reklama

Pan Nočník aneb S batoletem je to jako se štěňátkem

Pan Nočník předává čurání a hovínka panu Záchodu. Pan Záchod je spláchne - sní. A oba mají radost... Tak učí dceru na nočník maminka Veronika. Možná vás bude inspirovat.

Foto: Isifa/Thinkstock

O tom, jak naučit dítě chodit na nočník, byla už popsaná spousta stránek. Maminka Veronika na stránkách Babyweb.cz však pojala celou záležitost opravdu tvůrčím způsobem. K nočníku a záchodu předsadila v rozhovorech s dcerou slovo "pan".

"Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu Záchodu. Pan Záchod je spláchne - sní. A oba mají radost. To je mantra Anitina vyměšovacího procesu," vysvětluje svůj přístup. Možná vás bude inspirovat.

První seznámení

Nechtěli jsme vysazovat dceru na nočník, sotva se naučila sedět, ani podmiňovat její vyměšování odměnami a tresty. Ovšem pomalu jsme ji na pana Nočníka začali zvykat zhruba od třinácti měsíců, tedy od doby, kdy se naučila chodit a také sedat ze stoje, takže jí nikdo nemusí pomáhat.

Čtěte také: Kakat! Já chci kakat! aneb Trápení na ho...

Nejprve jsme Anit vysvětlili, co to vůbec je za podivnou stoličku: "Tady se čurá a kaká. Ee-ee," ukazovala jsem jí důležitě každé ráno po probuzení. Při tomto proslovu jsem sama seděla na záchodě, nahatá Anit naproti mě na nočníku. První den se rozkřičela, že na pana Nočníka sedat rozhodně nebude. Hned si stoupla a my ji nechali odejít. Dalších pár dní sice chvilku poseděla, ale nevydržela dlouho.

Není nic! Splách!

Seznamovat batole s nočníkem je jako mít doma štěňátko. Momentálně ji posadím vždy, když mám pocit, že by mohla čurat nebo kakat. Někdy se povede, jindy (většinou) vstane a udělá loužičku vedle na podlahu. Občas na zemi přistane i nějaký bobek.

Více o zkušenostech maminek s nočníkem najdete na Babyweb.cz >>

Jde hlavně o to, aby se nelekla, když se v panu Nočníkovi najednou "něco" objeví. Často si sama zatleská. Pak projdeme naším rituálem: Spolu ruku v ruce odneseme to, co pan Nočník chytil, panu Záchodu. Ten udělá Splách. A umyjeme ruce.

Nočník také zapojuji do různých her. Všichni Anitčini plyšáci a panny už dělali "ee-ee". Anitka je sama dává vyčurat a vykakat, když dospěje k názoru, že to potřebují. Vždycky pak koukne do nočníku a zakroutí hlavou s nechápavým pohledem na dotyčnou pannu: "Není nic!", čímž mě rozesměje.

Jsem spokojená. Anitka má patnáct měsíců. Nočník bere jako přirozenou součást domácnosti a každodenních činností. Nebojí se ho. Nemá s ním spojené žádné výrazné pocity. A až se přehoupne z orální do anální fáze a naučí se cíleně zadržovat potřebu, pan Nočník se stane jejím pravidelným společníkem. Počítám někdy kolem druhého roku.

Temná stránka pana Nočníka

Vše ale není tak růžové, jak se na první pohled zdá. Pan Nočník má totiž i svou temnou stránku. V rámci seznamování Anit doma chodí dost často "s holou ďupou". A tak kromě neustálého utírání loužiček občas zažijeme i výživnější příhodu. Z minulého týdne mám hned dvě.

Doporučujeme: Hovínko v plínečce: Větší štěstí než výhra ve sportce!

Příhoda č. 1: Tom doma hlídá, já si sbalím kabelku a chvátám do televize. Jenže něco tady smrdí. A to dost! Nestíhám. Jako obvykle jedu na knap, což se v pražském provozu nevyplácí. "Asi jsem do něčeho šlápla," říkám si. Nešlápla. Od Anitčiných hovínek mám celou kabelku a teď už i sedačku v autě a kalhoty. Musím se rozhodnout: Převléct a přijít hodně pozdě, nebo smrdět? Z lákavé nabídky vybírám dvojku, takže se o pár desítek minut později plížím chodbami ve snaze nepotkat moc kolegů. Na WC se zbavuji toho nejhoršího, ale kabelka druhý den stejně letí do popelnice.

Příhoda č. 2: Druhý hnědý útok schytal Tom. Zase jsem ráno hektila do práce a už vypravená na něj volám, ať si jde převzít Anit. Tom se vybatolí z postele a rozespale sestupuje po schodech dolů. Najednou rána, a leží na zemi. Uklouzl po čerstvé hromádce. Rychle jsem se zdekovala...

A ponaučení? Když nemáte čas sledovat, jestli dítě  tlačí nebo se chystá čurat, bez plíny ho nechávejte jen na vlastní nebezpečí!

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak obelstít děti a naučit je na záchod?

Nejplodnější matka světa porodila 69 dětí

5 způsobů, jak vypadat o deset let mladší

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama