reklama

První rok života: Co dětem opravdu prospívá

Vývoj probíhá po drobných krůčkách i ve větších skocích. U každého dítěte je odlišný, nicméně platí obecné zákonitosti. Z nich vyšel web Living.com, když shrnul dvanáct šikovných tipů pro podporu vývoje dítěte v prvním roce života.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vývoj probíhá po drobných krůčkách i ve větších skocích. U každého dítěte je trochu odlišný, nicméně platí obecné zákonitosti.

Z nich vyšel web Living.com, když shrnul dvanáct šikovných tipů pro podporu vývoje dítěte v prvních dvanácti měsících života. Nabízíme vám je, na každý měsíc jednu.

1. měsíc: Chovejte ho

Novorozená miminka se náhle ocitla ve studeném, hlasitém, suchém světě, úplně odlišném od toho, na co byla zvyklá v mámině bříšku. Kontakt kůže na kůži je pro ně to pravé, co můžete nabídnout. Nelze ovšem chovat mimino celý den. Většinu dne ho ale můžete nosit v šátku. Tato ověřená metoda je čím dál oblíbenější, a právem.

2. měsíc:  Malujte mu

Malá miminka ještě dobře nevidí, dokážou je však zaujmout výrazné barvy. Musí je ale mít blízko obličeje. Ideální jsou barevné hračky, ale klidně můžete jen namalovat jednoduché tvary výraznými barvami na bílou čtvrtku, efekt bude stejný: Dítě se na ně bude snažit zaostřit pohled, a bude tak trénovat vidění.

Doporučujeme: Z miminka batole: Co by mělo umět roční dítě?

Dalším objektem, na který novorozeně samovolně zaostřuje, je mámin obličej. Dopřejte mu ho co nejčastěji.

3. měsíc: Kutálejte s ním

V tomto věku už miminka mohou trénovat leh na bříšku (pást koníčky), aby posílila zádové, krční a břišní svaly. Jednotvárná podlaha ale není příliš inspirující. Pro změnu můžete miminko pokládat na velký gymnastický cvičební míč. Kolébejte s ním zepředu dozadu a do stran - samozřejmě, že ho přitom musíte pevně držet.

4. měsíc: Dělejte rámus

Dítě začíná rozlišovat, ale také vydávat různé zvuky. Využijte toho. Vyberte si zvuk, který vydává nejčastěji, a broukejte mu ho v obměnách oblíbené melodie: „da-da-da, ta-ta-ta, ba-ba-ba..." Dítě tím motivujete k napodobování a rozvíjíte jeho řečové centrum.

5. měsíc: Prolétněte se

Lehněte si na záda s ohnutými koleny, holeně vodorovně s podlahou. Na pokrčené nohy bříškem položte miminko, pevně je držte, a jste připraveni ke vzlétnutí. Start povolen! Prckovi se bude tato hra tváří v tvář určitě líbit. Také jí posiluje vnitřní břišní svaly a spolu s ním i vy.

6. měsíc: Mluvte znakovou řečí

Půlroční dítě už dokáže ovládnout základy znakové řeči a rozumí jednoduchým povelům. Když ke každé aktivitě připojíte příslušné gesto, brzy vás začne napodobovat. Domluvíte se tak daleko dřív, než bude umět používat slova, a navíc budete trénovat jeho abstraktní myšlení.

7. měsíc: Dávejte do souvislostí

Váš prcek možná začne v tomto věku házet kostky (jídlo, oblečení) ze stolu na zem. Pozor, to nezlobí, ale užitečně si hraje: Ověřuje, co se stane, když něčím hodí, zkoumá souvislost mezi příčinou a důsledkem.

Čtěte také: Na co dát pozor, když dítě začíná mluvit?

Ideální hračkou na toto období je plastová krabice s otvory v podobě základních tvarů (kruh, ovál, čtverec, obdélník, kosočtverec) s plastovými útvary, které jimi akorát projdou. Dítě si dá dohromady shodný předmětu s tvarem na víku, a bude tak trénovat nejen logiku a optiku, ale také jemnou motoriku. A tak radost, když potom krabici otevře a všechny kostky najde uvnitř!

8. měsíc: Bubnujte a trubte

Ano, nastává rodiči oblíbené období hudebních nástrojů. Bubínek, trumpetka, malé klávesy - to vše je přímo ideální pro zábavné vyluzování nejrůznějších zvuků. Nahradit se dají hrnci, vařečkami, plastovými miskami, krabicí s fazolemi uvnitř (pořádně zalepit, aby je dítě nevdechlo nebo nespolklo!). Chce to jen pevné nervy...

9. měsíc: Chovejte panenky

Nebo plyšáky, případně plastového kačera - je úplně jedno co. Jde o to, aby dítě pěstovalo představivost. Můžete společně krmit panenku, chovat míšu, plavat s kačenkou ve vaně, telefonovat na „mobilu" - tím vším rozvíjíte jeho intelektuální a sociální dovednosti, učíte ho řešit problémy, podporujete nabývání sebedůvěry a procvičujete jazykové schopnosti.

10. měsíc: Počítejte

Nemusíte hned sčítat a odčítat, ale už nazrála doba na seznámení s čísly. Počítejte všechno, co se mihne okolo: auta, schody, jablka, děti. Jedna, dva, tři - dítě se naučí přiřazovat jedno číslo k jednomu objektu, což je další velký skok v jeho intelektuálním vývoji.

11. měsíc: Vrhněte se na koš s prádlem

Samozřejmě s vypraným, připraveným na žehlení. Z nějakého neznámého důvodu koše s prádlem malé děti fascinují. Využijte toho. Posaďte se společně ke koši, nechte dítě, ať se přehrabuje, a nazývejte jménem jednotlivé kusy oblečení. Vytahování prádla z koše vzhůru posílí dětské nožičky a podpoří rozvoj hrubé motoriky. Rozšíříte i slovní zásobu.

12. měsíc: Skládejte puzzle

Jednoduché dřevěné puzzle je pro tento věk ideální hračkou. Rozvíjí jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a prostorovou orientaci. Začínejte s pár kousky a postupně můžete obraz zvětšovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co vám doopravdy otráví těhotenství

Má 6 dětí a 36 plastik: Máma vypadá jako hambatá Barbie

Dal mi kopačky, prý jsem moc upovídaná

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama