reklama

Příliš nóbl na porod? Celebrity raději císařský řez

Fráze "too posh to push" neodkazuje na nikoho jiného než na "Posh Spice" Victorii Beckham. Ta totiž všechny své tři syny a jednu dceru porodila císařským řezem. Zahájila tak ne zrovna pozitivní trend, kdy ženy dobrovolně podstupují tuto operaci, a nejen to - zkracují si také nezodpovědně dobu těhotenství, aby byly co nejdříve štíhlé a ve formě.

Foto: Isifa/Thinkstock

Fráze "too posh to push" neodkazuje na nikoho jiného než na "Posh Spice" Victorii Beckham. Ta totiž všechny své tři syny a jednu dceru porodila císařským řezem.

Zahájila tak ne zrovna pozitivní trend, kdy ženy dobrovolně podstupují tuto operaci, a nejen to - zkracují si také nezodpovědně dobu těhotenství, aby byly co nejdříve štíhlé a ve formě.

Angelina, Miranda, Britney, Jennifer...

Po paní Beckhamové se pro císařský řez rozhodla celá řada žen, pro které hraje tělo v profesi důležitou roli. Třeba supermodelka Alessandra Ambrosio. Už pouhý měsíc po porodu se v médiích objevila fotka, na které byla štíhlá jako proutek. Císařský řez si údajně vynutila měsíc a půl před termínem porodu, aby na blížící se módní přehlídce Victoria's Secret měla už zase zpátky svou velikost č. 34.

Doporučujeme: Jak šetrně vyvolat porod

Angelina Jolie, Miranda Kerr, Nicole Kidman, Britney Spears, Jennifer Lopez... To jsou další hvězdy, o kterých se tvrdí, že přírodní řád trochu popohnaly. Zpěvačka Christina Aguilera, též následovatelka trendu "too posh to push", v rozhovoru pro časopis People uvedla: "Nechtěla jsem žádná překvapení. A rozhodně jsem nestála o bolest, stačilo mi slyšet hororové příběhy z porodních sálů. Císařský řez byl pro mě jasné řešení. Nejtěžší bylo rozhodnout o datu, kdy bude mít můj syn narozeniny."

Více o porodech celebrit čtěte na Babyweb.cz

... ale také obyčejné mámy

Obavy z porodu a touha mít to rychle a bezbolestně za sebou nejsou je slabostí celebrit. "Také jsem se rozhodla pro císařský řez, " svěřila se Simona (32). "Nejde o to, že bych si na přirozený porod připadala příliš nóbl, já z něj prostě měla hrůzu. Představa porodu a vůbec celého těhotenství mě děsila. Dokonce jsem uvažovala o adopci. Ohromuje mě odvaha žen, které se rozhodnou pro přirozený porod, ať už skončí císařským řezem či nikoliv."

Náš tip: Jedinečný 4D ultrazvuk s 50% slevou ZDE

Porod přitom není zdaleka takový horor, jak se některé rodičky domnívají. Za jejich představy často mohou filmové záběry, které nedokážou realitu zcela zachytit nebo ji dokonce hrozivě zveličí. Významnou roli proto hraje informovanost - podle některých studií by ženy s dostatkem informací často císařský řez vůbec nevolily.

Nepříjemný trend porodnictví

Od roku 1990 podíl císařských řezů na celkovém množství porodů neustále roste. V roce 2011 dosáhl téměř 25 % ze všech porodů. Ačkoli v ČR ženy oficiálně nemají možnost si vybrat, jakým způsobem budou rodit, ve skutečnosti se toto pravidlo leckdy obchází. Část císařských řezů bývá uskutečněna bez vážných zdravotních důvodů s přihlédnutím k přání rodičky. Někteří porodníci tomuto trendu vycházejí vstříc. Vyplatí se jim to - dostanou totiž za císařský řez zaplaceno o hodně víc než za porod přirozenou cestou.

Utajené komplikace

Císařský řez přitom není bez rizik a komplikace se navíc mohou objevit s odstupem několika let. Rizika se týkají matky i dítěte.

Při operaci v celkové anestézii hrozí matce vdechnutí žaludečního obsahu, při lokální anestézii ji zase ohrožuje prudký pokles tlaku. K samotným operačním rizikům pak patří silné krvácení, poranění dělohy a okolních orgánů. V pooperačním období je to zase krvácení a infekce. Rizika se mohou projevit i v daleké v budoucnosti, a to v podobě poruch plodnosti nebo komplikací při dalším těhotenství.

Operace císařským řezem ohrožuje i plod. Jde o říznutí, pohmoždění nebo zlomeniny při vyjímání dítěte z lůna matky. Možní jsou i dýchacích potíže, hypoglykémie a novorozenecká žloutenka, či následné alergie a astma.

Ostatně ani císařský řez se neobejde zcela bez bolesti. Samotný okamžik porodu sice skutečně bezbolestný je, s odezněním narkózy se ale bolest dříve či později dostaví a může trvat několik dnů, ale i týdnů. Co myslíte, stojí chvilková úleva za popsaná rizika?

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vaginální mapování - víc než pouhá masáž

Češi jsou národ podvodníků, ne vysokoškoláků

9 rad pro babičku aneb Aby senioři nenaletěli zlodějům!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama