reklama

Rozštěpáček: Budu ho milovat, ať je, jaký chce!

Jakákoli nepravidelnost ve tváři představuje pro dítě i pro jeho rodiče velké trápení. Stačí maličká genetická odlišnost - a důsledky jsou nedozírné. Moderní medicína naštěstí dokáže alespoň některé napravit. Patří mezi ně i rozštěp rtu i patra.

Foto: stastny-usmev.cz

Jakákoli nepravidelnost ve tváři představuje pro dítě i pro jeho rodiče velké trápení. Stačí maličká genetická odlišnost - a důsledky jsou nedozírné. Moderní medicína naštěstí dokáže alespoň některé napravit. Patří mezi ně i rozštěp rtu i patra.

Tato diagnóza pro dítě dříve znamenala sociální vyloučení. "Ještě před pár lety byla tato vada tabu a nikdo by fotky svých dětí nezveřejnil," konstatuje Martina Kolísková, členka výboru Občanského sdružení Šťastný úsměv, které chce zvyšováním informovanosti dosáhnout odstranění předsudků o této vrozené vývojové vadě, která postihuje obličej, nikoliv však intelekt.
"Doba si žádá bezchybné a krásné jedince, ti kteří se vymykají jsou odsuzováni. Posledních sedm let svého života jsem zasvětila tomu, že se snažím bojovat s tím, jak je k těmto lidem přistupováno," dodává Lucie z Olomouce, maminka chlapečka s rozštěpem. Toto je její příběh.

Na začátku byl princ z pohádky

Můj velký příběh začal v lednu 2010. Začala plesová sezóna. I já jsem se přidala ke své partě a vyrazili jsme do vzdálené vesnice na hasičský ples. Byl přesně takový, jaký má vesnický ples být: moře lidí, pití, tombola a hlavně tancování. Potkala jsem tam i svého osudového muže. Byla to úžasná noc s krátkým začátkem a rychlým koncem. Následující ráno se z mé krásné pohádky, kdy princ potkal na bále svoji princeznu, rázem stala realita 21. století. Jako většina jiných žen jsem to neřešila. Až do chvíle, kdy jsem slavila své 25. narozeniny a tušila, že něco není v pořádku...

Dítě je dar

Moje tušení se záhy potvrdilo. Byla jsem těhotná. Naprostý šok: sama bez chlapa, nedodělaná škola, bydlení u rodičů… Uvědomila jsem si, že jsem totálně v háji. Nic horšího mě snad už potkat nemohlo. Jak to říct doma? Uřvaná jsem zkoušela styl chudáčka, který za nic nemůže. Máma mi ale místo výčitek a trestů řekla: "Dítě je dar." A její slova mi stále zní v uších jako tenkrát.

Čtěte také: David, chlapec z bubliny - život strašnější než smrt 

To nejhorší ale teprve mělo přijít. V 16. týdnu těhotenství jsem šla na druhou genetiku a vyšetřující lékař mi sdělil diagnózu: miminko má rozštěp rtu i patra. Snažila jsem se tuto informaci přijmout v klidu, ale dá se to? Hystericky jsem začala brečet.

Můžeš si za to sama!

Následující měsíc jsem sháněla o rozštěpu obličeje veškeré dostupné informace. Zjistila jsem, jak se léčí a co malého čeká, nikde jsem se však nedočetla, jak se s tím mám vyrovnat já sama.  Střídavě mě přepadaly deprese, radost i úzkost.

V té době má sestra době porodila krásnou holčičku. Návštěva u ní pro mě byla utrpením. Nezáviděla jsem, jen mi to přišlo líto: ona měla svůj byt, manžela a zdravé miminko. Já čekala dítě s rozštěpem, byla jsem na to vnitřně sama a bydlela u rodičů. A to mi ještě má drahocenná sestra řekla, že si za to všechno vlastně můžu sama! Věděla jsem, že má pravdu, ale bolelo to ještě víc. Kdo má právo mě soudit? Kdo neudělal někdy chybu? Naštěstí jsem při sobě měla mámu s tátou, kteří mě podrželi.

Nejkrásnější na světě

Další měsíce utekly jako voda. Nakonec jsem se se vším smířila a těšila se na to, až se můj syn narodí. Ať je, jaký chce, bude můj. Jen můj! A když přišel den D, vykoukl na svět ten nejkrásnější rozštěpáček. Pro mě určitě nejkrásnější byl - nádherný jako každé dítě pro svou mámu. Bylo úplně jedno, co si kdo myslí, byla jsem na něj hrdá a ukazovala ho celému světu. Vůbec mi nepřišlo, že je jiný než ostatní děti, brala jsem ho jako normální dítě a beru ho tak stále.

Čas ukázal, že mám pravdu. Synovu malou odlišnost srovnala operace rtu a já teď mám doma místo rozštěpáčka krásné sluníčko s neodolatelným úsměvem. Tomášek má za sebou pár operací a ještě mnoho před sebou, ale přesto je to ten nejkrásnější dárek, který jsem kdy k narozeninám dostala. Bez něj si už svůj život ani neumím představit.

úvodní foto: Tomášek po narození

zdroj: stastny-usmev.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Neuvěřitelné video: Muži vyzkoušeli porod, zhroutili se

Tip na výlet: Nejdelší stezka světa v korunách stromů

Rozštěp obličeje

Je to vrozená vývojová vada, při níž ve 4. - 9. týdnu těhotenství nedojde k přirozenému spojení střední a boční části obličeje zárodku. Má různou intenzitu. Léčba probíhá za spolupráce celého týmu specialistů a dosahuje výborných výsledků. Děti s rozštěpem obličeje tak mohou díky lékařům prožít zcela normální, plnohodnotný život.

Občanské sdružení Šťastný úsměv

Organizace vznikla v roce 2005 a většina jejích členů jsou klienty rozštěpového centra v Brně. U rozštěpového centra v Praze působí zase sdružení Za novým úsměvem. Cílem obou institucí je informovat veřejnost o rozštěpu obličeje, dosáhnout odstranění předsudků o této vadě a pomoci postiženým dětem dospět ve zdravě sebevědomé jedince.


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama