reklama

Neřvěte na něj! Křik může poškodit dětský mozek

Podle studie zveřejněné v časopisu NeuroImage postihuje křik, kterému jsou přítomné malé děti, jejich mozek.

Foto: Profimedia.cz

Nejvíc nám dokážou zvednout adrenalin naši nejmenší a nejmilovanější - a tak křičíme a křičíme. I když víme, že bychom neměli.

Proč vlastně rodiče na děti křičí? Protože jsou unavení a přepracovaní. Nebo si prostě nevědí ve výchovné situaci rady. A tak své napětí a nejistotu vybíjejí na dětech.

Je to ovšem velká chyba - křik totiž může dětskou dušičku trvale poznamenat.

Raději pohlavek, než křik?

Děti nejsou roboti. Mají vlastní vůli a občas přitom vyvedou pěknou hloupost. Výchova je tudíž náročná a každý rodič doma čas od času čelí napjaté situaci. Někdo ji řeší pohlavkem nebo fackou, jiný zvýšeným hlasem. Co je horší?

Čtěte také: 5 největších chyb ve výchově, které dělají mámy z lásky

Jdete-li dítěti příkladem v násilí, jenom ho naučíte, že krize nebo pouhý nesouhlas lze řešit násilím. To určitě není dobře, jestliže ale považujete křik za menší zlo, mýlíte se.

Řev negativně působí na mozeček

Podle americké studie zveřejněné v časopisu NeuroImage postihuje křik, kterému jsou přítomné malé děti, mozeček, jenž zajišťuje koordinaci pohybů a má vliv na myšlení a řeč. Jak prokázaly statistiky, děti z rozhádaných rodin mají tuto část mozku menší oproti věkovému průměru.

Co je ovšem zajímavé, pokud podobným stresovým situacím vystavíte puberťáka staršího 14 let, může to jeho mozek dokonce stimulovat. Zřejmě jde o adaptační proces, jímž se dospívající jedinec připravuje na konflikty budoucnosti.

Dáváte špatný příklad

To ovšem nic nemění na tom, že křik, případně nadávky a urážky malým dětem výrazně škodí. Ještě horší než dopad na mozeček je přebírání vzoru chování - a tím jsou rodiče nejen v dobrém, ale i ve zlém, bohužel.

Doporučujeme: Drsné uspávání: Estivillova metoda kontrolovaného pláče

Dítě si tak do života může odnést konfliktní mechanismy řešení problémů. Je potom velmi pravděpodobné, že podobné výchovné prostředky použije na svých dětech a že bude mít obecně problémy s tolerováním ostatních lidí.

Jak to pak dopadá, se můžete podívat na videu z YouTube:

A úplně nejhorší ze všeho je, když na dítě křičí máma - tvor, který má pro něj představovat bezpečné zázemí a jistotu ve velkém, neznámém světě...

Jak tedy zvládat emoce?

  • Počítejte do dvaceti a zhluboka přitom dýchejte! Ano, je to stará metoda, ale opravdu funguje.
  • Vysvětlete dítěti, proč se zlobíte a potrestejte ho (třeba zákazem televize nebo samotkou v jeho pokojíčku), ale nekřičte.
  • Zlobíte se opravdu moc? Ztište naopak hlas! Nevyděsíte dítě agresivitou, ale přitom bude muset nastražit ouška, aby slyšelo. Třeba začne i poslouchat.
  • Nic z toho nepomohlo? Možná jen potřebujete oddech. Dejte si při první možné chvíli pauzu. Svěřte děti tátovi nebo babičce a protáhněte tělo pohybem. To vám vyčistí hlavu a budete schopni reagovat přiměřeněji.

Nebo snad máte jinou fungující výchovnou metodu?

Poraďte ostatním v diskuzi pod článkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Gordonova metoda: Jak zvládnout hádku s dítětem

Lékaři už vzdali boj, miminko ožilo mámě v náručí

Sprosté nadávky a křik? Možná je to nemoc!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama