reklama

Skvělá zábava: uspořádejte dětem Vánoce v létě!

Děti si chtějí hrát, ale vám už dochází fantazie? Přinášíme vám jednoduché tipy na hry, při kterých si s dětmi užijete spoustu legrace a navíc vás to nebude stát ani korunu. 

Foto: Profimedia.cz

Děti si chtějí hrát, ale vám už dochází fantazie? Přinášíme vám jednoduché tipy na hry, při kterých si s dětmi užijete spoustu legrace a navíc vás to nebude stát ani korunu. 

Ať už se s nimi ocitnete v kuchyni na zámku, vyrobíte opičí dráhu v paneláku, vyrazíte za trolly do lesa nebo uspořádáte minivánoce - na ten den vaši potomkové zcela určitě nezapomenou. A třeba se nakonec budete dobře bavit i vy, jde totiž o hry, kde jste nezastupitelným činitelem!

Hra na dárky

Děti milují kouzelnou atmosféru Vánoc a za každé její připomenutí vám budou vděčné. Čeká vás deštivý víkend? Vyrobte s nimi z barevného papíru pár ozdobiček (papírový řetěz, vějířky) a ty pověste na nějakou pokojovou rostlinu. Zabalte do balicího papíru obyčejné předměty, které máte doma: staré pohlednice, zapomenuté hračky, mušličky od moře. Nebo si vzpomeňte den předem a kupte za pár korun třeba laciný prstýnek. Zatáhněte závěsy, nebo počkejte, až se trochu zešeří a zasedněte ke štědrovečerní tabuli: řízky a salát přece nemusí být jen v prosinci! Nechejte dítě, ať rozbaluje dárky - to je totiž na nich to nejlepší. Fajn zábava třeba když jsou děti v rekonvalescenci po nemoci.

Máte v zásobě ještě další šikovné hry a nápady, jak zabavit děti? Poraďte ostatním v diskuzi pod článkem!

V zámecké kuchyni

Děti mají moc rády modelínu a také se rády patlají ve všem, co má lepkavou, drobivou nebo tekutou konzistenci. Využijte tuto vlastnost a zapojte malého kuchtíka do vaření lehkých jídel: slané pochutiny, muffiny, pizza - to s vaší pomocí zvládne i batole! Recepty nabízíme v infoboxu po straně článku. Můžete také začlenit mrňouse do konspirace, jejíž „obětí" se stanou třeba prarodiče: Kupte potravinovou barvu s oblíbeným odstínem a připravte k nedělnímu obědu zelené knedlíky, fialovou bublaninu nebo modrý puding jako zákusek!

Honzíkova cesta

Děti milují jízdu vlakem. Ve větších městech můžete naplánovat okružní jízdu v rámci městské dopravy. Cílovou stanicí může být například vzdálenější dětské hřiště, které dítě nezná, a kde je pro něj spousta nových atrakcí, nebo zoo. Opravdovým zážitkem je potom cesta historickou tramvají, přívozem nebo parníkem. Nezapomeňte na svačinku a oblíbenou dětskou hračku - je dost pravděpodobné, že vás potomek zahrne spoustou otázek, a v dopravních prostředcích strávíte i několik hodin.

Cestou můžete přidat třeba hru na malého pozorovatele: míjíte vlakové nádraží, dostihovou dráhu, stavbu, psí cvičák či okresní fotbalový přebor? Klidně si vystupte nechejte děti pozorovat ruch. vydrží to určitě alespoň tak dlouho, abyste si stihli v klidu vypít kelímek s kávou, vyřídit nezbytné telefony nebo napsat seznam nákupu. Jejich zájem ještě zesílíte, doprovodíte-li jednotlivé činnosti svým komentářem.

Opičí dráha

Vzpomínáte si ještě na hodiny tělocviku? Inspirujte se touto školní aktivitou a její bezpečnou a méně náročnou variantu postavte třeba v obýváku. Jako prolézačka dobře poslouží kuchyňský stůl, židle, polštáře ze sedačky, taburety, sušák na prádlo, ze kterých se po přehození deky stane tmavý tunel. Malé závodníky po každém úspěšném splnění odměňte - nejlépe ovocem, rozinkami, oříšky nebo kouskem kvalitní hořké čokolády. Dbejte na bezpečnost a mějte děti vždy pod dohledem. Pro větší děti je možné postavit překážkovou dráhu na zahradě. Ale pozor! Děti bude opičí dráha bavit, jen když budete běhat s nimi! 

Kouzelná fazole

I když bydlíte v paneláku, můžete si s dětmi vybudovat za oknem či na balkóně malou zahrádku a pozorovat, jak se mají rostlinky k světu. Velmi vděčné jsou v tomto směru fazole, které dobře klíčí a rychle rostou, ale stejně dobře poslouží třeba pažitka, kterou si pak navíc můžete dát k snídani na chleba.


Pohádkový les

Vyrazte s dětmi do přírody na lov lesního skřítka. Nechte pracovat dětskou fantazii a nasbírejte všechno, co podle malého objevitele připomíná pohádkovou bytost. Kamenožrout, Maková panenka, indián, víla Amálka, Křemílek s Vochomůrkou, ježibaba nebo troll - to všechno mohou děti vidět v uschlé větvičce, hromadě šišek, kůře, mechu i suché trávě. Přineste domů nasbírané poklady a dejte se do díla. Větší děti mohou svou představu pohádkové postavy nejprve namalovat a potom se snažit ze svých úlovků vytvořit kýženou postavičku. Postačí k tomu kvalitní rychleschnoucí lepidlo, provázek a šikovné ruce. Menší děti mohou nasbírat tvarově zajímavé kamínky, které s pomocí dospělého nabarví či pomalují.

zdroj: babyweb.cz

Ty nejjednodušší recepty

Slané pochutiny: Smíchejte hladkou mouku s vodou a dvěma lžícemi oleje. Vznikne hladké těsto, které se nebude lepit. Tvarujte z něj kuličky, housky nebo rohlíčky. Chcete-li děti opravdu potěšit, ukažte, jak může jednotlivé výtvory ozdobit kmínem, mákem, sezamem či slunečnicovými semínky. Zbytky těsta uschovejte v mrazničce na příště, vydrží i několik týdnů.

Muffiny: směs na ně lze koupit hotovou a smíchat s vodou, což zvládne s drobnou dopomocí i dvouleté dítě. Do těsta můžete přisypat oříšky, kousky čokolády nebo nadrobno nakrájené ovoce. Máte-li plató s formičkami, jste hned hotovi - a ještě si všichni pochutnáte

Pizza: jako základ poslouží pšeničná tortilla potřená rajským protlakem, na kterou malí mlsouni navrství šunku, sýr, kukuřici a další ingredience, které mají rádi. Přípravu placky nechte v plné režii malého kuchaře nebo kuchařky, vy se ujměte pouze závěrečné fáze, pečení. Pánev s rovným dnem pokapejte olivovým olejem, položte na něj placku, přiklopte pokličkou a pečte asi 3 minutky, než se sýr rozteče.

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama