reklama
 

Pohádka na víkend: O pánovi, který bydlel ve vaně

V malém domě ve veliké vaně bydlel pan Vlnka. Koupání měl opravdu rád. Cítil se ve vaně tak báječně, že za poslední roky už skoro nevylézal ven.

Pán ve vaně
Pán ve vaně | Foto: Profimedia.cz

V malém domě ve veliké vaně bydlel pan Vlnka. Koupání měl opravdu rád. Cítil se ve vaně tak báječně, že za poslední roky už skoro nevylézal ven.

Pořídil si samozřejmě do koupelny televizi, stojánek na noviny, ledničku a rychlovarnou konvici. Měl na okraji vany množství různých držátek a háčků, aby mohl odkládat a zase si brát, co potřebuje. Měl speciální držáček na knihu a šálek kávy a také poličku na dálkový ovladač televize. Hned u hlavy měl samozřejmě skříňku na telefon s velkou obrazovkou, aby si mohl objednávat pizzu, suché ručníky, různé druhy mýdel a nové knihy. Občas vanu vypustil, vzal si teplý vlněný župan a šel se podívat po domě. Obvykle mu ale byla hned zima, za okny byla mlha a žádné křeslo v pokoji nebylo tak pohodlné jako teplá pěna ve vaně.

Jednoho dne se však stalo něco strašného. Počátkem měsíce začalo pršet a pršelo každý den bez ustání. Pan Vlnka to jednou zahlédl oknem a rychle si vlezl zpátky do své vany. Zbytek sledoval raději v televizi nad vanou a cvrnkal přitom do malé nafukovací kachničky. Déšť neustal ani po dvou týdnech a hladiny řek se povážlivě zvedly. Mnoho řek se začalo rozlívat do okolí a zaplavovat nejen pole, ale také zahrady a celé městské čtvrti. Všechno nasvědčovalo tomu, že obyvatelé městečka pana Vlnky se budou muset evakuovat. To se panu Vlnkovi nijak nelíbilo. Nelíbilo se mu ani v obýváku, natož venku na zápraží, kde šplouchala na schodech voda z potoka a ubytovaly se tu dvě rodiny veverek, jedna vydra a tři sýkory.

"Pozor, pozor! Evakuace zahájena. Vezměte nejnutnější doklady, jídlo a teplé deky, cenné předměty vyneste do vyšších pater a čekejte u svých domovů. Budete neprodleně vrtulníkem dopraveni do bezpečí!" hlásal rozhlas v celém okolí. Ten, kdo ještě neutekl k nějaké své tetičce nebo kamarádům, teď pobíhal po domě a balil rance. Jen pan Vlnka seděl ve vaně a mudroval, že něco takového už nemůže trvat dlouho. Vrtulník měl plné ruce práce s odnášením lidí, kteří poskakovali na střechách a dvorcích a křičeli: "Haloooo! Tady jsméééé!" Takže pana Vlnky ve vaně si nikdo ani nevšiml.

Brzy se rozhostilo ticho, protože všichni už byli pryč. Zatímco velitel záchranného týmu procházel seznam obyvatel, aby na nějaký dům nezapomněli, pan Vlnka si vařil kávu a chystal se přečíst si novou detektivku, kterou mu před pár týdny přinesl pošťák. Ticho vlastně tak docela nebylo. Venku hučela voda jako ohromná továrna a hukot sílil. Někde pod kopcem se protrhla hráz, jedna řeka se provalila do druhé a všechno se to teď hnalo na město. A tak..když vrtulník přilétal k domu pana Vlnky, stalo se něco strašného. Ohromná vlna se opřela do stěny domu a projela jím jako nůž na máslo. Pilot ve vrtulníku si zakryl oči.

 

Když je otevřel, viděl, jak v dálce na kraji městečka pluje vana s panem Vlnkou. Pan Vlnka zrovna otáčel novou stránku v knize a upíjel horkou kávu. Teprve když si za pár minut chtěl připustit trochu teplé vody, zjistil, že není v koupelně, ale ve Lhotě nad Lužnou. Trochu ho zamrzelo, že při té cestě někde ztratil plovací kachničku.

Kraj se dlouho vzpamatovával. Ne tak pan Vlnka, který měl skoro všechno cenné vybavení umístěné na okrajích vany. Zatímco kolem vládla spoušť a chaos, mazal si pan Vlnka u jakéhosi keře teplý toust. Ta detektivka ho vážně pobavila. Až pojedete kolem Lhoty, dobře se dívejte. U trnkového keře stojí velká smaltovaná vana a pan Trnka v ní nejspíš ještě bude. Pokud si už kolem vany nenechal postavit nový dům.

Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama