reklama

Proč děti lžou a co s tím dělat

Lže, vymýšlí si, nemůžu mu věřit... Možná jste právě v podobné situaci a lámete si hlavu, co si s tím svým dítětem počít. Nic na něj neplatí. Proč? Protože dětské lhaní často bývá jenom důsledek nepříjemných pocitů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Lže, vymýšlí si, nemůžu mu věřit... Možná jste právě v podobné situaci a lámete si hlavu, co si s tím svým dítětem počít. Stokrát jste mu přece řekla, že tohle se nedělá!

Zkusila jste to už po dobrém i po zlém. Vysvětlila jste mu, že lhát se nemá, zatrhla jste kapesné a pořád dokola mu opakujete, že se vám může svěřit se vším. Nic z toho na něj však neplatí. Proč? Protože dětské lhaní často bývá jenom důsledek nepříjemných pocitů.

Neví, kudy kam

Zkuste si představit sama sebe v situaci, kdy jste zalhala. Je jedno, zda to bylo v dětství, nebo celkem nedávno, třeba na svatbě kamarádky, kde jste se chtěla elegantně vyhnout nevítané společnosti strýčka ze třetího kolene. Proč jste lhala?

Doporučujeme: 14 největších lží, kterými rodiče balamutí děti

Cítila jste se pod tlakem a nevěděla jste, kudy kam. Bála jste se reakce okolí, když řeknete pravdu, a tak pro vás bylo snazší si ji trochu upravit. Anebo jste prostě jenom nechtěla vysvětlovat svoje skutečné důvody, protože by je ostatní nemuseli pochopit.

Ze stejných důvodů lžou i děti: Mají strach, cítí se pod tlakem anebo nevěří, že bychom je my, rodiče, vyslechli a snažili se porozumět. "Lžeme v situacích, kdy je pro nás hodně nepříjemné říkat pravdu. A tak hledáme cestu, jak věci vysvětlit jinak," konstatuje Katka Králová, speciální pedagožka, autorka principů Nevýchovy.

Proti sobě, ne spolu...

Když rodiče přistihnou ratolest, že jim zalhala, reagují různě. Diví se a přemýšlí, jak je to možné. Kde se to v něm vzalo? Důkladně prckovi vysvětlují, že lhát se nemá, zlobí se, vyhrožují a někdy si dokonce neodpustí větu: "Už ti nemůžu věřit!" Málokdy se však dítěte ptají na jeho pocity.

Všechny zmíněné rodičovské reakce přitom situaci jen zhoršují. Ať už se zlobí, zakazují a kontrolují nebo moralizují, dostávají dítě do úzkých. Výsledkem je, že se dítě cítí provinile. Připadá si špatné, že zklamalo.

Čtěte také: Slova, která vraždí dětskou lásku: znáte je?

A tak mnohdy jen docílí toho, že lže znovu, tentokrát rafinovaněji. Dělá věci mámě za zády, aby nezklamalo podruhé. "Rodiče pak stojí s potomkem proti sobě, namísto toho, aby společně s ním hledali řešení," vysvětluje Katka Králová.

Jak z toho ven?

Máte pocit, že jako máma nesmíte selhat? Musíte okamžitě zakročit a dítěti ve lhaní zabránit, jinak se to s ním potáhne dál? "Než začnete něco řešit, na chvilku se zastavte," doporučuje autorka principů Nevýchovy.

Čeho vlastně chcete docílit: Jde vám o to, aby si dítě uvědomilo, jak je špatné, anebo chcete, aby se z téhle situace naučilo, co má příště udělat jinak? Pravděpodobně to druhé...

"Lhaní je věc, se kterou můžete dítěti pomoci, namísto abyste moralizovala. Potřebuje se v situaci zorientovat. A naučit se ji řešit tak, aby už příště nemuselo kličkovat. Nestavte se do role přísného soudce, ale ani neřešte věci za něj. Zajímejte se, jak se cítí a co ho ke lhaní vedlo. A pomozte mu najít řešení. Také je třeba předat mu část zodpovědnosti, ne všechno 'oddřít' za něj. Tohle učíme v Nevýchově," uzavírá Katka Králová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

"Nedělej to, tati," naříká syn, jemuž otec sebral nos

Bydlíme v panelákovém 2+kk. Je nás tam pět...

Nebezpečný hit: Náramky z gumiček způsobují rakovinu

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama