reklama

Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!

Skoro polovina žen s dětmi po rozvodu se ocitá na hranici chudoby. Na neúplné rodiny totiž česká společnost podvědomě hledí skrz prsty, což paradoxně vrhá stín právě na matky, které  za společné děti nejčastěji přebírají odpovědnost.

Foto: Isifa/Thinstock

Ať si to přiznáte, nebo ne, takový je pohled společnosti. Přitom každé čtvrté dítě v České republice vyrůstá jen s jedním rodičem, obvykle s matkou. A skoro polovina žen s dětmi se po rozvodu ocitá na hranici chudoby.

Vyplývá to ze studie občanského sdružení Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství. Jak si vysvětlit tato fakta? Jednoznačně: Společnost tlačí rodiče do modelu tradiční rodiny jako jediné žádoucí sociální normy. Důsledkem toho je stigmatizace sólo rodičů jako těch, kteří nedokázali založit či udržet "úplnou rodinu". Je to paradoxní - zatímco ten rodič, který se na péči o společné dítě po rozvodu podílí menším dílem, žije pohodlný single život víceméně bez omezení, druhý rodič (obvykle matka), jemuž je dítě svěřeno do péče, je za tuto situaci státem de facto perzekvován.

Neúplná rodina: Kainovo znamení

"Z tohoto pohledu je i jazyk stigmatizující. Zamyslíme-li se nad termínem neúplná rodina, dojdeme k závěru, že v sobě obsahuje negativní hodnocení. Vyjadřuje totiž, že jde o rodinu, která je určitým způsobem jiná či poškozená," konstatuje Silvie Novotná, konzultantka občanského sdružení Aperio. Sdružení proto navrhlo termín "sólo rodič", který vystihuje situaci těchto rodin a přitom se vyhýbá jejímu hodnocení. Jazykové nuance jsou ovšem to nejmenší.

Doporučujeme: Rozvod je jako malá smrt a děti jsou pozůstalí na pohřbu

Sólo rodiče se při snaze o uplatnění na trhu práce, zajišťování obživy a slaďování pracovního vytížení s péčí o rodinu potýkají s řadou obtíží a překážek. Dle zákona nesmějí být ze strany zaměstnavatelů diskriminováni, ale zkušenost stále ukazuje, že realita je jiná. Pracovní právo ani právo sociálního zabezpečení přitom téměř nezohledňuje specifika jejich situace, neboť většina jejich zvýhodnění byla postupně zrušena. I přesto zaměstnavatelé sólo rodiče raději nepřijímají z obavy, že by jej v případě problémů nemohli propustit.

Necháme je vyhladovět...

Dalším výrazným problémem je výživné. Přestože existují nové nástroje pro jeho vymáhání (exekuce, pozastavení řidičského průkazu), neplacení povinným rodičem je stále velmi častý jev, který přispívá k těžké finanční a sociální situaci postižených rodin. Na osamělé maminky dopadá tíživěji také nedostatek dostupných zařízení péče o předškolní děti. Navíc je mnohdy obtížné rozpoznat, kdo skutečně je potřebným sólo rodičem a kdo zbytek státních výhod zneužívá jako fungující nesezdaný pár s dětmi.

V čem tedy spočívá problém a má vůbec nějaké řešení? Rozvedení rodiče pečující o děti nemají z právního hlediska žádný zvláštní status. Jejich zvýhodnění legislativní cestou by pomohlo. Ale ideálním východiskem by bylo uzákonění větší zodpovědnosti za děti za strany rozvedených rodičů, kteří se o dítě nestarají. Kdyby museli na své děti platit skutečně odpovídající částku v poměru ke svému platu, většina ostatních problémů by odpadla.

Nebo snad máte jiný názor? Jak byste přistupovali k sólo rodičům vy? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: Aperio.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodičovské úlety aneb Nechutné rozmazlování dětí penězi

Nejkrásnější pražské atrakce - děti tam vydrží hodiny

Sex důchodců: Umíte si ho představit?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama