reklama

Rodila 75 dní aneb Těhotenství a porod v číslech

Ženská děloha se během těhotenství zvětší až pětsetkrát? Nejtěžší dítě, které se kdy narodilo, vážilo přes 10 kilo? Nejdelší porodní bolesti trvaly 75 dní... Fakta, nad kterými budete žasnout!

Foto: stanice CBS Reality

Věděli jste, že se ženská děloha během těhotenství zvětší až pětsetkrát? Že nejtěžší dítě, které se kdy narodilo, vážilo přes 10 kilo? Že nejdelší porodní bolesti trvaly dlouhých 75 dní?

Vydejte se s námi za divy spojenými se vznikem nového života! O zajímavostech a pravdivých informacích pojednává nový pořad Těhotenství a porod na stanici CBS Reality, který je praktickým rádcem pro budoucí rodiče.

Změna těla vlivem těhotenství

Těhotenství dělá s ženským tělem zázraky. Jen samotná děloha zvětší až pětsetkrát. Objem krve kolující v těle těhotné ženy před porodem vzroste o polovinu ve srovnání s normálním stavem. Při tom všem těhotné ženy potřebují pouze o 300 kalorií denně navíc - tedy třeba hodnotu 200gramového steaku ze svíčkové.

Doporučujeme: Neskutečné fotky: Žena porodila na parkovišti nemocnice

Podle studie časopisu Physical Medicine & Rehabilitation vede těhotenství k trvalým změnám chodidla: to může být delší a širší než před otěhotněním. Tento jev způsobují vazy v chodidle, které jsou uvolněny působením hormonů spolu s vazy v pánvi. Klenba chodidla také klesá kvůli vyšší tělesné hmotnosti. Během těhotenství se tak může ženě změnit velikost boty o půl čísla i více.

Porod dlouhý dva a půl měsíce

Podle švýcarské studie zahrnují první porodní bolesti průměrně 135 kontrakcí, zatímco následující doby porodní jen 68 kontrakcí. První doba porodní trvá u prvorodičky 10-12 hodin, druhá doba porodní půl hodiny až hodinu. Vícerodička se obvykle trápí podstatně méně, v první době porodní asi 8 hodin, při porodu samotném čtvrt až půl hodiny.

Čtěte také: Které ženy bude porod bolet?

To ovšem vyprávějte polské mamince Joanně Krzysztonek! Její porodní bolesti trvaly celých 75 dnů a stala se tak rekordmankou proti své vůli. Celou tu dobu strávila v posteli s podloženýma nohama, aby snížila působení gravitace na děložní čípek poté, co jedno z jejích očekávaných třech dětí zemřelo při předčasném porodu. Zbylá dvojčata pak v pořádku porodila.

Víte, že...

  • Každý rok se na světě narodí asi 130 milionů dětí? Nejvíce dětí se loni narodilo v Nigérii. Na 1000 osob populace tam připadlo 47,6 porodu.
  • Pouze 5 % dětí přijde na svět v den očekávaného porodu?
  • Děti se nejčastěji rodí v úterý? Nejméně pak v neděli.
  • Většina donošených těhotenství trvá 37-42 týdnů? Světově nejdelší těhotenství ale trvalo 375 dní, tedy 53 týdnů.
  • Nejtěžší dítě, které se narodilo a zároveň přežilo, vážilo 10,206 kg? Na svět přišlo v italském městě Aversa v roce 1955.
  • Nejlehčí dítě, které se narodilo a zároveň přežilo, vážilo 0,283 kg. Byla to holčička, na svět přišla v Miami na Floridě a narodila se pouze po 21 týdnech a 6 dnech v děloze.
  • V Anglii rodí doma pouhých 2,7 % žen, v USA dokonce jen 0,1 % žen? Opakem je Nizozemsko, kde domácí porody představují necelou čtvrtinu ze všech.

zdroj a foto: stanice CBS Reality

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náš syn žil tři dny: Video, které svírá srdce

Drsný experiment: Ztratila se mi maminka!

7 rad, jak opticky zvětšit malý byt: Tyhle fungují!

 

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama