reklama

Šokující fakta: Nejde dítěti matika? Uvařte mu špenát!

Matika a špenát = ideální kombinace! Zní vám to trochu nesmyslně? Ale je to pravda.

Foto: Isifa/Thinkstock

Matika a špenát rovná se ideální kombinace! Zní vám to trochu nesmyslně? Možná, ale je to pravda.

Matematika je sama o sobě těžký předmět, který učitelky a učitelé ne vždy didakticky zvládají. Ono to také není nic snadného, proto se v poslední době o způsobu, jak tuto královskou vědu učit, hodně diskutuje. Možná však nevíte, že problémy s počítáním může vyvolat i špatná strava.

Překvapivý výzkum

Matematika bývá postrachem většiny školních dětí, holčiček především. Faktem je, že rovnice i odmocniny jdou klukům prostě lépe, jakoby na to měli v mozku nějaké buňky navíc. Při jednom anglickém výzkumu se však ukázalo, že na vině není genetika, nýbrž stravování.

Vědci provedli mezi školními dětmi výzkum a došli přímo k šokujícím závěrům. Podle nich může za špatné výsledky v matematice nedostatek železa. Studie zkoumala stravovací návyky asi šesti tisíc dětí ve věku od 6 do 16 let. Zjistila, že děti, které měly ve stravě malé množství železa, měly zároveň dvakrát častěji podprůměrné výsledky v matematice.

A protože organismus dívek je na nedostatek železa citlivější než chlapecký, byl u nich rozdíl ve studijních výsledcích ještě výraznější. Překvapení odborníci provedli kvůli srovnání podobnou studii i u čtení, v tomto případě však žádný rozdíl mezi dětmi, které měly dostatek železa, a dětmi, které trpěly jeho nedostatkem, nezaznamenali.

Vyzkoušejte si: Test z matematiky pro 7. třídy

Proč jsou na tom holky hůř?

Vědci zjistili i pravděpodobný mechanismus fungování. Přišli na to, že při nedostatku železa ubývají jeho zásoby nejrychleji v mozku. Tím pádem mohou být ovlivněny některé látky, důležité pro učení.

Děvčata ve školním věku jsou přitom nedostatkem železa ohrožena daleko víc než chlapci. Jeho množství v těle totiž u nich daleko víc kolísá: hodně ho ztrácejí spolu s krví při menstruaci, více se na nich podepisuje nezdravé stravování a také procházejí obdobím rychlého růstu, kdy mají velkou spotřebu železa, daleko dřív než kluci. To vše se odráží ve fungování mozku.

Nejen pro Pepka námořníka!

Jaké potraviny by tedy měli rodiče dětem nabízet, aby dosáhli lepšího fungování mozku? Samozřejmě ty, které železo přirozeně obsahují. Jsou to:

  • kakao
  • špenát
  • luštěniny
  • červené maso
  • vnitřnosti (především játra)
  • sušené ovoce
  • ořechy
  • zelená listová zelenina
  • celozrnný chléb

Ale pozor - i když bude vaše dítko jíst špenát od rána do večera, zdaleka ještě nemusí v matematice vynikat! Na to je také potřeba určité nadání, dobrý učitel a fungující metoda výuky. Ovšem v případě, že vašemu potomkovi skutečně chybělo ve stravě železo, můžete být velmi mile překvapeni, jak se v matematice zlepší.

A kdyby se ani takto nepovedlo, můžete si alespoň přečíst článek o nových metodách výuky matematiky. Třeba najdete inspiraci právě v něm.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Muži ženám porod sebrali a rodí za ně, říká terapeut

8 nejšpinavějších věcí v kanceláři: Také je používáte?

Klidný spánek krále Vratislava střeží zástupy mrtvých

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama