reklama

Obezita je jako batoh, který nejde sundat

Jahodový zákusek ke kávě. Kousek bagety. Trochu másla do omáčky. A samozřejmě okurka, ta nesmí chybět! Přece se nebudete omezovat, když čekáte miminko! Jenže byste trochu měla. Tuk nabraný v těhotenství se totiž těžko shazuje.

Foto: Thinkstock

Malý jahodový zákusek ke kávě. Ještě kousek bagety. Trochu másla do omáčky. A samozřejmě okurka, ta nesmí chybět! Přece se nebudete omezovat, když čekáte miminko!

Jenže byste trochu měla. To samozřejmě neznamená hladovět! Ale není ani pravda, že žena v těhotenství má jíst podle chuti a neohlížet se doleva ani doprava.

Tuk nabraný v těhotenství se těžko shazuje

„V průběhu těhotenství by neměl být zvyšován kalorický příjem, maximálně se může v poslední části těhotenství lehce zvýšit množství potravy, ale skutečně jen lehce, a ne příliš významně," uvádí na Babyweb.cz MUDr. Josef Jonáš, praktikující řízenou a kontrolovanou detoxikaci.

Čtěte také: Kolik můžete v těhotenství přibrat?

Obecně platí, že za přiměřený se pokládá váhový přírůstek do patnácti kilogramů. „Pokud vážíte po porodu o hodně víc, svědčí nadměrné kilogramy, které v těhotenství přiberete, o tom, že vaše strava nebyla správná. Tuk, který v takovém případě vzniká, se pak těžko shazuje. A obezita, jež po těhotenství zůstává, bývá pro ženu riziková," dodává lékař.

Jestli vás tedy trápí obezita nebo jen nadváha, neváhejte a začněte s hubnutím co možná nejdříve po porodu. Každé kilo dolů se počítá.

Odhoďte ten batoh!

Lidé s nadváhou se velice často cítí beznadějně nepohodlně, aby se také, když nosí na bedrech tíživé, mnoho kilogramů vážící břemeno, kterého se jen těžko zbavují. Je to jako byste trávili celý život s batohem připevněným k tělu, který nejde odložit. A tíží a tíží...

Nemluvě o tom, že si zakládáte na vážné zdravotní problémy. Že máte deset kilo navíc, a zatím vás nic netrápí? To nic neznamená! Onemocnění, které obézní jedince doprovází, záleží z velké části na genetických dispozicích. Nadbytečné kilogramy o sobě dají dříve či později vědět. A už to nemusí jít napravit.

Více o těhotenství se dozvíte na Babyweb.cz >>

Přitom stačí, abyste zhubli třeba jen o 10 % váhy, a odrazí se to na vašem zdraví významněji, než myslíte: Rapidně klesne pravděpodobnost onemocnění kloubů, cév a srdce, snížíte riziko vzniku cukrovky a metabolického syndromu. Hlídejte si proto váhu a pokud opravdu potřebujete zhubnout, jděte za tímto cílem s pevnými nervy. Pro začátek je dobré si uvědomit, že váha nemůže jít dolů najednou, ale postupně. A každý kilogram, který shodíte, je zdraví prospěšný.

Hladovět přitom nebudete

Nebojte, hladovět nebudete. Jíst zdravě a hubnout v žádném případě neznamená být o hladu. Chce to jen píli, trpělivost a pevné nervy. Základem je jíst pravidelně a stravu vždy doplnit o velkou porci syrové zeleniny.

Jezte pětkrát až šestkrát denně menší porce jídla. Nastartuje se tak lépe metabolismus, který postupně přijaté kalorie spaluje. Část porce jídla vždy nahraďte zeleninou, každý den se jí snažte konzumovat pět druhů. Vyhýbejte se sladkostem a raději si místo nich dejte ovoce.

Zpočátku si hlídejte si kalorie a zapisujte, co jíte. vydržte to alespoň šest týdnů. Zvyknete si tak na režim, který se vám potom snáz bude dodržovat. Pokud navíc pravidelný příjem malých porcí spojíte s pohybem, půjdou kilogramy rychle dolů.

3 mýty, kvůli kterým nezhubnete

  • Musíte vzdát všeho, co jste měli rádi a celé dny hladovět: NE. Mít hlad při hubnutí je nesmyslné a nezdravé. Sladké a tučné potraviny byste sice měla omezit, ale jen do určité míry. Jednou týdně si klidně dopřejte kousek dortu nebo salámu. Ale s mírou.
  • Při dietě je vhodné konzumovat tmavé pečivo: NE. Tmavé pečivo je z hlediska výživových hodnot srovnatelné se světlým pečivem. Ovšem je zhotoveno z celozrnné mouky, obsahuje vlákninu a minerální látky, ale to neznamená, že jej můžete zkonzumovat v neomezeném množství. I tady platí - všeho s mírou.
  • Když cvičím, nemusím se omezovat: NE. Posilováním vybudujete svalstvo pod tukovými vrstvami, vidět to ovšem bude, až je shodíte. Rozumná dieta je prostě nutná.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V porodnicích dochází denně k násilí na ženách i dětech

5 typů nemožných matek, které denně potkáváte na ulici

Čočka, cizrna, fazole a sója: Čím pomáhají i hrozí?

Jak se stravovat v těhotenství

  • Jíst menší porce několikrát denně.
  • Vyhýbat se potravinám, které nadýmají a pálení žáhy.
  • Vyhýbat se smaženým či grilovaným pokrmům, protože obsahují karcinogenní látky a zatěžují organismus.
  • Hlídat dostatečný příjem neslazených tekutin.
  • Větší množství kávy nebo čaje se nedoporučuje. S bylinnými čaji je třeba nakládat v těhotenství velmi opatrně.
  • Naprosto nevhodné jsou masové konzervy, sterilovaná zelenina a uzeniny.
  • Nutné je vyhýbat se syrovým rybám a syrovému masu vůbec.
  • Rizikové je i pití nepasterizovaného mléka.

zdroj: Babyweb.cz

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama