reklama

Přeplněné porodnice: Neklikáš, nerodíš! Jde o vteřiny

U žádaných porodnických zařízení, zejména v Praze, často vzniká velký přetlak poptávky nad nabídkou. Pro nastávající maminky je těžké se do nich dostat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Některé porodnice mají takové renomé, že maminky za porodem raději dojedou o kus dál. V jiných je zase přeplněno, ať už proto, že jsou pověstné kvalitou lékařů nebo vlídným přístupem personálu.

A tak u žádaných porodnických zařízení často vzniká velký přetlak poptávky nad nabídkou. Pro nastávající maminky vůbec není snadné se do nich dostat.

Platí to zejména v Praze. Chtějí-li se těhotné ženy dostat na Bulovku, do Motola, k Apolináři či na Královské Vinohrady, čeká je den plný stresu a klikání. Jak vypadá, popsala maminka Monika na Babyweb.cz.

Je nám líto, termín je obsazen...

Přesně v 7:50 jsem usedla k počítači, načetla si stránku vybrané porodnice a říkala si, jak jsem to pěkně stihla. Ale opak byl pravdou. Řádky v registračním formuláři jsem měla předvyplněné, respektive vždy stačilo zadat první číslo nebo písmeno správné kolonky a stisknout Enter. Během deseti vteřin jsem byla přihlášená a... "Je nám líto, vámi vybraný termín je již obsazen." Deset vteřin stačilo na to, aby všech 12 míst v porodnici na jeden den bylo zaplněno.

Doporučujeme: Oblíbené české porodnice a jak se do nich dostanete

Vzhledem k tomu, že v Krči v mém termínu porodu malují, tak se počet porodnic, kam se můžu přihlásit, snižuje na pět. Podolí mělo plno během prvních deseti vteřin, zkusila jsem tedy další porodnice. Samozřejmě už bylo třeba šest minut po osmé hodině, co jsem se snažila zaregistrovat na Bulovku, do Motola, k Apolináři, na Královské Vinohrady... Prostě kamkoli. Všude plno, takže další možnost zítra.

Už máme s manželem plán. Každý k jednomu počítači a doufat, že jeden z nás bude mít víc štěstí. Mimčo zatím máme podle ultrazvuků menší, tak snad se trefíme i do termínu. Ale co když to zítra zase nevyjde? A když to klapne mně, co ty ostatní? Co máme dělat, když se neproklikáme k rezervaci ani následující týden po možné rezervaci?

Očividně je letos baby boom a registrace neznamená, že pokud budete rodit v jiném termínu (což není nic neobvyklého), že vás vaše porodnice přijme. Říká se tomu porodní vlny a já mám pocit, že rok 2015 je jedna velká porodní vlna.

Až na druhý pokus

Druhý den ráno už jsem se pojistila. Vše jsem měla připravené na dvou počítačích. Rozespalý manžel mi musel pomoci. Já byla nervózní jako před zjištěním výsledků nějaké zkoušky. Pár minut před osmou hodinou jsme oba seděli u jiného počítače. Přesně v osm hodin začalo vyplňování a rychlé klikání.

Více o porodnicích se dozvíte na Babyweb.cz >>

Výsledek? Pár vteřin po osmé hodině bylo zase v obou porodnicích plno. Už mě opravdu zachvátila panika. To mě jako nikde nepřijmou? Budu rodit na ulici, nebo v sanitce? Nebo co? Ani nevím, jak to chodí, když se žena nezvládne nikam přihlásit.

Naštěstí jsem zkusila ještě další porodnici, která je sice daleko, ale neměl by tam být takový nával. Pár minut po osmé hodině mi přišel e-mail, že mají volno. Uffff... Vítězství bylo tu! Už mi bylo jedno, do které porodnice jsem přihlášená, hlavně že budu mít nějaké razítko v těhotenské průkazce. Nejraději bych se tam pro jistotu rozběhla na osobní registraci hned. Byl to teda ale boj...

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

Skandál: Manželé měli sex v porodnici!

Ženská obřízka i v Evropě? Častější, než byste řekli

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama