reklama

Nosítka pro miminko: Kdy jsou bezpečná a kdy škodí?

Šátek, nosítko či klokanka uvolňují rodičům ruce a umožňují dostat se tam, kam by to s kočárkem nešlo. Miminko se tulí k mámě, vnímá její dech i hlas, cítí tep jejího srdce. Prostě návrat ke kořenům. Nicméně zcela ideální to také není.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na poklidné dlouhé procházky po asfaltových cestičkách v parku není nad kočárek. Když však chcete vyrazit do terénu, daleko víc oceníte nosítko. Je pohodlné a praktické, ale má svá omezení.

Šátek, nosítko či klokanka uvolňují rodičům ruce a umožňují dostat se tam, kam by to s kočárkem nešlo. Maminka navíc cítí dítě přitisknuté na srdce - a ono cítí ji. Miminko se tulí, vnímá dech i hlas, je s mámou emocionálně spojeno. Prostě návrat ke kořenům. Nicméně zcela ideální to také není.

Ideální poloha

Všechny typy nosítek na trhu splňují zákonem stanovené normy a jsou "bezpečné". To ovšem znamená především jistotu, že se nepřetrhne popruh a látka je dostatečně pevná. Nikoli fakt, že se dítěti nevhodným sezením křiví páteř...

Čtěte také: Jak bezbolestně přestat kojit? Pomůže zelí v podprsence

Optimální polohu dítěte představují mírně zakulacená záda, nožičky široko od sebe a pokrčená kolena, pohodlně umístěná o trochu výš než zadeček.

Jak se zorientovat?

Šátek nebo závěs: Jedná se o široký pruh látky, který se obtáčí kolem těla a upevňuje přes obě ramena. Dá se uvázat na několik způsobů. Váha miminka se v šátku přirozeně rozloží do celé plochy, čímž mnohem méně zatěžuje nosiče. Poloha v šátku je zvlášť příjemná nejmenším miminkům, neboť simuluje polohu plodu. Dítě však pro optimální vývoj potřebuje především polohu na pevné ploše s mnoha podměty okolo, které motivují k aktivnímu pohybu. V šátku a nosítku pevná opora chybí a aktivita je omezena, proto ho používejte s mírou. Nošení v šátku se nedoporučuje pro děti s nižším svalovým tonusem, nízkou porodní hmotností či dýchacími potížemi.
 
Nosítko: Tvoří ho dva ramenní popruhy spojené látkovým sedátkem. Používá se zhruba od 4. měsíce, kdy dítě udrží hlavičku vzhůru. Miminko je v něm otočeno ke svému nosiči. Pohodlnou pozici se správným postavením páteře zajistí ergonomický tvar nosítka s nastavitelným bederním pásem a prsními popruhy. Nosítka musí vydržet velkou zátěž (jsou konstruována do váhy až 20 kg), vyplatí se proto vybrat kvalitní výrobek.

Klokanky: Jsou určeny dětem od půl roku věku, kdy už dokážou samy sedět. Dítě se v nich nosí buď na břiše čelem kupředu, nebo na zádech. Nožičky visí volně dolů, což není úplně ideální pro vývoj kyčlí. Děti jsou navíc při čelním pohledu vystaveny přemíře podnětů bez možnosti úniku. Nošení v klokankách proto nemá být dlouhé, už kvůli mamince, která je jím zatížena daleko víc než při nošení miminka v šátku.

Outdoorové krosny: S batohem a bytelnou konstrukcí, která nese vlastní sedátko, jsou určeny spíše na silná ramena tatínků. Nosič v nich má dítě k sobě zády - a mělo by to být dítě, které už spolehlivě zvládá sezení a má svalstvo zad dostatečně zpevněné, aby sneslo jednostrannou zátěž. Stejně jako u klokanek ani v krosničkách nemá prcek úplně ideální polohu, proto s ní šetřete!

Jak kupovat nosítko

  • vyzkoušejte přímo na těle, jestli sedí a zda konstrukce dobře rozkládá váhu
  • vezměte v úvahu věk a velikost dítěte
  • zvolte dostatečný prostor pro nožičky dítěte
  • ověřte umístění opěrky hlavy - bude se hodit ve chvíli, kdy dítě usne
  • látka nosítka by měla být prodyšná a příjemná na dotek
  • popruhy by měly být široké a nastavitelné
  • přezky by měly jít zapnout jednou rukou

Každopádně i u sebelepšího nosítka mějte na paměti, že jde o krátkodobé řešení, nikoli o celodenní nošení. Všeho moc škodí! I při časově omezeném nošení miminko často kontrolujte: Zda není příliš stočené do klubíčka, jestli nemá bradu příliš blízko hrudníku nebo tvář přitisknutou k látce, což by mu bránilo v dýchání. A vždy před použitím zkontrolujte popruhy, přezky i patentky - bezpečnostní atest vás před špatně dopnutou přezkou neuchrání!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pošlete ženy do práce už po roční mateřské, radí experti

Je mi sedmnáct. Matka je kráva. Uteču z domova.

Jak se zbavit zápachu z ledničky? Mletou kávou a rýží

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama