Proč jsou některé děti nemocné pořád a jiné vůbec
Dvě stejně staré děti, jedna třída ve školce. Ale zatímco první dítě skoro vůbec nemarodí, druhé spolehlivě chytne každou nemoc. Jak je to možné?
Dvě stejně staré děti, jedna třída ve školce. Ale zatímco první dítě skoro vůbec nemarodí, s rýmou si poradí během pár dnů a virózy jej míjejí, druhé je doma více než mezi dětmi.
Spolehlivě chytne každou nemoc, která se ochomýtne kolem, rýmu u něj doprovází teploty a streptokokové anginy se mu pravidelně vracejí. Jak je to možné? Dělají rodiče často nemocného dítěte něco špatně? A lze vůbec celkovou obranyschopnost proti nemocem efektivně ovlivnit?
Vrozené indispozice lze ovlivnit
Bohužel jen zčásti. Může za to totiž přirozená imunita, a ta je do značné míry dána geneticky. Ovšem na druhou stranu obranyschopnost organismu s věkem postupně dozrává a lze ji u dítěte i dospělého cíleně posilovat. Jak na to?
Čtěte také: Devatero rad, které fungují: Aby dítě nechytlo chřipku
"Každý z nás dostal darem od rodičů v genetické výbavě určitou dávku přirozené obranyschopnosti. Ta v průběhu předškolního a raně školního věku dozrává a formuje se vytvářením protilátek proti běžným nemocem, se kterými se naše tělo dostává do kontaktu. Imunitní zrání je však individuální. Důvodem jsou vrozené dispozice. Kontakt s infekčním patogenem, který zvládne jedno dítě bez problémů, může být pro druhé neúměrnou zátěží," vysvětluje MUDr. Azita Gebauerová, specialistka ORL z malešické polikliniky v Praze.
Navzdory nepříznivé genetické výbavě lze však do velké míry zdraví dítěte ovlivnit. Pomůže k tomu pravidelný aktivní pohyb na čerstvém vzduchu, otužování, pobyt u moře či na horách, vyvážená strava se spoustou čerstvého ovoce a zeleniny.
Jak se bránit předem
Pro podporu imunity v podzimních a zimních měsících lze využít probiotika (například v podobě jogurtů), imunoglukany (extrakt hlívy ústřičné), kolostrum (neboli mlezivo je tzv. prvotní mléko u savců, existuje také potravinový doplněk z kravského mléka) či některé vitaminy.
Doporučujeme: Jak správně otužovat děti: Teď je ta pravá chvíle!
Při opakovaných infekcích horních cest dýchacích, tedy rýmách a virózách, které často doprovázejí nepříjemné bakteriální infekce, doporučuje MUDr. Azita Gebauerová nosní spreje s roztokem mořské vody. Ty lze používat nejen při nachlazení, ale také čistě preventivně, a to opakovaně během dne. Hodí se zejména při pobytu v klimatizovaných a vytápěných místnostech, v nichž se sliznice nosu značně vysušuje, takže ztrácí schopnost obrany proti virům a bakteriím.
"Na druhé straně určitě nedoporučuji rodičům vytvářet pro své děti nepřiměřeně sterilní prostředí ve snaze je ochránit. Tím mohou nevědomky spíše zvýšit nemocnost dítěte," uzavírá Azita Gebauerová.
zdroj: Delmar.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Odsávačka hlenů přes vysavač: Nevysaje miminku mozek?