reklama

Smrtící polibek: Miminko může zabít obyčejný opar

Stačí velká láska a malá nevědomost, aby došlo k tragédii. Úplně zdravé miminko může zabít pouhý polibek. Smrt novorozence přitom má na svědomí virus HSV, který způsobuje běžné opary.

Foto: Isifa/Thinkstock

Stačí velká láska a malá nevědomost, aby došlo k tragédii. Jak jinak nazvat smrt miminka, které přišlo na svět úplně zdravé...

Milované dítě může zabít pouhý polibek. Smrt novorozence přitom má na svědomí virus HSV (herpes simplex virus), který způsobuje běžné opary. V Evropě zabije ročně desítky kojenců.

Jennifer a Kaiden: Úplně zbytečné smrti

Paní Ruth Schofield z Lancasteru porodila v roce 2009 úplně zdravou holčičku Jennifer. Když mamince dva dny po porodu vyrazily na rtu opary, nevěnovala jim velkou pozornost, měla úplně jiné starosti. Jenže načasování nemoci bylo velmi nešťastné: tělo matky nestihlo předat miminku protilátky. Virus HSV přenesený mateřským polibkem tak napadl mozek, játra i ledviny a holčička zemřela jedenáct dní po narození na selhání orgánů. "Ztráta vymodlené dcerky byla strašná, ale nejhorší byl způsob, jakým jsem o ni přišla. Nedokážu se vypořádat s tím, že šlo o úplně zbytečnou smrt," uvedla maminka v rozhovoru s BBC.

Čtěte také: Mýty kolem umírání - bolí to?

Stejně tragický osud postihl letos i rodiče Kaidena McCormicka. Také tento dvouměsíční chlapeček zemřel na selhání orgánů. "Když nám doktor řekl, že vir mohl být na Kaidena přenesen třeba oparem, podívali jsme se s Carlem na sebe a on se instinktivně dotkl svého rtu. V tu chvíli se mu zlomilo srdce," uvedla pro server Daily Mail maminka Marie-Claire. Přestože svého muže nijak neobviňuje, tátu Carla smrt chlapečka zcela zničila.

Zákeřný virus zůstává v těle

Rozlišujeme dva typy: HSV1 (puchýřky na rtech)a HSV2 (puchýřky na pohlavních orgánech). Při zásadním selhání imunity mohou výsevy postihnout i vnitřní orgány.

Doporučujeme: Kdy je na miminko pozdě?

Nakažení virem herpes simplex (HSV) se běžně projevuje mokvajícími puchýřky. Po zaléčení se virus přesune podél nervových vláken a usídlí v nervových uzlinách po celém těle, kde doživotně přetrvá. Aktivuje se při větším zatížení organismu, ať už fyzickém nebo psychickém.

Pozor na HSV2

V těhotenství je nebezpečný hlavně virus HSV2, zejména pokud jím matka onemocněla poprvé. Riziko onemocnění plodu se pak pohybuje okolo 50 %, zatímco u opakované infekce je desetinásobně menší. Miminko se může nakazit už v děloze, ale také při průchodu porodními cestami.

Nakažení těhotné ženy (především HSV2) v prvních třech měsících těhotenství může také skončit potratem, předčasným porodem či postižením miminka. Je to však velmi výjimečné, protože matka obvykle s virem předává dítěti i účinné protilátky.

Po porodu se HSV může přenést dotykem nebo polibkem - nejcitlivější je na něj sliznice úst a oční rohovka. Při mírném průběhu se objeví puchýřky či zánět spojivek, při středně těžkém novorozenecká žloutenka doprovázená zvracením. Vzácný kritický průběh provázejí dýchací potíže a křeče. Sepse organismu může vést až k úplnému selhání orgánů.

Jak se bránit

Základem je nemoc včas rozpoznat. Těhotná žena s projevy HSV2 by měla dostat virostatika. Pokud ji infekce napadne těsně před porodem - od  34. týdne výš - je třeba uvažovat o porodu císařským řezem. Novorozenec zůstává několik týdnů poté pod kontrolou lékařů.

Jestliže se s oparem potýká kojící matka, neměla by kojení přerušovat - v mateřském mléce dodává dítěti protilátky vůči viru. Měla by se však vyhnout líbání miminka na ústa a optimálně používat při kontaktu s ním roušku.

Má-li opar třetí osoba, třeba babička, měla by přísně dodržovat hygienu: nelíbat, nejíst stejnou lžičkou, nesahat si na ústa, mýt si často ruce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Elenka: Holčička, která chtěla žít

Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále...

Jak umýt dokonale okna za 5 minut? Naučte se to!

Léčení oparu

Základem je podání antivirové masti hned při prvních příznacích vzniku oparu, aby se zabránilo množení viru. Při komplikovaném průběhu mohou být virostatika podána přímo do žíly. Puchýře a léze se dezinfikují roztokem lihu nebo tekutým pudrem. Strupy se potom změkčují mastmi.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama