reklama

Proč být blázniví rodiče? Ze spousty dobrých důvodů

Jste milovníci Star Treku, Hvězdných válek nebo třeba Úžasňákových? Dáte občas se svými dětmi na videu najednou všechny díly Pána prstenů nebo Harryho Pottera? To je moc dobře! Neexistuje snad lepší cesta k duši vašich dětí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jste milovníci Star Treku, Hvězdných válek nebo třeba Úžasňákových? Dáte občas se svými dětmi na videu najednou všechny díly Pána prstenů nebo Harryho Pottera? To je moc dobře!

Ještě ve vás totiž neumřela dětinská touha, aby dobro zvítězilo na zlem, ani fantazie, se kterou toho lze dosáhnout. Díky tomu máte úžasnou šanci strávit se svými potomky nezapomenutelné chvíle sounáležitosti. Pokud je vašim dětem něco mezi pěti a dvanácti lety, neexistuje snad lepší cesta k jejich duši.

Magické sdílení

Jestliže jste fanoušky téhož žánru, výrazně to posílí rodinnou sounáležitost. Je úplně jedno, stojíte-li na straně Sithů nebo Jediů, zda si navzájem sdělujete nejoblíbenější scény ze Shreka nebo se dohadujete, který učitel z Bradavic byl nejlepší. Konečně jste se stali pro své dítě partnerem do diskuze!

Kouzlo převleku

Sci-fi, fantasy, žánr Sword and sorcery (Meč a magie) nebo třeba Divoký západ... Je úplně jedno, který z těch vzdálených světů vyberete. Jen když se kvůli hře převlečete do kostýmů! Vůbec to nemusí být nákladné, stačí pár rolí krepového papíru, jehla, nit, lepidlo a vodovky. A co teprve, když v nich zkusíte hrát divadlo!

Doporučujeme: Geniální autista hraje na pračku jako Ringo Starr

Že to neumíte? Že je to dětinské až nedůstojné? Ale kdepak! Přímo opačně: Pro své pochybující dítě se tak stanete cool.

Fandovská rodina učí dítě číst knihy a rozvíjí jeho fantazii. Ze vzdělání a literatury se stává velké dobrodružství. Nehledě na to, že po dlouhých letech máte možnost se vyřádit. Schválně, kdy se vám naposledy podařilo osvobodit od tíživých pout rodičovské zodpovědnosti a být na chvilku někým jiným: okouzlujícím a jiskrným superhrdinou, a ne jen nudným rodičem?

Nežít vedle sebe, ale spolu

Úctyhodní, zodpovědní a nudní dospělí nemají moc možností poznat, jak jejich dítě vlastně přemýšlí. Dává přednost moci (Zmijozel) před věděním (Havraspár) či spravedlností (Nebelvír)? Baví ho spíš komický Gimli, uhlazený Legolas, ušlechtilý Aragorn, hrdinský Boromir nebo neposedný průšvihář Pipin? Fandí přísným Jediům, nebo mu učarovalo temné kouzlo Sithů? Když znáte svět jeho oblíbených hrdinů, pochopíte mnohé i něm samotném...

Můžete dítě také v mnohém ovlivnit. Stačí se ptát, proč si váš potomek oblíbil právě toho konkrétního hrdinu, povídat si o tom, v čem jsou síly a slabiny jeho povahy, jak by se uplatnil v současném světě...

Je přece úžasné se stulit na jedné pohovce, společně si užít film a potom o něm dlouze diskutovat! S rostoucím věkem dítěte zjistíte, že už nejde o jednosměrný výchovný proces. Čím starší dítě, tím víc bude mít co říct o ono vám a postupně si začnete názory tříbit navzájem. Od bitev rytířů s dřevěnými meči a plesů princezen v krepových šatech se nenápadně a pozvolně dostanete až na úroveň rovnocenných partnerů. Co víc si můžete jako rodiče přát?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

To je hustý, ty aliene! aneb Puberťácky snadno a rychle

Podívejte se, jak by vypadala stokilová Barbie!

Pijte vodu nalačno! Vyléčí až 1 000 různých nemocí

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama