reklama

Strašná nemoc: dvanáctiletá Afričanka vypadá na šedesát

Ontlametse Phalatse z jihoafrického Hebronu je pouhých 12 let, ale má vrásčitou tvář, plešatou lebku a scvrklé tělo jako stařena. Lékaři jí dávají už jen pár let života.

Ontlametse Phalatse
Ontlametse Phalatse | Foto: Profimedia.cz

Ontlametse Phalatse z jihoafrického Hebronu je pouhých 12 let, ale má vrásčitou tvář, plešatou lebku a scvrklé tělo jako stařena. Lékaři jí dávají už jen pár let života.

Trpí totiž genetickou poruchou zvanou progerie, která způsobuje předčasné stárnutí. Jde o chorobu velmi vzácnou a smrtelnou a Ontlametse je navíc jediné žijící černošské dítě, které tento syndrom zrychleného stárnutí postihl. Sama si proto říká První dáma.

Čtěte také: David, chlapec z bubliny: Život strašnější než smrt

Podezření na AIDS

Po porodu vypadala holčička úplně normálně. Pak se u ní však začaly objevovat vyrážky, takže po třech měsících její matka usoudila, že trpí nějakým druhem kožní nemoci. Jenže žádné léky nezabíraly. „Než Ontlametse oslavila své první narozeniny, vypadaly jí vlásky. Ani nehty nebyly normální, připomínaly nehty starých lidí," uvedla maminka Bellon Phalatse.

Než holčička dosáhla tří let, otec od rodiny odešel, protože se za dceru styděl. O holčičku se starala jen nezaměstnaná maminka žijící z invalidního důchodu. Všichni se totiž dlouhá léta domnívali, že trpí AIDS, což v Africe představuje velké sociální stigma. Jižní Afrika totiž patří k zemím nejvíce postiženým touto nemocí. Příznaky stárnutí se množily stejně jako návštěvy lékařů. Správná diagnóza však padla až v jejích deseti letech: progerie. Mamince se ulevilo a přitížilo zároveň: ulevilo se jí proto, že holčička nemá AIDS. Přitížilo proto, že progerie není méně závažnější nemoc.

>

Nemoc, která z dětí dělá starce

Progerie je předčasný a urychlený rozvoj stárnutí, stařeckého vzhledu a je rozvojem typických chorob jako artróza, osteoporóza, ateroskleróza, kardiovaskulární choroby a nádory. Toto velmi vzácné onemocnění (uvádí se jedno dítě na 4 až 8 milionů porodů) se rozvíjí do 2 let věku s mediánem dožití 13 let.

Velká osobnost a jasný úsměv

Navzdory nemoci a častým absencím začala Ontlametse chodit od šesti let do školy. Byla však často šikanována spolužáky a odsuzována učiteli i celým okolím, právě kvůli podezření na AIDS. "Bylo to strašné tak, že to ani nejde vypovědět. Nevím, jak to dokázala vydržet," konstatuje Phalatse.

Přesto je její dcera bystrou žákyní a vyrovnanou, usměvavou osobností. Pomáhá s pracemi v domácnosti a ve škole ji trápí jediný problém: holá hlava. Ale boj o život nevzdává. „Chtěla bych být psycholožka, abych ostatním pomáhala s problémy, které sami nezvládnou. Abych je mohla naučit přijímat sebe i ostatní takoví, jací jsou," říká.

Moc času jí však nezbývá. Děti s progerií umírají obvykle ve věku mezi osmým a jednadvacátým rokem na selhání krevního oběhu: příčinou bývá vysoký krevní tlak, mozková mrtvice nebo infarkt myokardu.

zdroj: nydailynews.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bratranec a sestřenice: Je to incest?

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

Příznaky progerie

  • poruchy růstu
  • ptačí obličej s vystouplýma očima
  • tenké končetiny s vystouplými klouby
  • ztráta tělesného tuku a vlasů, atrofická průsvitná kůže
  • ztuhlost kloubů
  • ateroskleróza

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama