reklama

Rentgen v těhotenství: důvod pro interrupci? Určitě ne!

„Stala se mi strašná věc. Při bolestech v kříži mě doktor poslal na rentgen kostrče. Fotili mě asi pětkrát. A pár dní nato jsem měla pozitivní těhotenský test. O dítě jsme se rok marně snažili a teď tohle!" stěžuje si maminka Lída.

Foto: Profimedia.cz

„Stala se mi strašná věc. Při bolestech v kříži mě doktor poslal na rentgen kostrče. Fotili mě asi pětkrát. A pár dní nato jsem měla pozitivní těhotenský test. O dítě jsme se rok marně snažili a teď tohle!" stěžuje si maminka Lída.

Masivní ozáření rentgenovými paprsky znamená obecně pro člověka, natož pro nastávající maminku vážné riziko. Žádný div, že z něj nastávající maminky mají o své miminko velké obavy. Někdy ovšem úplně zbytečně.

Lékařský rentgen využívá jen minimální množství radiace, která je nutná k vytvoření snímku. Většina vyšetření tohoto druhu riziko pro plod nepředstavuje. Záleží ovšem na pokročilosti těhotenství, na nezbytnosti vyšetření a v neposlední řadě na dodržování bezpečnostních zásad při rentgenu samotném. Kdy je tedy rentgenováním v těhotenství bezpečné a kdy není?

Ostře střežené rentgenové paprsky

„Zapamatujte si: vždy je nezbytně nutné oznámit lékaři před jakýmkoliv rentgenologickým vyšetřením, že jste těhotná, i kdyby se jednalo jen o rentgen zubu. Pokud se snažíte otěhotnět, měla byste se nechat rtg vyšetřit v první části cyklu, tedy před eventuálním oplodněním.

V prvních třech měsících těhotenství musí být nezbytná radiologická vyšetření - například zubní či taková, která mají diagnostikovat onemocnění - provedena s olověnou zástěrou, která zachytí radiaci a ochrání břicho ženy," shrnuje MUDr. Antonín Pařízek, CSc. ve své Knize o těhotenství a dítěti.

„Stejně jako u léků jsou největší rizika použití rentgenu soustředěna na období mezi 15. dnem a 3. měsícem. Ve 2. a 3. třetině těhotenství se potom rentgenová vyšetření omezují na diagnostikování závažných chorob a vždy musí být použita ochranná olověná zástěra," dodává lékař.

Vyšetření vyžadující větší množství snímků jsou zakázána, zejména je-li vyšetřovaná část těla blízká břichu a je-li těhotenství pokročilé. Pokud lékař potřebuje vidět do nitra maminčina těla, může rentgenový snímek v některých případech nahradit ultrazvuk, případně od čtvrtého měsíce vyšetření pomocí magnetické rezonance.

Kdy škodí a kdy ne?

„Míra poškození je závislá na dvou faktorech: na dávce v děloze a na době, kdy k ozáření dělohy v souvislosti se stářím těhotenství došlo. Do 3. týdne těhotenství je zárodek nejméně citlivý k rentgenovému záření," shrnují odborníci z úseku radiační ochrany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Co z toho vyplývá?

Pokud byla nastávající maminka rentgenována v úplném počátku těhotenství, není to žádná hrůza. Zárodek neboli zygota je v tomto období vůči radiaci odolný. Zejména šlo-li o vyšetření v oblasti hlavy a krční páteře - v tomto případě jsou děloha a i v ní uložený zárodek mimo vyšetřovanou oblast, a tedy i mimo přímý svazek záření. Tzv. orgánová dávka v děloze je velmi nízká a vyšetření by nemělo zdraví zárodku ohrozit, ani když nebyla použita olověná zástěra. 

Ani pokud k rentgenu bez odstínění břicha došlo později, není důvod k panice. Jestliže nebyl rentgen zaměřen přímo na něj, je riziko poškození plodu je v případě jedné malé dávky po celou dobu těhotenství velmi malé, statisticky asi 1: 10 000.

Jestliže však byla nastávající maminka rentgenovaná v oblasti  kostrče, a to od čtvrtého týdne těhotenství dále, měla by se poradit se svým gynekologem. V tomto případě lze provést vyšetření, které ukáže, jaké dávce radiace byl plod vystaven. Rozhodně však není na místě hned uvažovat o interrupci. Obecně platí, že rentgenové dávky jsou malé a neměly by zárodku, respektive plodu ublížit.

zdroj: porodnice.cz, sujb.cz, wikipedia.org

Rentgenové záření

Je to forma elektromagnetického záření o vlnových délkách 10 nanometrů až 1 pikometr. Jedná se o formu ionizujícího záření a jako takové může být nebezpečné. Důsledkem nadměrného ozáření může být vyvolání nemocí jako leukémie či rakovina, v případě plodu závažná postižení a genetické deformace.

--------------------------------------------------------------------------------

Na otázky o těhotenství vám odpoví v ordinaci gynekologie.


"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama