reklama

Pozor na dětskou vyrážku: Může znamenat i vážnou nemoc

Z jednoho pupínku si většinou nic neděláme. Pokud se ale dítě obsype v obličeji nebo jinde na těle, měli bychom navštívit lékaře. Vyrážka totiž nepřichází sama od sebe, zpravidla bývá příznakem nějaké nemoci. A může to být klidně i nemoc vážnější.

Foto: Isifa/Thinkstock

Z jednoho pupínku si většinou nic neděláme. Pokud se ale dítě obsype v obličeji nebo jinde na těle, měli bychom navštívit lékaře.

Vyrážka totiž nepřichází sama od sebe, zpravidla bývá příznakem nějaké nemoci. A může to být klidně i nemoc vážnější, vyžadující lékařkou péči. Co všechno vyrážka signalizuje? Může to být alergie, atopický ekzém, borelióza, pátá a šestá nemoc, ale také plané neštovice nebo spála.

Alergie nenápadná i nepřehlédnutelná

Alergie se projevuje různě: několika droboučkými pupínky, ale i rozsáhlými, splývajícími fleky. Přidat se může také horečka. Pokud vyrážku provázejí jiné alergické reakce jako dušnost, zvracení, průjem, otoky, dráždivý kašel, určitě vyhledejte lékaře. Jestliže má alergie lehký průběh, podejte sami doma protialergické léky (dithiaden, zyrtec, claritine).

Atopický ekzém trápí děti i dospělé

Příznaky atopického ekzému se rozdělují do tří fází. Kojenecká forma začíná ve 3. měsíci života červenými pupínky až puchýřky se šupinami nebo mokváním na tvářích. Ekzém výrazně svědí, děti jsou neklidné a nemohou spát.

Při druhé, dětské formě, se ekzém postupně stěhuje z obličeje do loketních a podkoleních jamek. Svědění způsobuje nové kožní projevy.

Doporučujeme: Neštovice mohou být nebezpečné

Atopický  ekzém může propuknout i v dospělosti, a to až u desetiny lidí. Může se také sdružovat s řadou dalších onemocnění jako astma, senná rýma, alergie, migréna či ichtyóza.

Borelióza: zákeřný nepřítel

Prvním signálem nákazy boreliózou jsou skvrny. Většinou se jedná o ploché skvrny s různými odstíny červené, a to především na končetinách. Při podezření zajděte hned k lékaři, který vás pošle na vyšetření specifických protilátek z krve a předepíše antibiotika. Rozhodně nepodceňujte, pokud se tato nemoc zanedbá, může mít vážné důsledky, včetně trvalého poškození nervového nebo oběhového systému.

Pátá nemoc začíná v obličeji

Pátá nemoc či pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je virové infekční onemocnění. Vyrážka se při něm nejdříve objeví v obličeji a posléze se šíří na ruce i nohy. Je rudá, slévá se do velkých ploch ve tvaru prstenců. Někdy může svědit. Trvá 10 až 12 dní a léčí se klidem na lůžku.

Šestou nemoc prozradí horečka

Také šestá nemoc či šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění. Jako první ho oznamuje vysoká horečka, která trvá asi tři dny. Teprve když teplota klesne, začne se na zádech a na tělíčku šířit vyrážka. Je růžová a někdy může být dokonce fialová. Šestá nemoc trápí dítě několik dní. Dopřejte mu klid na lůžku a při teplotě podávejte paralen. Nezbytná je izolace.

Plané neštovice: puntíkatá nemoc

Neštovice jsou charakteristické tím, že se na těle dítěte zobrazí všechna stádia nemoci současně. Z růžových flíčků se stanou bezbarvé puchýřky, které se potom změní ve stroupky. Vyrážku nejprve zpozorujete ve vláskách, brzy se však rozšíří po celém těle. Puchýřky mohou být i na ústní sliznici.

Dítě je nakažlivé až deset dní, dokud se nevyloupne poslední stroupek. Aby pupínky tolik nesvědily, napřed se dezinfikují a potom se mažou tekutým pudrem - na dětské kůži tak vznikají malebné fialové a bílé puntíky, vděčný motiv pro rodinnou fotografii. Důležité je v tomto stadiu dohlédnout, aby se děti neškrábaly. Když se stroupek strhne, zůstávají po něm jizvy.

Spála - tady končí legrace

Spála je nepříjemná nemoc, která končí i v nemocnici. Vyrážka se objevuje druhý den po nákaze. Pupínky jsou velké jako špendlíková hlavička. Nejprve se objeví na hrudníku a poté se rozšíří na celé tělo mimo úst. Dítě má nález v krku jako při angíně: červenou sliznici v puse, nápadně bledou kůži kolem úst. Charakteristický je povleklý jazyk, který po sloupnutí barvou připomíná povrch maliny. Spála se léčí antibiotiky.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Mám postižené dítě: Přestaňte na nás tak koukat!

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama