reklama

Odsávačka hlenů přes vysavač: Nevysaje miminku mozek?

Když se odsávačka hlenů napojená na vysavač používá dobře, nemůže miminku ublížit. Naopak - je to dobrá pomocnice. Jak s ní zacházet?

Foto: Isifa/Thinkstock

"Já se na to nemůžu dívat!" Vysavač hučí, miminko řve a babička raději kouká z okna. Přitom ale trpí: To za jejích mladých časů se děti takhle netýraly!

Trápí se ale zbytečně. Když se odsávačka hlenů napojená na vysavač používá dobře, nemůže miminku ublížit. Naopak - je to dobrá pomocnice. Jak s ní zacházet?

Smrtelná nemoc na šest

Všichni křížovkáři vědí, že smrtelná mužská nemoc na šest se jmenuje r-ý-m-i-č-k-a. Ale co teprve miminko! Velké děti a dospělí se umí vysmrkat. To nemluvně nedokáže. A právě tehdy představuje odsávačka spásu. Jen s ní musíte zacházet rozumně.

Čtěte také: Jak na rýmu u miminek? Poradíme vám!

Jak to funguje? Sliznice nosní dutiny je pokryta řasinkami, které posouvají zachycená cizorodá tělíska ven. Pokud zachytí viry nebo bakterie spojené s rýmou, spustí to obranné mechanizmy, které vyvolají mimo jiné otok a tvorbu hlenu. Z nosu nám teče a špatně se dýchá, protože zduření sliznice zhoršilo průchodnost nosní dutiny. Pro miminko, které dýchá spíš nosem než ústy to znamená lapání po dechu.

Co opravdu pomůže?

  • zvlhčovač vzduchu
  • větrání
  • vincentka ve spreji (Můžete použít i tu z láhve a dopravit ji do nosu kapátkem.)
  • mořská voda (Jen po poradě s dětským lékařem!)
  • nosní mastička (Jen po poradě s dětským lékařem!)
  • nosní kapky (Jen na předpis dětského lékaře! Jak kapat? Blízko do nosní dírky a pak nosík stisknout, aby se látka dostala na sliznice a nestekla do nosohltanu.)
  • odsávačka

Jak zacházet s odsávačkou?

Princip je jednoduchý: Jedna hadička přijde do dětského nosu. Zvlhčete ji vodou (ne olejem!) a vsunujte pomalu do nosní dírky asi 5 cm hluboko. Druhá konec přijde do vašich úst. Hadičky jsou spojeny nádobkou na hlen.

Doporučujeme: Vodítka na školkové děti? Rodiče a odborníci protestují

Opatrně několikrát nasajete a sekret se zachytí v hadičce nebo steče do nádobky. U některých odsávaček vyrobí místo vás podtlak baterie nebo vysavač.

Jasně, že se to prckovi nebude líbit! Musíte ho přidržet, ale hlavně být šetrní. Citlivá nosní sliznice totiž reaguje na mechanické podráždění zduřením a zvýšenou tvorbou hlenu, takže silné nebo časté odsávání rýmu ještě zhorší. Používejte proto odsávačku jen v nutných případech, ideálně jednou denně před spaním.

Nebojte se vysavače

Odsávaček je víc druhů, od mechanických, přes zařízení na baterie až po pomůcku, která se napojuje na vysavač. Zní to drsně, ale odsávačka na vysavač je překvapivě šetrná a účinná. Stojí okolo 400 Kč a nabízí ji lékárny a zdravotnické potřeby.

Její nástavec se na rozdíl od mechanické odsávačky nemusí zavádět hluboko do nosu a má regulaci, která přebytečný podtlak uvolní. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že prckovi "vysajete mozek"! Ostatně klidně si odsávačku vyzkoušejte nejdřív na sobě.

Co ale miminko může vyděsit, je  rámus vysavače. Měli byste proto ztlumit výkon na minimum. Pokud bude přesto miminku rámus vadit, můžete zkusit odsávačku bateriovou. A ať už použijete kteroukoli, nezapomeňte ji po použití pořádně propláchnout a vydezinfikovat horkou vodou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hygiena ve školách? Bez toaleťáku, bez soukromí...

Jsem ta druhá. Ta, která miluje tvého manžela

Zapomeňte na cukr. Tělo se pak neubrání ani rakovině


 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama