reklama

Pupečníková krev: K čemu je a kolik zaplatím?

Jedinečná pupečníková krev představuje v současné době velkou výzvu pro lékařskou vědu a také naději pro lidi trpící některými závažnými chorobami. Proč je tak užitečná? jak ji získat a jak s ní zacházet? O tom jsme si povídali s MUDr. Hynkem Heřmanem, PhD., vedoucím oddělení rizikového těhotenství v Ústavu pro matku a dítě v Praze Podolí.

Foto: Profimedia.cz

Jedinečná pupečníková krev představuje v současné době velkou výzvu pro lékařskou vědu a také naději pro lidi trpící některými závažnými chorobami.

Proč je tak užitečná? jak ji získat a jak s ní zacházet? O tom jsme si povídali s MUDr. Hynkem Heřmanem, PhD., vedoucím oddělení rizikového těhotenství v Ústavu pro matku a dítě v Praze - Podolí.

Čím je pupečníková krev odlišná a jedinečná?

Krev z pupečníku a placenty obsahuje kmenové buňky, laicky řečeno nediferencované, nezralé buňky, které lze využít při transplantaci u některých závažných chorob. Může tedy zachránit život. Myslím, že využití je spíše otázka budoucnosti.

Zatím se kmenové buňky používají při některých typech anémií, u některých metabolických vad a typů leukémie, ale čekáme na vědecké potvrzení pro léčbu dalších nemocí. V Izraeli třeba úspěšně transplantovali kmenové buňky osmileté holčičce, která trpěla závažným typem anémie. Takže budoucnost to určitě má, ale zatím není využití moc velké. Bohužel u některých případů tuto metodu použít nelze, neboť je geneticky podmíněná. Nicméně krev se však může uchovávat dlouhá léta a věda jde rychle dopředu.

Jsou odběr a uchování pupečníkové krve zpoplatněny?

Existují různé varianty. Krev můžete darovat do Banky pupečníkové krve, jedná se o solidární odběr zdarma. V tomto případě maminka nemá nárok, aby si krev hlídala. Krev se používá pro transplantace pacientů po celém světě.  Dříve Banka pupečníkové krve sbírala krev z celé ČR. Z finančních důvodů v tuto chvíli fungují jen čtyři nemocnice, které provádějí solidární odběry.

V současné době už je opět povolena varianta komerčních bank, kde je skladování krve zpoplatněno. Pokud žena uzavře smlouvu s dotyčnou firmou, krev se uchovává jen pro ni. Uchování stojí v řádu desetitisíců. Záleží na konkrétní firmě, ale lze se domluvit i na splátkách. Do 24 hodin po odběru se krev odveze, zpracuje a 15 až 20 let se uchovává, čistě pro vás. Jste informována, co se s ní děje a vy rozhodujete.

Dá se pupečníková krev použít pro členy rodiny?

Ano, v rámci rodiny je větší šance shody a tedy úspěšné transplantace.

Jak probíhá odběr?

Odběr jde úplně mimo maminku a novorozeně. Krev se odebírá z pupečníku, alespoň 70 ml.

Jsou nějaká omezení, kdy krev nelze odebrat?

Některé závažné a infekční choroby: HIV, hepatitida B, C a syfilis, případně užívání některých léků. Před odběrem maminka vyplní formulář, abychom tyto případy vyloučili.

Co musí žena udělat pro to, aby jí byla odebrána pupečníková krev?

K odběru se maminka přihlásí předem, v porodnici se s odběrem automaticky nepočítá. Stačí zavolat, sety na odběry máme k dispozici i u nás v porodnici. Podepíše souhlas a vyplnění zmíněný formulář. Pokud půjde o komerční banku, měla by předem podepsat smlouvu.

--------------------------------------------------------------------------------

Kam na odběr krve?

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama