reklama

Pohádka na Boží hod: Vánoce u Luskounů

Blízcí lidé se na Vánoce schází. Stejně je tomu i u Luskounů. Rodina Luskounů je dost početná, ale naštěstí všem chutnají mravenci, takže se nikdo moc nehádá, co je potřeba koupit na svátky.

Foto: Profimedia.cz

Blízcí lidé se na Vánoce schází. Stejně je tomu i u Luskounů. Rodina Luskounů je dost početná, ale naštěstí všem chutnají mravenci, takže se nikdo moc nehádá, co je potřeba koupit na svátky.

I tak se u slavností večeře dlouho debatuje o tom, že nikdo neumí trubičky plněné mravenčími kuklami dělat tak křupavé jako prababička Amálie, dej jí pámbu věčnou slávu.

Trochu zvláštní rodinka

Teta Elsa všem pošle půvabné slavnostní pozvánky se zlatým mravencem v pravém rohu, a pak už jen přes květináče v kuchyňském okně sleduje, kdo přijede první. Už celé roky se rodina schází právě u ní, protože její strom je dost velký, aby mohla nabídnout ubytování každému.

Doporučujeme: V nebi je krásně! Příběhy těch, kteří tam byli...

Jen dědeček Bedřich spí dole v listí, protože na strom už nevyleze. Babička Berta hartusí, že to není dobré na klouby, ale ani ji nikdo neviděl lézt na strom. Jsou oba z Asie a vždycky přivezou spoustu vonných tyčinek, kterými vyděsí skoro celý les. Teta Elsa se pak musí omlouvat sousedům, protože je bolí hlava, rozhazuje nervózně tlapkami a říká něžně: "No to víte, vždyť je to jednou v roce!" a všem rozděluje cukroví z termitů.

Ale mají se rádi

Strýc Jáchym pak věší na strom dlouhé světelné řetězy, ostatní poskakují dole a volají na něj: "Víc doleva a nahoru! Ne ne…víc doprava a dolů!" A Jáchym hartusí a rozčileně se drbe v šupinách.

Někdo leští lžičky, jiný pomáhá tetě Else skládat na talíře termití cukroví a další pobíhají a radí se zdobením stromu. Nejvíce se všichni těší na Oskara s rodinou. Jsou to ostrovní luskouni a přilétají v balonu. Oskar mává a jeho žena křičí, že bude mít rozcuchané uši a úplně se jí rozmotá ocas. Pak začne Oskar ubírat plyn v hořáku a balon pomalu přistane na pasece.

Pak už je všechno nachystáno a všichni se těší, že se Vánoce vydaří a bude na co vzpomínat.

Minulé Vánoce děda Bedřich usnul u večeře. Jak víte, luskouni se na spaní zavíjí do pevné šupinaté kuličky, nikdo je nedokáže narovnat. Dědeček se skutálel ze židle a než za ním stihli vyběhnout, odkutálel se až do hrnce s polévkou paní Lenochodové v sousedním lese. Naštěstí se všechno rychle vysvětlilo a než pan Lenochod stihl otevřít i druhé oko, byl děda Bedřich zase doma.

Tak pěkné Vánoce i vám, děti! A pozor, ať neskončíte v hrnci s polévkou...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co by se stalo, kdyby Ježíš přišel na svět v ČR 2014?

Marie Kyselková: Těžký život princezny se zlatou hvězdou

Chcete žít v cizině? V těchto zemích vám bude nejlíp

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama