reklama

Roztomilé miminko: 12 prstů na rukou, 12 na nohou

Šest prstů na pravé ruce, šest na levé, taktéž na obou nohách. Přesto je Malý Jacob Duffy roztomilé miminko.

Foto: Profimedia.cz

Šest prstů na pravé ruce, šest na levé, taktéž na obou nohách. Malý Jacob Duffy z anglického Leedsu je roztomilé miminko, i když mu celkem přebývají čtyři prsty.

Doktoři kroutí nad dítětem hlavou. V těhotenství totiž nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo narodit postižené miminko. Maminka Rachael Hendryová (24) a tatínek John Duffy (28) byli docela v šoku, když zjistili, že jejich novorozený synek má na každé končetině o jeden prst navíc.

Nepříjemné překvapení

"Moje těhotenství probíhalo úplně normálně, že je něco špatně, jsme zjistili, až když jsme přepočítali prstíky," uvedla maminka Rachael pro britský Mirror.

Doporučujeme: Vědomě si pořídili postižené dítě: Mají na to právo?

"Byli jsme v šoku, mysleli jsme nejdřív, že si při porodu zlomil prsty. Pak jsme si z toho trochu dělali legraci a žertovali, že bude hrát skvěle na klavír. Brzy jsme ale zjistili, že jde o daleko vážnější problémy," dodává.

Zmatení lékaři museli hledat vysvětlení. A zjistili, že roztomilý chlapeček trpí spoustou dalších nediagnostikovaných problémů.

Díra v srdci, poškozený zrak

Narodil se s malou oválnou dírkou v jeho srdci, která se ale zřejmě do pár měsíců sama zacelí. Kvůli alergii na mléko má Jacob problémy s polykáním.

Jeho palce a přebytečné prsty mají tři klouby místo dvou. Ještě před prvními narozeninami, až bude moci být pod narkózou, ho čeká odstranění přebytečných prstů. Ty se sice mámě docela líbí, ale je jí jasné, že mezi vrstevníky by dítě trpělo posměchem.

Čtěte také: "Měl bys umřít!" řekla máma ochrnutému synovi

A velkým problém představuje vážně poškozený zrak. Jedno oko má chlapeček nápadně menší než druhé (mikrophtalmie), očima probíhají pravidelné, rychlé a trhavé pohyby (nystagmus), postiženy jsou i duhovky a všechno ještě zhoršuje šedý zákal.

Kouzelná místnost pro radost

Podobné vady postihují jedno z 10 000 dětí. Jacob Duffy měl tu smůlu v plném rozsahu. Přesto jde o spokojené rozesmáté miminko, jež se má ve svých sedmi měsících čile k světu. Máma, táta a tříletá sestřička Amélie na něj nedají dopustit.

Trápení s očima potom inspirovalo firmy v okolí rodiny k uspořádání sbírky, která má pomoci a Jacobou léčbou. Doufají, že se jim podaří nasbírat dost peněz na pokoj pro smyslovou stimulaci (Snoezelen), který navozuje dobrou náladu. Přispět na něj můžete i vy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Parazitující dvojče aneb Bratr v břiše, sestra v hlavě

12 znamení, že už jste opravdu staří

Rady a tipy: Jak skoncovat se slimáky na zahradě!

Snoezelen, kouzelná místnost

Pobyt v pokoji pro smyslovou stimulaci je navržen tak, aby jeho obyvatel reagoval na neobvyklé, příjemné světelné, zvukové a pachové efekty. Dochází k maximálnímu zapojení smyslů. Cílem je uvolnění a dobrá nálada. Projekt poprvé představili veřejnosti v 70. letech minulého století nizozemští psychologové Ad Verheul a Jan Hulsegge jako terapii pro autisty a lidi postižené vývojovými vadami.

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama