reklama
 

O čem děti sní a co by doopravdy chtěly?

Kdo ví, možná to mají prckové se svou intuicí v hlavě srovnáno daleko lépe než my dospělí. Nebo podvědomě tuší něco, co jsme my v každodenním boji o přežití už dávno zapomněli?

Foto: Isifa/Thinkstock

Malé děti se někdy točí dokolečka tak dlouho, až se jim zamotá hlava. Potom jen omámeně sedí a užívají si pocity závratě. Tančící derviši dosahují extáze podobně.

O čem sní a co by doopravdy chtěly? Kdo ví, možná to mají prckové se svou intuicí v hlavě srovnáno daleko lépe než my dospělí. Nebo vědí něco, co jsme my v každodenním boji o přežití už dávno zapomněli?

Nejspíš ano. Protože když jim položíme otázky, které jsme sami sobě přestali klást před mnoha lety (Ty důležité: Kdo jsem? Odkud jdu? Kam směřují mé kroky?), s překvapením zjistíme, že na ně umí odpovědět způsobem, za který by se nemusel stydět leckterý dospělý.

Základní otázky: Ještě si je kladete?

Názory dětí nám leckdy přijdou naivní, a tak se jim smějeme. Možná děláme chybu. Cesta do hlubin dětské duše je pro nás složitá, protože se od té naší dospělé výrazně liší - je bezprostřední a nezatížená každodenními problémy a starostmi.

Čtěte také: Jak odmalička rozvíjet dětskou inteligenci

Přitom možná právě naše malé dcery a synové znají ty správné, jednoduché odpovědi, které řešíme příliš složitě: Kým chceš být? Proč? Jaký je smysl života? Jaký je tvůj sen? Co pro to musíš udělat? Takové dotazy pokládali lidé ze společnosti Progres Guru dětem z Waldorfské školy v Olomouci.

Nikdo z dětí netoužil být politik, podnikatel nebo manažer. Všechny si vybrali tvůrčí profesi, která měla obsah a produkovala něco skutečného a hodnotného pro ostatní. Holčičky se chtěly stát lékařkou, paní učitelkou ve školce, veterinářkou nebo kuchařkou. Chlapečkové toužili být programátory, architekty nebo inženýry. A úplně všem bylo jasné jedno: aby toho dosáhli, musí se ještě hodně, hodně učit...

A smysl života?

Nad takovou abstrakcí si prckové rozhodně hlavu nelámali. "Jakej mám smysl žít!?" Malá slečna kroutí hlavou nad divným dotazem, a i když to nedává najevo a možná ani nedokáže vyjádřit, její názor je jasný: "To je ale hloupá otázka! Přece ten, že žiju!" Důležité je podle dětí také:

  • mazlit se s maminkou
  • užívat si
  • být s rodinou
  • dělat, co umíš nejlépe

Ostatně podívejte se na jejich odpovědi sami:

Všechno se dá zkazit

Také jste si všimli, co všechno prckové z předchozího videa prozradili na své rodiče? Který chlapeček už zná dobře cenu peněz stejně jako jeho táta, co "hodně vydělává"? Která z holčiček je usměvavý mámin mazel a která zase stojí díky mamince nohama pevně na zemi?

Ano, jsou to právě rodiče, jejichž názory a chování se na dětech odrážejí jako v zrcadle. Někdy bohužel - jak ukazuje další povedené video z YouTube:

Jakým vzorem jste pro své děti vy sami?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak utáhnout dítě na vařené nudli: Ověřeno matkami!

Náš syn žil je 10 dnů: Milovali jsme ho každou vteřinu

Pohanka: Detox po flámu a pomoc při menstruaci


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama