reklama
 

Letošní téma zlínského festivalu? Cestování a 100. narozeniny Miroslava Zikmunda

Již za pár dní ožije město Zlín festivalem filmů pro děti a mládež. Jde o největší projekt svého druhu na světě, ať už jde o množství promítaných snímků, ale i doprovodných akcí. Na co se letos můžeme těšit, prozradila ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Foto: archiv PR

Festival ve Zlíně je největším svého druhu na světě, vždyť každoročně promítne bezmála 300 filmů pro děti a mládež. Nejinak tomu bude i letos. Přesvědčit se o tom můžete sami, pokud festival navštívíte. Začíná 24. května a potrvá do 1. června. Nudit se podle všeho rozhodně nebudete.   

Co konkrétního letošní, již 59. ročník festivalu letos divákům nabídne, přibližuje v rozhovoru jeho ředitelka Markéta Pášmová.

Na který film z letošního programu se nejvíc těšíte?

Filmů, které jsou mi blízké, je opravdu hodně. Chtěla bych zmínit australský film Chlapec a pelikán (Storm Boy), který vypráví hřejivý příběh o neobvyklém přátelství mezi malým chlapcem a pelikánem Panem Percivalem. V hlavní mužské roli se navíc divákům představí hvězdný Geoffrey Rush. Tento film skvěle propojuje festivalové téma Objevuj & poznávej, protože ukazuje nádhernou australskou přírodu a také její původní obyvatele.

Co si máme představit pod tématem Objevuj a poznávej?

Téma prostupuje celým festivalovým programem. Bylo inspirováno úžasnými stými narozeninami legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, který má se Zlínem velmi blízký vztah. Už více než 50 let zde žije, ale také v místních filmových ateliérech začínal spolu s Jiřím Hanzelkou svou filmařskou kariéru. Společně s diváky a návštěvníky budeme objevovat a poznávat oblasti přírody a budeme cestovat. V sekci nazvané Lidé se společně vydáme za poznáváním života původních obyvatel různých koutů světa.

Kolik tak zhruba tato sekce obsáhne filmů?

Celá filmová sekce nazvaná Objevuj & poznávej čítá více než 40 filmů a diváci si budou moci na filmovém plátně užít dokonalou krásu dokumentů o přírodě - jmenujme například Earth: Den na zázračné planetě, Dobrodružství v Amazonii či Medvědi z Kamčatky. Připravena je také řada cestopisů (Trabantem tam a zase zpátky, Ojmjakon: Příběh nejstudenějšího obydleného místa či Cesta jako žádná ze sta). Nezapomněli jsme samozřejmě na filmy cestovatelské dvojice Hanzelka & Zikmund, které budou uvedeny ve třech speciálních komentovaných pásmech. Důležité je zmínit, že všechny tyto filmy jsou určeny i dětským a mladým divákům a v řadě případů jsou doprovozeny besedami s tvůrci či cestovateli. Rádi bychom, aby si mladá generace uvědomila možnosti, které jim svět nabízí, a zároveň chceme apelovat na zranitelnost a křehkost přírody kolem nás.

Součástí festivalu je i bohatý doprovodný program, prozradíte, na co se mohou návštěvníci těšit?

Celý týden se bude v doprovodném programu prolínat téma festivalu. Budou probíhat besedy s cestovali. Téma původních obyvatel se objeví v přednášce etnologa a spisovatele Mnislava Zeleného Atapany. Skvělý zážitek jistě nabídne vystoupení maorské kulturní skupiny Whakaari Rotorua. Po celý týden bude možné si vyzkoušet své znalosti ze zeměpisu v zábavné a vzdělávací outdoorové hře Po stopách Hanzelky a Zikmunda. Další možností, jak příjemně strávit čas, bude třeba prostřednictvím outdoorové hry Dobrodruhem za jeden den. Po celý týden bude probíhat bohatý program v Domě České televize. Ožije festivalové náměstí, městské parky i zlínský zámek.

Součástí festivalu jsou i workshopy pro děti, co se zde mohou naučit?

Workshopy připravujeme ve spolupráci s odborníky, kteří se těmto tématům věnují. Děti se tak budou moci naučit základy animace či fotografování jak na digitální fotoaparáty nebo dnes tolik populární mobilní telefony.

Festival má podtitul pro děti a mládež, nebudou se na něm nudit dospělí, kteří třeba vyrazí bez dětí?

Zlínský festival je pro celou rodinu, takže dospělí se určitě nudit nebudou! Navštívit budou moci třeba Festival Café, kde se konají rozhovory se zajímavými osobnostmi, zajít na koncert, na přednášku, do divadla, na výstavy či na letní kino. A určitě budou moci zajít na řadu filmů. Jistě bude z čeho vybírat.

Bude možné na letošním festivalu potkat nějaké filmové hvězdy?

Každoročním návštěvníkem festivalu je třeba herečka Aňa Geislerová, potkat se budou moci také s Janem Hrušínským, Josefem Dvořákem, Stanislavem Majerem, Lenkou Krobotovou, Klárou Issovou, Marošem Kramárem, Pavlem Novým, Bárou Polákovou, Lukášem Pavláskem a řadou dalších.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama