reklama
 

Psi jsou stejně inteligentní jako pětiměsíční děti

Jak vědci zjistili, psi dokážou reagovat na podobné sociální úrovni jako pětiměsíční děti. Možná právě proto je lidé milují už desítky tisíc let. Potomci vlků jsou totiž chováním podobní lidským mláďatům.

Foto: Isifa/Thinkstock

... a vrány jako sedmiletí školáci. Prokázala studie italského týmu vědců pod vedením Dr. Sarah Marshall-Pescini z milánské univerzity a novozélandsko-britský tým vedený Alexem Taylorem z Aucklandské univerzity.

Jak vědci zjistili, psi dokážou reagovat na podobné sociální úrovni jako pětiměsíční děti. Možná právě proto je lidé milují už desítky tisíc let. Potomci vlků jsou totiž chováním podobní lidským mláďatům.

Doporučujeme: Jakého psa vybrat k dítěti?

To ovšem není nic proti vranám. Tito všestranně talentovaní ptáci zvládají i úkoly, na jaké je příroda nemohla připravit. Jejich myšlenkové pochody se pohybují na úrovni sedmiletého dítěte.

Vědí, co je pro ně důležité

Italský experiment testoval celkem 50 psů. Probíhal v místnosti s jednou osobou a dvěma testovacími objekty: globusem a konvicí na vodu. Výzkumník si nejdříve pohrál s glóbusem. Potom změnil umístění glóbu a konvice. Pes následně reagoval více na osobu a glóbus na novém místě, než na konvici, položenou na místo, kde byla původně zeměpisná pomůcka. Když potom přibyl třetí předmět, strávil pes více času pozorováním osoby, která se zabývala novým předmětem na známém místě, než známým předmětem, který byl umístěn jinam.

Psi se tak zachovali jako děti: Více času strávili sledováním toho, co člověk dělá, než místa, na kterém se pohybuje. Z toho zooložka usoudila, že psi jsou schopni rozeznat chování jiného jedince jako zaměřené na cíl.

Jak experiment dál prokázal, psi mají podobné schopnosti jako lidská batolata. Jak se jejich mozek vyvíjí, učí se rozeznávat lidské chování a reagovat na ně. Stejně jako malé děti dokážou dávat lidem najevo své pocity, když dělají něco z jejich hlediska důležitého. Tyto schopnosti byly dříve přičítány ve zvířecí říši pouze vyšším primátům.

Mohlo by vás zajímat: Ten pes je rozmazlený! K dítěti nepatří! Ani do postele!

Sledováním věcí ovšem sociální komunikace psů zdaleka nekončí. Pes se může naučit až desítky povelů, vycítit z mimiky lidské emoce či dokonce potlačit některé vrozené instinkty (třeba sežrat kočku), pokud je dobře veden. Nejchytřejším psím plemenem jsou údajně border kolie, následované pudly a německými ovčáky. Inteligencí se od sebe ovšem nejen liší jednotlivá plemena, ale také výjimeční jedinci.

Vrány chytřejší než děti?

Vrány děti podle pověstí nosí. A podle novozélandských vědců mají myšlenkovou úroveň sedmiletých dětí. V jejich případě se studie zaměřila na šest divokých vran novokaledonských. Prostřednictvím několika pokusů zkoumala, jak si poradí s vnímáním příčiny a důsledku.

Vědci vyšli z Ezopovy bajky o žíznivé vráně, která házela kameny do vody, aby zvýšila její hladinu ve džbánu a mohla se napít a udělali podobný pokus - naplnili duté válce vodou a na hladině nechali plavat kousek masa připevněný k dřevěné destičce. Hladina byla nízko, takže se k ní ptáci mohli dostat pouze naházením těžkých předmětů do nádoby, kdy voda vytlačená objemem kamene zvedla hladinu a pamlsek přiblížila na dosah. 

Napřed sice lidé museli řešení ptákům ukázat a hodit první kámen. Pak už to ale šlo samo: Vrány vybíraly těžké kameny, které se potopily, zatímco kousky plovoucího polystyrenu nechávaly stranou stejně jako malé kamínky. Vybíraly si válec, kde bylo víc vody a rychle je přestal zajímat válec naplněný pískem, u kterého trik s kameny nepřinášel kýžený efekt.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Polidšťování psů: Podřadná zvířata, nebo dobří přátelé?

Holčička z popelnice našla po letech svého tátu

15 varovných signálů, jimiž se u žen hlásí rakovina

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama