reklama

Smutná zpráva, pane ministře: Sex skutečně existuje!

Žádné kondomy! Žádní devianti! Tato nepopiratelná fakta by měla být podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) před žáky základních škol utajena. Jak jinak si vysvětlit postoj jeho úřadu při schvalování nové učebnice občanské nauky?

Výuka biologie
Výuka biologie | Foto: Profimedia.cz

Žádné kondomy! Žádní devianti! Tato nepopiratelná fakta by měla být podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) před žáky základních škol utajena. Jak jinak si vysvětlit postoj jeho úřadu při schvalování nové učebnice občanské nauky?

Nakladatelství Fraus požádalo letos v září o prodloužení doložky své učebnice občanské nauky pro osmou třídu. To však ministerstvo školství podmínilo změnami v části o sexuální výchově. Vadila mu obrazová dokumentace: nasazování kondomu a snímek exhibicionisty v kapitole o sexuálních deviacích. Učebnice sice doložku získala, ale až poté, co byly inkriminované pasáže odstraněny.

Rozhodovat mají rodiče?

Ministerstvo tak vyšlo vstříc návrhům konzervativního Výboru na obranu rodičovských práv. „Lidé, kteří proti příručce protestují, mohou být v některých svých pozicích radikální, ale jsou to pro mě aktivní rodiče, kteří cítí odpovědnost za výchovu svých dětí. A to je jedině dobře. Chci se setkat i s těmito rodiči a o příručce se pobavit a reflektovat jejich postoje," uvedl ministr Dobeš s tím, že sexuální výchova v přiměřené formě do školy patří. Nicméně, jak dodal pro MF Dnes, „v těch případech, kdy by rodič chtěl své děti poučit sám, by to měla škola akceptovat."

Znamená to tedy, že napříště se bude výuka na školách řídit názory rodičů místo názory odborníků? Rodiče by totiž měli děti poučit o sexu daleko dřív než v osmé třídě! Sexuální výchova na školách pak funguje jen jako pojistka pro ty děti, které jejich rodiče nepoučí včas.

Konzervativci útočí: sex do škol netahejme!

Ministr Dobeš není sám, kdo má problém se sexuální výchovou ve školách. Nepatří tam ani podle Václava Klause mladšího, ředitele gymnázia a základní školy PORG. Manuál o sexuální výchově je podle něj v některých částech „úchylný". „Školy mají pochopitelně seznámit žáky s lidským tělem, děti mají vědět, že rodina je tatínek a maminka a mají se mít rádi, někdy před patnáctým rokem mají mít přednášku o antikoncepci a nemocech, ale slovo sex do toho netahejme," píše na svém blogu.

Dále se vyjadřuje k tématům jako homosexualita a anální sex a uzavírá: „Celá věc není teď v pozici úchylové podporovaní státem vs. rodiče, ale vědecká obec a moderní svět vs. bigotní katolíci. Tak bych rád jako nekatolík, nebigotní liberál a cynik, otec tří dětí a pedagog řekl zhruba toto: Fakt o ničem z tohohle článku nechci s vašimi dětmi ve škole mluvit."

Proti sexuální výchově ve školách v tisku ostře vystoupil i Petr Hájek, vicekancléř prezidenta Václava Klause. Odmítá ji také premiér Petr Nečas a někteří jeho kolegové z ODS, třeba Jaroslav Kubera.

Vítejte ve středověku, tmáři!

K „odborníkům", s nimiž ministr školství sexuální výchovu ve školách konzultoval, patří pražský arcibiskup Dominik Duka. Dobeš to v rozhovoru pro iDnes zdůvodnil tím, arcibiskup pro něj představuje morální autoritu.

O tom, že by ministr konzultoval problém s autory učebnice, renomovanými odborníky a sexuology, v tisku zmínka nepadla. Dejme proto slovo jednomu z nich, MUDr. Radimu Uzlovi, CSc. Sexuální výchova ve školách je podle něj cestou, jak děti uchránit od pohlavních chorob a předčasného otěhotnění. Názory kritiků pak patří do středověku.
 
„Vůbec mě nepřekvapuje, že se objevily hlasy bouřící proti této sexuální příručce. Tmáři a zabedněnci totiž žijí v každé době a svět s nimi bojuje už stovky let. Jsem přesvědčen o tom, že tito lidé zmíněnou příručku nikdy nedrželi v ruce. Jde o jedince, kteří když uslyší slovo sex, tak dostávají kopřivku," uvedl Uzel v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz. 

A jaký je názor vás, čtenářů? Shodujete se s tvrzením, že o sexu by měli své děti poučit výhradně rodiče? Či se snad naopak domníváte, že by příčetní občané měli začít volat SOS před tmářstvím konzervativců? Své názory můžete vyjádřit v anketě a v diskuzi pod článkem.

zdroj: ceskaskola.cz, parlamentnilisty.cz, blog.aktualne.centrum.cz

Kvůli roztroušené skleróze hýbe jen hlavou: Je to kruté, ale neumírám, já takhle žiju | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama