reklama

Své zvířecí mazlíčky fotografujeme častěji než partnery

Zvířata prostě patří do rodiny. Někdy to dokonce vypadá, že víc než sami lidé. Alespoň když jde o focení.

Foto: Nikon

Zvířata prostě patří do rodiny. Někdy to dokonce vypadá, že víc než sami lidé. Alespoň když jde o focení.

Jak prokázal výzkum společnosti f, Češi milují své chlupaté společníky natolik, že 88 % z nich je fotografuje častěji než své partnery.

Rodina? Také dobrá!

I když nejbližší rodina zůstává v ČR stále nejoblíbenějším objektem fotografií (67 %), mazlíčci odsouvají partnery až na třetí místo: za nejčastěji fotografovaný objekt označila své partnery pouze třetina dotázaných, zatímco mazlíčky nejčastěji fotografuje více než polovina dotázaných. Mazlíčci jsou také ceněni jako společníci. Celkem 41 % majitelů zvířat v ČR raději tráví čas s nimi než se svými rodiči (26 %) nebo sourozenci (14 %). Mazlíčci jsou třetími nejoblíbenějšími společníky po partnerech (73 %) a dětech (53 %).

Naprostá většina majitelů zvířat považuje své mazlíčky za součást rodiny a zahrnuje je do každodenních činností. Celkem 71 % majitelů mluví na svá zvířata jako na lidi, 40 % dovoluje svým mazlíčkům spát v posteli a 48 % se s nimi dělí o své jídlo. Celých 19 % majitelů, nejvíc ze všech evropských zemí, se dokonce se svými mazlíčky dělí o tajemství a 7 % je obléká. Majitelé nevynechávají mazlíčky ani při důležitých příležitostech - 48 % lidí jim kupuje dárky, 26 % oslavuje jejich narozeniny a 24 % je bere na dovolenou.

Předvádění mazlíčků

Češi své mazlíčky také rádi předvádějí. K ukládání fotografií domácích zvířat jsou nejčastěji používány mobily (57 %). Polovina dotázaných použila fotografii mazlíčka jako pozadí na počítači a 41 % publikovalo jejich fotografie v sociálních sítích s tím, že 8 % dokonce vytvořilo pro svého mazlíčka profil v sociální síti. Čeští majitelé také nejčastěji v Evropě (18 % v porovnání s průměrnými 10 %) umisťují fotografii zvířete na pracovní stůl.

Výzkum také zvýraznil skutečnost, že v České republice žijí milovníci psů. Na 65 % majitelů mazlíčků vlastní psa, pouze 41 % kočku. Češi jsou také nejpravděpodobnějšími majiteli domácích rybiček (26 %) nebo králíků (14 %). Jeden z deseti dotázaných (11 %) potom vlastní jako mazlíčka domácí drůbež.

"Domácí mazlíčci jsou důležitou součástí rodinného života. Je tedy pochopitelné, že chceme zachytit a sdílet okamžiky, které jsou pro ně důležité, stejně jako to chceme dělat v případě dítěte, sourozence nebo partnera. I přesto však nemusí být snadné zachytit správný záběr. Zvířata nelze řídit stejně jako lidi. V tom může pomoci fotoaparát pro začátečníky Nikon D3200, který se velice snadno ovládá. Je také vybaven funkcemi, jež pomohou zachytit okamžik dokonce i ve slabém světle nebo v pohybu. Existuje několik postupů, jak vylepšit fotografické schopnosti, ale základem je mít dobrý fotoaparát," podotýká mezinárodně oceněná fotografka domácích zvířat a přírody Carli Davidson.

Tipy Carli Davidson

  • Naučte svého mazlíčka milovat fotoaparát. Nechte jej, ať si přístroj očichá a olíže. Držte ho pod úrovní očí zvířete, aby nepůsobil hrozivě. Když se přiblíží k fotoaparátu a projeví o něj zájem, odměňte jej pamlskem. Nezapomeňte však chránit objektiv před slinami filtrem.
  • Ujistěte se, že máte dobrou náladu. Zvířata mají silnou intuici a komunikují pomocí výrazů a řeči těla. Poznají, pokud máte špatnou náladu. Začněte proto fotografovat s očekáváním zábavy a zvířata si budou chtít také hrát.
  • Zkuste přitáhnout pozornost. Držte nad objektivem oblíbený předmět.
  • Používejte nacvičené chování a triky. Umí se váš pes překulit na záda? Využijte to. Při fotografování portrétů cvičte povel Zůstaň. Také byste měli vědět, na jaké zvuky váš mazlíček reaguje. Poklepání na misku? Slova „jdeme ven " či "chceš míček?". I vyslovení jména může vyvolat zajímavé naklonění hlavy a vzrušený výraz.
  • Používejte pomůcky. Pokud fotografujete psa venku, vezměte dlouhý klacek a jednou rukou si s mazlíčkem hrajte, zatímco druhou rukou fotografujete. Určitě zachytíte několik zábavných výrazů. Před kočkami můžete třeba pohupovat peříčkem na provázku.

Jak nepokazit snímky?

Nabízíme pár praktických tipů, díky kterým budou vaše fotografie vypadat lépe než snímky běžných „cvakalů".

  • Pozor na rušivé prvky v pozadí a překryvy postav! Před stisknutím spouště si všímejte, jestli postavám „nevyrůstají" z hlav stromy. Snažte se, aby hlavní objekt nebyl „přetnut" dráty či jiným nežádoucím prvkem.
  • Počkejte si na lepší světlo! Fotografie není nic jiného než záznam odrazu světla. Nejlepší podmínky jsou brzo ráno, pozdě odpoledne a navečer, kdy je světlo měkké, teplé, boční a plastické. Naopak v poledne je světlo tvrdé, ostré a vytváří nehezké stíny. Pokud je málo světla, vypněte blesk, zvyšte citlivost a použijte stativ. Foto tak neztratí atmosféru. Blesk naopak použijte v momentě, kdy je světla hodně - portrét focený za poledního slunce na pláži by měl bez „přiblesknutí" hluboké stíny, což nevypadá dobře.
  • Vyhněte se středu! Nikdy neumísťujte hlavní objekt do středu snímku, ale do tzv. zlatého řezu asi ve třetině celkové plochy. Postavám nechte více místa ve směru pohledu.
  • Běžte blíž! Nesnažte se zachytit všechno najednou, fotka bude roztříštěná a nepřehledná. Soustřeďte se na určitou věc, běžte k ní blíž a vyplňte jí celé obrazové pole.

zdroj: Nikon, Gopas

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama