reklama

Odbornice radí, jak se správně zdobit šperky

Plesová sezona je za dveřmi a s ní i maturitní plesy. Mnohé maminky s dcerami budou řešit zcela zásadní problém: Jaké vybrat slečně šaty? A které šperky se k nim budou hodit? Nabízíme rady odbornice!

Foto: Isifa/Thinkstock

Plesová sezona je za dveřmi a s ní i maturitní plesy. Mnohé maminky s dcerami budou řešit zcela zásadní problém: Jaké vybrat slečně šaty? A které šperky se k nim budou hodit? Nabízíme rady odbornice!

Vybrat správné doplňky k outfitu totiž vůbec není samozřejmost. Jde o umění, které vyžaduje talent i trénink. "Šperky si vybíráme podle toho, které se nám líbí, ale jejich nošení se už řídí určitými pravidly. Může se nám zamlouvat mnoho různých stylů a materiálů, je nám však jasné, že je nelze mít na sobě všechny pospolu. Teprve jejich výběr a spojení ukazuje náš vytříbený vkus nebo naopak bezradnost," podotýká  Eva Veverková z internetového portálu Sperky.cz. Pro ty maminky a dcery, které si nejsou vždy jisti, jak šperky nosit a kombinovat, připravila krátký seznam obecných zásad.

Méně je více

Není důležité předvést, jak oplýváte drahými doplňky a navléci na sebe náhrdelník, náušnice, brož, čelenku, náramky a ještě pět prstenů. Dva, maximálně tři doplňky bohatě postačí. Zaměřte se raději na jeden výrazný prvek. Nepřehlédnutelné dlouhé náušnice by měly zcela vyřadit dekoraci krku nebo ji redukovat na jemný řetízek; originální či bohatě zdobený náhrdelník by měl omezit velikost náušnic na minimum. Majestátní náramek strhne na vaše útlé zápěstí pozornost, kterou už pak nemusíte poutat na další části těla. Pokud máte hodně výrazné, barevné, vzorované či asymetrické šaty, představují hlavní prvek ony a se šperky byste se měla držet při zemi.

Pozor na míchání

Míchání materiálů je ošidná záležitost. Proslulým pravidlem je třeba zákaz kombinace zlata se stříbrem, ale i s jinými kovy. V současné době však zároveň panuje trend materiály kreativně, ovšem vkusně namíchat - právě tak se pozná, že v tom umíte chodit.

Nejuniverzálnější rada by mohla znít: držte se podobné barvy kovu, odstíny kamínků či korálků přizpůsobte ladění tónu šatů nebo dalších doplňků, či použijte jako kontrast. Nepřehánějte to s intenzitou lesku ani množstvím blýskavého osazení klenotů.

Klasika: tón v tónu

Nemusíte být vždy právě tón v tónu, ale držte se omezené barevnosti. Více než tři barvy byste kombinovat neměli. Pokud máte mnohobarevné šaty, doplňky včetně šperků by měly kopírovat jejich odstíny. Jednobarevné šaty lze doplnit jedním tónem s nimi ladícím a případně i šmrncovní třešničkou na dortu v podobě motivu s kontrastním odstínem.

Náhrdelník podle dekoltu

Délku náhrdelníku volte podle výstřihu. Náhrdelníky v klasické délce lze nosit skoro se všemi typy výstřihů. Nákrčníky či obojky vypadají dobře s koktejlkami bez ramínek nebo s hlubokým výstřihem. Ten sluší i ozdobám na krk do délky 50 cm. Korále delší než 70 cm jsou ideální k šatům bez výstřihu.

Náušnice podle účesu

Výběr náušnic přizpůsobte tvaru obličeje a stylu účesu. Hranaté tváři lichotí náušnice ve tvaru prodloužené slzy, delší a oválné. Ženy s kulatým obličejem by se měly vyhýbat malým i velkým náušnicím ve tvaru kruhu. Výrazná ozdoba uší lépe vynikne s vlasy do uzlu či drdolu, nebo s krátkým sestřihem. Pokud chcete okouzlovat bujnou hřívou, stačí vám jen nenápadné náušnice.

Náš tip: brože

Nejsou úplně běžné, ale nebojte se jich. Dodáte jimi oblečení úplně nový rozměr a úžasně celý model oživíte. Nápadnou broží na jednoduchých šatech lze nahradit i náhrdelník ve výstřihu, jedna bohatě postačí. Případně můžete pár ladících broží strategicky rozmístit: jednu na oděv a jednu na kabelku.

Šperky až po vás

Nikdy si neoblékejte šaty k předem vybraným šperkům, jimiž se chcete blýsknout, ale naopak. Šperky volte podle šatů a své osobnosti. Nenechte svou osobnost zastínit tím, co máte na sobě. Poklony by mělo okolí skládat vám, nikoli šatům či klenotům.

To nejlepší na konec

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala! Ale musíte to umět. Pokud máte vytříbený vkus, nebojíte se originality a s módou si tykáte, můžete si samozřejmě občas dovolit pár pravidel stylově a neotřele porušit. Jestliže si ovšem nejste jisti v kramflecích, pomohou vám hotové sety ladících náušnic, náhrdelníku a náramku. Ti zkušenější se pak mohou řídit aktuálním trendem - vzít si pokaždé z kolekce jen jeden prvek, doplnit ho jinými šperky a podtrhnout tak jeho i svou jedinečnost. Právě tak se nejlépe projeví módní instinkt.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Klidný spánek krále Vratislava střeží zástupy mrtvých

Unikátní projekt: V tomhle hotelu přežijete konec světa!

Dvouletý král samby: Nosí plínky, ale tančí jako bůh!

Neznámkuje a nedává diktáty: Chci děti podporovat, ne je nachytávat na tom, co neumí | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama