reklama

Otcové dospívají až s příchodem dětí, říká psycholožka

Otec už není přísný, svrchovaný vládce rodiny, ale citlivý manžel a hravý táta. Nicméně k tomu musí dospět.

Foto: Isifa/Thinkstock

S ženskou emancipací se mění vztah pohlaví a tvář rodin v západní kultuře. Moderní muž se oprostil od rozdělení rolí na mužské a ženské.

Otec už není hlava rodiny a přísný, svrchovaný vládce osudů "svých" lidí, ale citlivý manžel a hravý táta. Nicméně rozdíly v rodičovské psychice mužů a žen stále trvají.

Tátové jsou hravější

Rodina - i ta česká - se mění a spolu s ní prochází proměnou také role a vliv otce. Generaci pasivnějších otců střídají muži, kteří se chtějí podílet na výchově dětí a starosti o ně a jsou ochotni jim věnovat energii a čas. Stále víc času tráví nejen starostlivou péčí, ale také hraním.

Doporučujeme: 5 nesmyslů o otcovství: Tomuhle rozhodně nevěřte!

Psychologové potvrzují, že novodobá generace otců je hravější než ty předchozí. A vybírá svým dětem takové hračky, které jim připomínají jejich vlastní dětství nebo takové, které jim pomohou při hrách navázat silnější pouto s potomkem díky tomu, že společně něco vytváří.

"Moderní  muž je citlivý a hravý. Oprostil se o rozdělení rolí na mužské a ženské a s hrdostí nosí své ratolesti v šátku, chodí s nimi na kroužky, bere si je občas sám na víkendové výpravy, aby si maminky odpočinuly. Dnešní otcové často dospívají až s příchodem dětí. Když odmyslíme negativa, kladná stránka je, že současná doba podporuje společné vyžití dětí s tatínky, tedy společné řádění, smích a dobrodružství. Ty jsou jedněmi z faktorů šťastného dětství a pevného vztahu k rodičům," říká psycholožka a terapeutka Mgr. Eliška Bachová.

Tátu ničím nenahradíš

Muži - otcové mají ve výchově dětí osobitou a nezastupitelnou roli odjakživa a nastupující trend moderního rodičovství ji ještě víc posiluje. Aktivní otcovství má hned dvojí kladný vliv: Jednak rozvíjí vztah muže s dítětem, jednak rozšiřuje možnosti pro profesní seberealizaci ženy.

Čtěte také: Jak dcera změní obyčejného chlápka v báječného tátu

Podle nových výzkumů Ligy otevřených mužů se čeští muži se stále více zajímají o aktivní otcovství, chtějí být bezprostředně po narození dítěte se svojí partnerkou a dítětem doma a mnozí jsou dokonce ochotní strávit čas s dítětem na rodičovské dovolené.

S čím si hrají nejraději?

"Je dobré, že dnes existují takové hračky, které se zaměřují na zábavu obou, otce i dětí. Vždy je hezčí dělat něco s dětmi než kvůli nim," konstatuje Eliška Bachová.

Propojit světy dospělých a dětí není ovšem snadné. Jaké hry a hračky uspokojí dítě i rodiče? Vybrali jsme pár tipů pro kluky i holky. A třeba nám poradíme i vy.

  • autodráhy všeho druhu
  • létání s modely letadel
  • stavění z lega
  • stanování a pobyt v přírodě
  • výroba domečku pro panenky

Máte také vy nějaké osvědčené tipy, jak zabavit naráz tatínka i dítě? Poraďte ostatním v diskuzi pod článkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč by tátové (ne)měli hlídat děti

Mapa příjmení ČR: Najděte příbuzné a slavné jmenovce!

Je váš pes smutný? Možná za to může vaše chování 

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama