reklama

Novinka: Bílé jahody, které chutnají a voní jako ananas

Mají bílou barvu a červená zrníčka. Výrazně voní a chutnají po ananasu, ale podobou nezapřou příbuzenství s jahodou.

Foto: Profimedia.cz

Mají smetanově bílou barvu a zářivě červená zrníčka. Drobné plody výrazně voní a chutnají po ananasu, ale podobou nezapřou své příbuzenství s jahodou, s níž mají podobnou genetickou stavbu. Takové ovoce právě uvádí v Anglii na trh síť britských supermarketů Waitrose.

Premiéru mělo v Evropě už před několika lety na tržištích, v některých restauracích a pekárnách, nyní se však poprvé objevuje v masovém měřítku. Obchodníci doufají, že čerstvá, šťavnatá, sladkokyselá chuť a pronikavá vůně Angličany přesvědčí, aby je zařadili do jídelníčku jako sladkou a přitom příjemně dietní potravinu.

Doporučujeme: Tři báječné recepty pro děti: Exotická inspirace!

Novinka se nazývá pineberry, česky ananasové jahody. Lze je jíst čerstvé, přidávat do jogurtů, tvarohů i sladkých pudinků nebo do ovocných drinků, ale také zapékat v koláči či zavařovat. Prostě s ním jde v kuchyni nakládat stejně jako s jahodami.

Pokud chcete svým dětem připravit příjemné překvapení, jsou pineberries ideálním tipem.

Ovoce z kraje za zrcadlem

Záhadné, lákavé ovoce tak trochu vypadá, jako by bylo natrháno v Alenčině kraji divů. Nejde však o převratnou novinku, jenom pochází zdaleka. Pineberries rostly v divokých částech Latinské Ameriky po staletí, kvůli zhoršování přírodních podmínek však z přírody takřka vymizely. Druh se však podařilo zachránit a začal se pěstovat uměle na zahradách.

Kultivar Fragaria Pineberry (Neplést si s Fragaria ananassa neboli jahodníkem velkoplodým, naší zahradní jahodou!) pak vznikl v roce 2003 v Holandsku, kdy farmáři zkřížili bílé jahody s jahodami červenými, konkrétně s odrůdou Fragaria vesca (jahodník obecný), kterou u nás známe jako lesní jahody.

Získali tak odolnou a plodnou bílou odrůdu. Ta se objevila v roce 2009 v Německu pod názvem Ananaserdbeere, ananasové jahody, a o dva roky později dorazila do Anglie. Tam se začaly bílé jahody prodávat 1. dubna a ostrované si napřed mysleli, že je to aprílový vtip...

Odolné, ale vzácné

Pineberry měří v průměru 15 až 23 mm, jsou tedy o něco menší než šlechtěné zahradní jahody. To je dědictví jahodníku obecného, po kterém získali nejen menší rozměr plodů, ale také výraznější vůni.

Plody zůstávají smetanově bílé, i když úplně dozrají, ale mají červená semínka. Dužina může být bílá až oranžová.

Čtěte také: Jahody: Co byste o nich měli vědět

Mateřská rostlina je odolná vůči nemocem, dá se tudíž pěstovat ekologicky bez postřiků. Má však nízké výnosy a drobnější plody, takže se ji nevyplatí pěstovat ve větším měřítku.

Koupit se dají i u nás

V ČR nabízela bílé jahody poprvé v roce 2011 síť OBI. Pod názvem ananasové jahody seženete pineberries na českém trhu i nyní, ovšem pouze ve formě sazenic. Jedna sazenice vyjde na 69 - 119 Kč.

Rostlině vyhovuje prohnojená, provzdušněná, mírně kyselá (pH 5-6,5) a dobře propustná půda. V průběhu března až dubna se kypří, odpleveluje a odstraňují se suché a nemocné listy. Od začátku května do začátku nakvétání rostlin se může přihnojovat plnými hnojivy, případně hnojivy na jahody, hlavně u lehkých půd. Pozor však na přehnojení, nadbytek dusíku podporuje hnilobu plodů, růst listů, výběžků a snižuje výnos!

Zalévá se denně navečer, za horkých dnů ráno i večer. Nároky na vláhu jsou největší v době květu a nasazování plodů, kdy je vhodné podpořit vzdušnou vlhkost ranním mlžením či postříkáním vlažnou vodou. V horkých letních dnech se rostliny stíní proti přímému slunci.

zdroj: Wikipedia, Profimedia.cz, Vitalberry.eu, Centrum.starkl.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte chuť na jahody? Nekupujte, sbírejte!

Zkamenělé dítě: Když miminko umře, ale zůstane v mámě

Pravá anglická snídaně: Udělejte si ji doma!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama