reklama

Puzzle: Fenomén starý už čtvrt tisíciletí!

Puzzle, dnes už klasickou logickou hru, zná snad úplně každý. Již malé děti si díky ní cvičí logické uvažování. Věděli jste však, že už je stará více než 250 let?

Puzzle
Puzzle | Foto: Profimedia.cz

Puzzle, dnes už klasickou logickou hru, zná snad úplně každý. Již malé děti si díky ní cvičí logické uvažování. Věděli jste však, že už je stará více než 250 let?

Nad skládačkami se soustředí nejen děti, ale i mnoho dospělých. I pro ně je skládání nejrůznějších obrázků zábava a zároveň mozkové cvičení, které zabaví a navíc prý snižuje pravděpodobnost onemocnění Alzheimerovou chorobou. Jak tato hra vznikla?

První byla mapa

Zásluhu na tom má londýnský kartograf John Spilsbury, který před čtvrt tisíciletím nalepil svou mapu na dřevěné prkénko, které poté rozřezal. Skládání malých dílků nemělo sloužit pro zábavu, pan Spilsbury ho zamýšlel použít jako učební pomůcku pro výuku zeměpisu. Určitě by se pořádně divil, kdyby viděl, že právě přispěl ke vzniku herního fenoménu 20. století.

To však předbíháme. Ze školních lavic se puzzle rozšířilo do širokého povědomí i mimo Anglii až ve druhé polovině 19. století. Zásluhu na tom měl vynález lupénkové pily, kterou šlo vyřezat ze dřeva roztodivné tvary, které do sebe přesně pasovaly. Od toho byl k nové, šikovné hře už jen krůček.

Její obliba pak stoupala raketovou rychlostí. Není divu: byla jednoduchá, a přitom dokázala zaujmout. Nastavit různé stupně obtížnosti šlo samo - stačilo jen zmenšit dílky nebo je vyřezat nepravidelné. A hlavně - šikovný děda dokázal puzzle vyrobit doma takřka na koleně.

Sledujte puzzle složené ze 14 tisíc dílů!

zdroj: youtube.cz

Celosvětový šlágr

V dnešní době je puzzle považováno za jednu z nejoblíbenějších her, což dokládá nespočet fanoušků po celém světě. Například na skládání největšího puzzle na světě se podílelo celých patnáct tisíc lidí! Společně v německém Ravensburgu poskládali obrázek, který se skládal z více než milionu dílků a zabíral plochu 600 čtverečních metrů - tedy tolik, co domek s menší zahrádkou.

Také v České republice má skládání puzzle spoustu fanoušků. Kromě klasických kartonových dílů najdete v nabídce obchodů skládačky pěnové, dřevěné, plastové, a dokonce prostorové. Baví se jimi děti i dospělí, mladí i staří. Dokazuje to největší česká soutěž ve skládání puzzle s názvem Puzzlemánie. Letošní ročník právě proběhl v pražském Obchodním centru Letňany. Můžete však už začít trénovat na příští rok, kdy se bude konat v pořadí už šesté klání. Soutěží se obvykle ve čtyřech věkových kategoriích určených pro jednotlivce a jedné kategorii pro tříčlenné týmy. A přihlásit se může úplně každý.

Podívejte na kouzla s prostorem!

Puzzle sedí perfektně - žádná mezera. Trochu přeházíte dílky - a najednou vznikne magický prázdný čtverec! Kde se vzal? Naštěstí se lze vrátit, stačí jen správně postupovat.

zdroj: youtube.cz

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama