reklama

Přenášení může být nebezpečné, vyvolávaný porod také

Potermínová gravidita neboli přenášení je jedním z nejčastějších důvodů vyvolávaného porodu. Přenášení totiž může nést určitá rizika pro plod i pro matku. Ale ani samotné vyvolávání porodu není zcela bez rizik.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kulit se v devátém měsíci není velká zábava. Záda bolí, kotníky otékají, miminko v bříšku tlačí... Už aby bylo venku!

Potermínová gravidita neboli přenášení je jedním z nejčastějších důvodů vyvolávaného porodu. Přenášení totiž může nést určitá rizika pro plod i pro matku. Ale ani samotné vyvolávání porodu není zcela bez rizik.

Více o porodu se dozvíte na Babyweb.cz >>

Všichni se životem pohybujeme jinou rychlostí. Stejně tak některé děti na svět spěchají a jiné trochu otálejí. Pokud k tomu není žádný závažný zdravotní důvod, měly by naše děti mít již od počátku možnost zvolit si svoje osobní tempo - při příchodu na svět i v životě.

Kdy je přenášení nebezpečné

Normální těhotenství trvá 38 až 42 týdnů. O přenášení hovoříme, je-li těhotenství delší než 42 týdnů. Právě tehdy začíná placenta, která vyživuje miminko v děloze, rychle stárnout. Tento orgán má totiž omezenou životnost a pokud přestává plnit svou funkci, může to ohrozit plod.

Na tom, že je potermínové těhotenství rizikové a je vhodné ho co nejdříve ukončit porodem, se shoduje většina odborníků. Nejednoznačně se ale lékaři staví k období mezi 40. a 42. týdnem těhotenství, někdy označovanému jako prodloužené těhotenství.

Doporučujeme video: Porodila u řeky - explicitní, něžné, dojemné

Mnoho z nich se kloní k aktivnímu přístupu, tedy k vyvolání porodu u těhotenství, které překročí stanovený den termínu porodu. Jiní volí spíše vyčkávací přístup, nastávající maminku pečlivě sledují a monitorují zdraví plodu i funkci placenty. Běžnou praxí je přistupovat k vyvolání porodu nejpozději na počátku čtyřicátého druhého týdnu těhotenství, tak aby délka těhotenství nepřekročila ukončený 42. týden.

Jak porod vyvolat

Pokud nejsou porodní cesty zralé, je nutné na samotné vyvolávaní porodu nastávající maminku připravit. Jednou z metod může být manuální odloupnutí dolního segmentu vaku blan, tedy tzv. Hamiltonův hmat. Ten se ovšem dnes už moc nedoporučuje kvůli hrozbě infekce.

Lze také přistoupit k zavedení tyčinky do děložního čípku, která vlastně mechanicky rozevírá porodní kanál a zároveň vyvolává produkci hormonů prostaglandinů, které ovlivňují stahy dělohy. Používají se také vaginální tablety napomáhající zrání děložního hrdla.

Víte to? Hamiltonův hmat pro vyvolání porodu: Jen se souhlasem!

Samotného vyvolávání porodu, tedy děložních kontrakcí, lze dosáhnout mechanickým protržením vaku blan, podáváním oxytocinu či prostaglandinů. Jde o všem o zásah do přirozených procesů těla.

Zásah proti přírodě

Pokud je porod vyvoláván pouze z důvodu překročení vypočítaného termínu porodu, může dojít k situaci, že dítě na porod ještě není zralé. Ne vždy se totiž podaří termín vypočítat správně, třeba proto, že žena ovulovala jindy než v polovině cyklu. Anebo miminko prostě potřebuje o něco více času k dozrání, než mu určují tabulky. V takovém případě je dítě ohroženo novorozeneckou žloutenkou, ztíženou adaptací, neurologickými problémy a dalšími problémy předčasně narozených dětí.

Porodní stahy umocněné léky či vnějšími zásahy mohou mít jiný průběh, charakter a především intenzitu než kontrakce přirozené. Může to vést k tomu, že se miminko v děloze dostane do polohy nepříznivé pro porod. To pak zase vyvolává nutnost dalších zásahů do porodu jako například použití kleští nebo ukončení porodu císařským řezem. Hrozí také dystokie ramének, kdy se plod zasekne rameny pod stydkou kostí a nemůže ven. Uměle vyvolané kontrakce jsou navíc pro maminku často spojeny s vyšší bolestivostí.

Přínosy musí převažovat nad riziky

Jsou případy, kdy má vyvolávání porodu svoje opodstatnění, zejména tehdy, když už se plodu nedaří. Pokud je však miminko v pořádku a jeho stav to přímo nevyžaduje, není třeba snažit se popohnat jeho narození jen proto, že se délka těhotenství nevejde do tabulek. Někdy stačí jen nastávající maminku více sledovat, vyčkávat a zbytek ponechat na přírodě. U vyvolávání porodu stejně jako u dalších zásahů do porodu vždy platí, že by jeho přínosy měly jednoznačně převážit nad riziky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 situací, kdy jet rovnou do porodnice

Holčička z popelnice našla po letech svého tátu

15 varovných signálů, jimiž se u žen hlásí rakovina 

Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama