reklama

Ovulační test: ideální pomocník při početí

Toužíte po miminku, a pořád nic? Nechce se vám kvůli tomu chodit ke gynekologovi? Nejlepším způsobem jak otěhotnění pomoci, je zjištění plodných ovulačních dnů. Každá žena však má plodné dny v jinou dobu, a proto není snadné ovulaci správně vypočítat. K tomu skvěle poslouží ovulační testy.

Ovulační test
Ovulační test | Foto: Profimedia.cz

Toužíte po miminku, a pořád nic? Nechce se vám kvůli tomu chodit ke gynekologovi? Nejlepším způsobem jak otěhotnění pomoci, je zjištění plodných ovulačních dnů.

Každá žena však má plodné dny v jinou dobu, a proto není snadné ovulaci správně vypočítat. K tomu skvěle poslouží testy, fungující na stejném principu jako ty těhotenské. Ovulační testy zjišťují pravděpodobnost ovulace stanovením míry lidského luteinizačního hormonu (LH), který je vylučován nejprve do krevního oběhu a poté do moči. Kromě klasických ovulačních testů lze použít i test fungující na principu změny hustoty slin, ten je však mnohem nákladnější.

Hormonální exploze

V první polovině ženského cyklu je vylučován hormon estrogen do místa, kde se připravuje vajíčko. V tu chvíli začne tělo produkovat luteinizační hormon, který napomůže uvolnění zralého vajíčka z vaječníků. Roste též hladina hormonu progesteronu, jenž pak udržuje případné těhotenství.

Právě toto stadium zachycuje ovulační test. Používá se stejně jako těhotenský: papírek ponoříte na několik vteřin do vzorku moči a poté vyhodnotíte pozitivní nebo negativní výsledek. Pokud je test pozitivní, nastala nejvhodnější doba k pohlavnímu styku.
Vhodná doba k otěhotnění nastává zhruba tři dny před ovulací a trvá až do dne ovulace. U většiny žen je to kolem dvanáctého až patnáctého dne ode dne poslední menstruace. Někdy se může i po skončení ovulace ukázat test lehce pozitivní, ale v tomto případě už není vhodná doba k otěhotnění, jde jen o přetrvávající výsledek.

Jak to probíhá

  • Test trvá zhruba pět minut, je tedy dostatečně rychlý. Plodné dny lze jeho prostřednictvím stanovit velmi přesně.
  • Na rozdíl od těhotenských testů se testuje přes den, nikoli ráno.
  • Stejně jako u těhotenských testů je lepší před testováním moc nepít.
  • Pro testování je nutné znát délku menstruačního cyklu. Sleduje se až šest dní za sebou do doby, než je testovací proužek tmavé barvy.
  • Pokud je ovulační test negativní, pak je proužek světlejší než kontrolní, nebo se objeví proužek pouze jeden.
  • Jestliže je proužek stejně barevný nebo tmavší než kontrolní, test je pozitivní. Pokud se neobjeví proužek žádný, test je neplatný.

Moderní testy zkracují čekání

Ženy, které každý měsíc nedočkavě čekají na „své dny", mohou použít moderní digitální ovulační test. Ten funguje díky své citlivosti až o 4 dny dříve a umožní naplánovat ideální dva dny pro početí. Jeho přesnost stanovení hormonu LH se pohybuje v úrovni 99 %. Moderní displej ukáže přesné, snadno čitelné výsledky, které jsou čitelné už za 3 minuty. Inteligentní dvojité čidlo potom prozradí, zda jste nebo nejste těhotná, ale případně také jak dlouho těhotenství už trvá.

zdroj: ovulacni-testy.cz, clearblue.com

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama