reklama

Příběh ze života: Miminko milujeme, i když tátu neznáme

I tak může vypadat skutečný příběh. Napsala nám ho maminka (a zároveň ke svému zděšení také babička) Jitka S., která ho na vlastní kůži prožila se svou patnáctiletou dcerou Simonou.

Foto: Isifa/Thinkstock

I tak může vypadat skutečný příběh. Napsala nám ho maminka (a zároveň ke svému zděšení také babička) Jitka S., která ho na vlastní kůži prožila se svou patnáctiletou dcerou Simonou.

Stejně jako většina pubertálních holek, i její dcera začala ve čtrnácti letech bláznit s dietami a šminkami. Kecky vyměnila za boty na platformě a každý týden měla jiný účes. Prostě typický puberťačka, co z ní zoufalí rodiče šediví a jen se tiše modlí, aby tohle období všichni ve zdraví přežili.

Místo randění baští

Jitka občas dávala Simoně kázání, ale spíš aby se neřeklo, než že by čekala, že si dcera její rady vezme k srdci. Jenže asi měsíc před začátkem prázdnin si slečna vymyslela jinou "revoltu": Přestala hlídat kalorie a v jednom kuse se něčím ládovala.

"Když jsem ji okřikla, aby to se sladkostmi nepřeháněla, že bude tlustá, odsekla, že to je její věc a abych ji pořád nekontrolovala," vzpomíná Jitka. Manžel se dcery zastával a z dívčích válek měl legraci. Simonina revolta jídlem se mu zdála lepší než kdyby odmítala jíst a hrozila u ní anorexie.

Čtěte také: Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

S tím Jitka samozřejmě souhlasila, přesto jí nešlo na rozum, že ještě před pár týdny se Simona málem denně vážila a měřila objem pasu a boků, a najednou jí nezáleželo na tom, jak bude vypadat. Proto si raději ani nepředstavovala, jak se dcera po prázdninách od babičky vrátí vykrmená.

"Třeba se tam zakouká do nějakého kluka a uvidíš, jak si fofrem zase začne hlídat figuru. Letní lásky k prázdninám patří, ne?" snažil se manžel Jitku povzbudit. Ale spíš ji vyděsil.

Patnáct let není věk na randění! "Copak tys v jejím věku nebyla zamilovaná? Nevodila se s klukem za ruku? Na to, že ti je jednačtyřicet, máš zkostnatělý názory," utřel Jitku manžel.

Mami, promiň!

Když po měsíci Simona přijela domů, matka údivem spráskla ruce. "Podle obličeje i pneumatiky na břiše bylo jasné, že zase přibrala! Ptala jsem se, co má za problém, ale jen se na mě utrhovala, abych dala jí pokoj. Nepoznávala jsem ji. Její odcizení jsem nechápala a bylo mi to moc líto," přiznává Jitka. To už začal brát situaci vážně i manžel a s dcerou se několikrát pokoušel promluvit. Bez úspěchu.

Doporučujeme: Holčička přežila potrat - matka ji teď zbožňuje

Asi o tři týdny později v noci Jitku vzbudily zvláštní zvuky. Došla ke koupelně a potichu otevřela dveře. Simona byla skloněná nad umyvadlem, obličej bílý a strhaný bolestí.

Matka chtěla pomoct, ale odpověď dcery jí vyrazila dech: "Nemůžeš mi pomoct, na to už je pozdě - jsem těhotná! Stalo se to, když jsem u Nadi slavila narozeniny. Pila jsem víno a líbil se mi tam jeden kluk, ani nevím, jak se jmenuje. Chtěl to po mně, a já, abych nevypadala jako malá holka... Mami, odpusť!"

Dá se to zvládnout

Jitka ani neztropila hysterickou scénu, ani nemoralizovala. Jen si ulevila pláčem. Na víc se nezmohla. Hned druhý den s dcerou zašla na gynekologii. Po vyšetření už nebylo co řešit, na interrupci bylo pozdě. "Vím, že to pro vás jako matku není lehké, ale věřte, že pro vaši dceru je to ještě těžší. Pro ni je teď nejdůležitější klid, pochopení a láska. Zvládnete to, uvidíte!" utěšoval lékař.

Zvládli to. Všichni tři. Když po prázdninách Simona nastoupila na gymnázium, už na ní těhotenství začalo být vidět. Naštěstí třídní učitelka i ředitelka gymnázia slečnu ani rodiče neodsoudily a protože se Simona výborně učila, sestavily pro ni individuální učební plán. Letos Simona úspěšně odmaturovala, mezi prvními gratulanty byl i její čtyřletý syn Jakub.

"Nechci, aby to vypadalo, že je normální, když tak mladičká dívka otěhotnění - to určitě není! Jen bych ráda rodičům, kteří by se ocitli ve stejné situaci jako my, řekla, že když rodina drží při sobě, dá se všechno zvládnout. Prvotní zoufalství a vztek brzy vystřídá radost a štěstí. A kdo je biologický otec našeho vnoučka? Dodnes to nevíme a vůbec nás to nezajímá!" uzavírá Jitka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Byla jsem šťastně těhotná. Ale bez miminka

5 nejtemnějších tajemství, jež mají ženy před manžely

Neposkvrněné početí: Existuje i dnes, nebo ne?

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama