reklama

Pevné objetí: Léčí duši, nebo týrá dítě?

Dotek, něha, otevřené projevy emocí v dlouhotrvajícím objetí - to vše dokáže léčit zraněnou duši i tělo. Odpůrci však metodu pevného objetí považují za lámání vůle. Kde leží pravda?

Foto: Isifa/Thinkstock

Objetí, dotek, něžnosti, otevřené projevy emocí - to vše dokáže léčit zraněnou duši i tělo, uzdravovat nemocné děti i dospělé. Alespoň podle zastánců terapie pevným objetím.

Odpůrci však metodu považují za lámání vůle. Podle nich funguje objetí ve chvíli, kdy je dítě rozzlobené, spíš jako svěrací kazajka: Omezuje svobodnou vůli a deprimuje. Kde leží pravda?

Není klinicky ověřená

Speciální terapii spočívající v pevném objetí bez možnosti úniku vymyslela americká doktorka psychiatrie Marta Welch, která ji uváděla pod názvem Holding Therapy. Intenzivně ji propagoval také nositel Nobelovy ceny Nikolaas Tinbergen jako terapii vhodnou pro děti s autismem. V ČR jí ve velké míře poskytuje publicitu dětská psycholožka Jiřina Prekopová. A mnoho odborníků s ní slaví úspěchy.

Zlost se změní v lásku?

Na stránkách věnovaných této terapii se uvádí, že jde o příležitost pro dva blízké lidi vyjádřit bolestivý, slovně nezvládnutelný vztahový konflikt, urovnat ho a usmířit se, přičemž se oba dva pevně drží. Nemusí jít jen o rodiče a dítě, mohou to být i manželé nebo přátelé.

Více o pevném objetí si přečtete na Babyweb.cz

Ve své pravé podobě a jako terapie probíhá pevné objetí vždy pod dohledem odborníka. Rodič při něm dítě silně obejme bez ohledu na křik, pláč - což na první pohled působí docela drsně.

Důležité je, aby si všichni zúčastnění uvědomili, že se mají rádi. Objetí by mělo být pevné, ale zároveň ne násilné a neagresivní. Může trvat půl hodiny, ale také několik hodin. Jeho cílem je nechat plynout veškeré negativní emoce: Může se vztekat, plakat i křičet, ale přitom musí stále zůstat v objetí. Po nějaké době by mělo dojít ke zklidnění, vzájemnému porozumění a pochopení, přeměně bolesti a hněvu v přijetí.

Doporučujeme: Mám tě ráda, jen když nezlobíš!

U dětí se terapie užívá v případech, kdy je třeba srovnat malého tyrana, vyléčit trauma z rozvodu nebo smrti blízké osoby. Metoda by nikdy neměla být používána jako trest nebo cesta k poslušnosti dítěte. Také by ji nikdy neměly provádět osoby, které se dříve projevovaly k dítěti zaujatě nebo mají samy nevyřešené vnitřní konflikty. V tom případě by pevné objetí nadělalo víc škody než užitku. Proto Jiřina Prekopová upozorňuje, aby se rodiče nepouštěli do terapie bez dohledu odborníka.

Ne všichni jsou nadšeni

Terapie objetím není v ČR akreditovaná a Česká lékařská komora ji nedoporučuje zdravotníkům oficiálně používat, protože k ní není dostatek klinicky podložených výsledků. Česká organizace APLA, která sdružuje odborníky a rodiče dětí s autismem, proti této metodě velmi rázně vystupuje.

Věty, které nás provázejí životem, najdete ZDE>>

„Vrozené a přirozené adaptační mechanismy - útěk nebo útok - jsou při držení dítěte silou znemožněny a dítě se dostává do akutního stresu. Prožívá nervozitu, úzkost až paniku," argumentuje PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D., ředitelka metodického střediska APLA.

„Terapie pevným objetím není vhodná pro děti s autismem, ale ani pro zbytek dětské populace. Její účinnost nebyla nikdy prokázána a rizika existují. Neefektivní je také pro všechny osoby, u nichž objímání probíhá proti jejich vůli. Pokud tak někdo drží dítě několik desítek minut, způsobí mu psychické trauma - nejbližší osoba, ke které má důvěru, se chová nesrozumitelně a je zjevným zdrojem jeho utrpení. Prožívaný stres může u citlivých jedinců způsobit psychogenní koktání či sekundární enurézu," dodává psycholožka.

Ne vždy musí terapie pevným objetím dítě poškodit, záleží na mnoha faktorech: Osobnostech rodičů i dítěte, individuální schopnosti zvládat stres, na celkové psychické odolnosti. Jisté je, že některé děti v dospělosti vzpomínají na tuto terapii s nelibostí a nazývají ji dokonce znásilněním.

Jaký je váš názor? Vyzkoušeli byste terapii pevným objetím na svých dětech? připadá vám jako skvělý nápad, nebo jako nepřípustné omezování? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak mluvit s dětmi, aby nás opravdu vnímaly

Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

3 problémy kancelářských krys: Stres, zád, zápěstí

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama