, které moderní technika nabízí, naučit sebe i potomka využívat její výhody ke svému prospěchu, varovat ho před on-line nebezpečími, které ve virtuálním světě číhají a pozorně dohlížet na to, jestli vaše výhrady respektuje.

Kdy nastal čas na počítač: Nikdy?

Psycholožka Vlasta Svobodová se domnívá, že nejdříve ve třetí třídě. Předškolák u něj nemá co dělat.

Čtěte také: Pořídit dítěti počítač? Psycholožka to nedoporučuje

"Soustřeďte se raději na hračky, které rozvíjejí dovednosti potřebné k nácviku psaní, čtení a počítání, jako jsou třeba puzzle. Učte děti samostatně se oblékat, věnujte čas nácviku zapínání knoflíků, zipů, smyček, oček, zavazování tkaniček. Vhodné jsou také stavebnice z kostek, jednoduché hudební nástroje, koloběžky a kola, které rozvíjejí jemnou a hrubou motoriku. Hrajte s dětmi napodobovací hry: na prodavačku, maminku, lékařku, řidičku, učitele, strojvedoucího, herce. Čtěte jim a prohlížejte si s nimi knížky. Elektronické hračky, ani ty výukové, jim v předškolním věku do ruky nepatří," radí.

"Později je třeba vzít v potaz vyzrálost dítěte. Pro někoho je v osmi letech akorát, pro druhého nastane pravý čas třeba až ve dvanácti," dodává.

Jak radí Petr Popov, primář kliniky adiktologie pražské fakultní nemocnice UK, s počítačovou benevolencí byste měli být velmi obezřetní také u starších dětí. "Už hodina denně na počítači může být problém," varuje s tím, že delší hraní může vést k závislosti, která se projevuje klasickými abstinenčními příznaky jako u drog či alkoholu. Jak poznáte, že je zle? "Pokud školák reaguje nepřiměřeně a velmi negativně na jakékoli omezení, je to příznak závislosti," varuje primář.

Počítač? Díky za něj!

Naprosto opačnou zkušenost má Ivona z Prahy, maminka devatenáctiletého syna. Počítač si nemůže vynachválit.

"Syn mě vždycky i jiné aktivity, hlavně sportovní, tak jsme věřili, že není důvod ho od počítače zrazovat. Jiřík na něm hrál už od tří let naučné hry: doplňování tvarů, barev, jednoduché počty. Později se vyřádil na výukovém programu Gordi a nechávali jsme ho hrát i nějaké hry," říká Ivona, maminka devatenáctiletého syna.

Čtěte také: Závislost dětí na mobilu: Už hodina denně škodí!

Do patnácti let bylo všechno v pohodě. Jiří se dobře učil, sportoval, hrál si s počítačem. Jenže pak nastaly problémy. Skončil v badmintonem, výsledky ve škole se zhoršily a na počítači seděl od rána do večera. Následovaly tři roky dohadů, hádek, výchovných omezení - nic z toho příliš nezabralo. Poslední dva roky na gymnáziu syn prolezl s odřenýma ušima. Nakonec ale k překvapení všech výborně odmaturoval a o prázdninách už si vydělával vlastním počítačovým projektem, který mezitím stihl úspěšně rozjet. Potají, jako překvapení pro mámu…

"Manžel v tu dobu těžce onemocněl a byl půl roku doma. Jiří za něj převzal úlohu spoluživitele rodiny. Odložil nástup na vysokou školu a díky počítači nás držel nad vodou. Teď úspěšně uzavřel první semestr na matfyzu, jeho firmě se daří a já jsem na něj moc pyšná. Obhájil si počítač proti nám všem - a dobře udělal," dodává Ivona.

Šikovný sluha, ale velmi zlý pán…

Je tedy počítač úžasná vymoženost, nebo nutné zlo? To záleží hlavně na vás, rodičích.

Jako výuková pomůcka, nástroj na kreslení, zdroj informací či chvilkové odreagování je počítač prostě báječný. Strategické hry rozvíjejí logické myšlení. Hraní her zrychuje reflexy a rozvíjí prostorovou představivost. A obor IT má bezesporu budoucnost. Ale…

Rodiče by měli kontrolovat varovné signály upozorňující na závislost a jednoznačně vymezit používání. Předškoláky raději k monitoru nepouštějte a u mladších školáků hlídejte čas. Hodina denně je až dost! Krvavé střílečky rozhodně omezte a pokud se jim nedokážete vyhnout úplně, důrazně vysvětlete dětem hranici mezi virtuální realitou a skutečností.

Dbejte také na to, aby měli dostatek jiných podnětů - sportovní, výtvarné a hudební kroužky. A hlavně jim věnujte svůj vlastní čas. Příklad rodičů, kteří počítač používají rozumně a přitom žijí plný a bohatý život se spoustou jiných aktivit, je pro děti tím nejlepším vzorem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Od jakého věku dát dítěti vlastní počítač?

Je o 20 let starší. Žiju s ní, abych měl kde bydlet

Sněží vám za límec? Jak se zbavit lupů natrvalo

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama