reklama

Neuvěřitelné! Sledujte, jak hraje dvouletá klavíristka

Lavinia Ramirez z Devonu má talent jako Mozart. Svůj první veřejný klavírní koncert před dvěstěčlenným rodičovským publikem absolvovala ve dvou letech, po pouhých šesti měsících výuky. Podívejte se, jak hraje!

Foto: Profimedia.cz

Lavinia Ramirez z Devonu má talent jako Mozart. Svůj první veřejný klavírní koncert před dvěstěčlenným rodičovským publikem absolvovala ve dvou letech, po pouhých šesti měsících výuky. Podívejte se, jak hraje!

Má ruce ještě tak malé, že jimi obsáhne sotva pět kláves naráz. Musí u klavíru sedět na jídelní židli, aby vůbec dosáhla a mohla hrát, stolička je pro ni nízká. A musí se hodně soustředit, když hraje zpaměti. Jenže jsou jí teprve tři roky a odborníci jsou jejími vystoupeními na veřejnosti udiveni.

Slečinka Mozart

Novináři dali Lavinii přezdívku Malá slečna Mozart - o skladateli je totiž známo, že zvládal hru na klavichord ještě dřív, než dosáhl 4. roku. Zajímavé je, že ani jeden z jejích rodičů není muzikant. Maminka Jenna a táta Ian jsou oba manažeři v Tescu. Holčička se o klavír začala zajímat sama, poté co ho dostala jako dětskou hračku k Vánocům.

"Netuším, kde se to v Lavinii bere, ale je chytřejší než já. Uměla psát čísla a písmena, ještě jí nebyly dva roky, a také je rozeznávala v knížce. S dětským klavírem se dokázala zabavit celý den, tak jsme se jí zeptali, jestli by se na něj chtěla učit hrát - a ona souhlasila. Někdy hraje od rána do večera, jindy zase mine týden, aniž by sáhla do kláves. Necháváme to na ní. Nechceme ji nikam tlačit, byli bychom rádi, aby se její schopnosti projevily přirozeně," říká maminka.

Má ráda Carmen

Lavinii stačilo pouhých osm lekcí, aby při vystoupení na konci školního roku zahrála perfektně píseň Mary má jehňátko (Mary Had A Little Lamb). Nyní pomalu oslaví třetí narozeniny. Miluje klasickou hudbu a dokáže ji i ve svém věku soustředěně poslouchat. K jejím nejoblíbenějším momentálně patří Bizetova opera Carmen.

"Je na svůj věk tak vyspělá, že až zapomínám, že přede mnou sedí dvouletá holčička," konstatuje její učitel klavíru Matěj Lehocký. "Chová se, jako by jí bylo pět nebo šest let. Samozřejmě i přesto jde pořád ještě o batole, které je čas od času roztěkané. Přesto je velmi výjimečná, její koordinace ruka-oko je doslova neuvěřitelná. Dokáže zahrát oběma rukama písničku Strýček Donald farmu měl. Myslím, že za dalších osm měsíců bude schopná složit z klavíru první oficiální zkoušku. A neznám nikoho, kdo by to dokázal ve třech letech."

Profesionálové jsou nadšeni

Matěj Lehocký je přesvědčen, že v případě Lavinie jde o nejnadanější klavíristku v celé velké Británii. "Na někoho tak mladého má pozoruhodný talent, její schopnosti jsou mimořádné," uvedl. "Hraní na klavír je v jejím věku něco výjimečného, takto staré děti jsou sotva schopné mluvit, případně koordinovat pohyby při daleko jednodušších činnostech. Obvykle párkrát uhodí nahodile do kláves a odcházejí znuděně od klavíru." Sám pan Lehocký dobře ví, o čem mluví: vystudoval pražskou hudební konzervatoř a na klavír se učil hrát od čtyř let.

Podívejte se, jak Lavinia hraje!

zdroj: youtube.com

"Ukázala podivuhodný potenciál a v průběhu dvou měsíců udělala neuvěřitelný pokrok," souhlasil John Holmes z královské hudební akademie, když viděl Lavinii hrát na záznamu. "Nejdůležitější je, že ji hra na klavír zjevně baví stejně jako nácvik dalších dovedností, které vedou k jejímu osobnímu rozvoji," dodal Nicholas Keyworth z londýnské hudební akademie.

zdroj: dailymail.co.uk

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama