Porod bez nástřihu? Stačí koupit nafukovací balónek!
Balónek Epino, který napodobuje hlavičku miminka, uvolňuje porodní cesty. Může tak ulehčit porod a ušetřit bolest.
V poslední době se objevila velmi zajímavá cvičební pomůcka, která může nastávajícím maminkám významně ulehčit porod a ušetřit jim bolest a nepohodlí.
Jde o balónek Epino, jenž napodobuje hlavičku dítěte a připravuje porodní cesty na průchod novorozence.
Připravuje miminku cestu
Ne vždy nutný nástřih hráze nebo její natržení, šití v nejcitlivějších místech, poporodní hojení s jizvami, bolest při stolici i při sexu, inkontinence, výhřez dělohy. Jak se všem těm nepříjemnostem, pramenícím z porodu, vyhnout?
Doporučujeme: Které ženy bude porod bolet?
Mírným, ale pravidelným tréninkem s balónkem Epino. Díky němu předejdete bolestivému poranění a navíc si významně zkrátíte druhou dobu porodní.
Jak to funguje? Balónek plošně uvolní tkáně a pomáhá zvyknout si tlaku na konečník. Žena lépe tuší, co se bude dít, a zůstává klidná i při porodu. Nebude tak spěchat a dokáže nechat projít hlavičku pomaleji. Tam, kde nejdřív prošel postupně nafukovaný balónek, proklouzne při porodu rozšířenými rodidly hladce i miminko.
Stačí začít tři týdny před porodem a cvičit dvakrát denně. Před použitím balónku si důkladně umyjte ruce vodou a mýdlem. Po každém cvičení balónek vyčistěte.
Tři stupně předporodní přípravy
1. Posilovací fáze: Cílem je posílení svalstva pánevního dna. Začnete tím, že se na půl hodinky uklidíte někam do soukromí a zaujmete pohodlnou polohu. Vložíte vyfouknutý balónek ze dvou třetin do pochvy a lehkými pohyby nahoru a dolů si uvědomujete pocit roztažitelnosti oblasti hráze. Pak se pokusíte stažením svalstva pánevního dna na 10 sekund vtáhnout balónek do sebe. Poté svalstvo uvolníte a celé cvičení opakujte několikrát během 10 minut.
2. Napínací fáze: Tímto cvičením se kůže a svalstvo v porodním kanálu, oblasti hráze a v poševním vchodu rozestupuje a uvolňuje. Pomalu nafouknete balónek tak, aby to nebylo bolestivé. Ovládáním vzduchového ventilu lze jeho velikost kdykoliv opět zmenšit. Ponechte balónek jednu až 10 minut v pochvě. Měla byste cítit lehké táhnutí.
Čtěte také: Neuvěřitelné video: Porod do vody v přímém přenosu
Každý den nafoukněte o kousek víc. Ideální je, pokud jste asi po dvou týdnech cvičení schopna nechat vyklouznout z pochvy balónek nafouknutý na 8 až 10 cm, což odpovídá přibližně potřebě místa pro dětskou hlavičku. Další zvyšování velikosti balónku už není smysluplné, místo toho se soustřeďte na pánevní dno a vypuzování.
3. Nácvik vypuzovací fáze: Na konci napínací fáze se pokuste nechat uvolněním svalstva pánevního dna balónek vyklouznout, čímž napodobíte vypuzování hlavičky dítěte.
Kdy balónek použít nelze
Epino je šikovná pomůcka, nicméně přesto má kontraindikace. Kdy balónek nelze používat:
- při neobvyklé poloze plodu
- při rizikových nálezech, které znemožňují vaginální porod (vcestné lůžko)
- při nebezpečí infekce (předčasný odtok plodové vody, poševní infekce)
- při nedoléčených zraněních v oblasti genitálií
- při poševním krvácení
- při zhoubných nádorech v oblasti genitálií (rakovina děložního čípku)
- při poškození nervů v oblasti genitálu
- při příčném ochrnutí (paraparéza)
- při roztroušené skleróze
- při užívání léků proti bolesti, které omezují vnímání bolesti v oblasti genitálu
- při rozšíření žil kolem poševního vchodu (křečové žíly)
zdroj: Lehkyporod.cz, Epino.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Na porod se nejde připravit, rodičky bolest zaskočí